- 05 нау. 2024 00:33
- 267
Оюлар. Фариза Оңғарсынова
Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Оюлар. Фариза Оңғарсынова
Мақсаты:
Білімділік: Автор шығармалары туралы түсінік беру, мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіре түсу
Дамытушылық: болжау жасау, талдау, салыстыру арқылы оқушы қиялын дамыту
Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық салт - дәстүрді жалғастыруына, құрметтеуіне қызығушылықтарын дамыту.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап, әңгімелесу
Типі: жаңа сабақты меңгеру
Көрнекілігі: ана туралы әндер, гүл күлтелері
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасы
ІІІ Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
- Қазақтың қандай ақын - жазушыларын білесіңдер?
Оқушылар өздері білетін ақындарды айтады
- Осы аталған ақын - жазушылардың ішінде әйел азаматшалар көп пе екен?
- Неліктен олай деп ойлайсың?
- Өзің ақын болуға қалай қарайсың?
- Ф. Оңғарсынова жайлы не білесіңдер?
- Қандай өлеңдерін оқып едік?
- Қазақ дегенде көз алдымызға не елестейді?
Сергіту сәті
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ,
Қарап егер санасақ.
Болады екен он саусақ!
Өнер туындыларына тоқталу
- Би өнері
- Музыка өнері
- Мал бағу өнері
- Текемет, сырмақ жасау
Ою – өрнек сөзінің мағынасын айту
Ою - өрнек бір нәрсені ойып, кесіп алып, жапсыру немесе екі затты ойып алып қиюластыру.
Өлеңді мәнерлеп оқу
Өлеңдегі текемет, жембау, басқұр сөздерінің мағынасын қандай зат екенін айтқызып түсіндіру
Сөздік жұмыс жүргізіп дәптерге сөйлем құрап жазу
- Өлеңнен қандай әсер алдың?
- Көз алдыңа не елестеді?
- Өлеңдегі басты кейіпкер кім?
- Ою сөзін естігенде көз алдымызға не елестейді?
Мәтін соңындағы сұрақ - тапсырмаларды не елестейді?
Бес жолды өлеңмен сабақты қорытындылау
ІҮ. Сабақты қорытындылау, бағалау
Ү. Үйге тапсырма
Сабақтың тақырыбы: Оюлар. Фариза Оңғарсынова
Мақсаты:
Білімділік: Автор шығармалары туралы түсінік беру, мәнерлеп оқу дағдыларын жетілдіре түсу
Дамытушылық: болжау жасау, талдау, салыстыру арқылы оқушы қиялын дамыту
Тәрбиелік: оқушылардың ұлттық салт - дәстүрді жалғастыруына, құрметтеуіне қызығушылықтарын дамыту.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап, әңгімелесу
Типі: жаңа сабақты меңгеру
Көрнекілігі: ана туралы әндер, гүл күлтелері
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасы
ІІІ Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
- Қазақтың қандай ақын - жазушыларын білесіңдер?
Оқушылар өздері білетін ақындарды айтады
- Осы аталған ақын - жазушылардың ішінде әйел азаматшалар көп пе екен?
- Неліктен олай деп ойлайсың?
- Өзің ақын болуға қалай қарайсың?
- Ф. Оңғарсынова жайлы не білесіңдер?
- Қандай өлеңдерін оқып едік?
- Қазақ дегенде көз алдымызға не елестейді?
Сергіту сәті
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ,
Қарап егер санасақ.
Болады екен он саусақ!
Өнер туындыларына тоқталу
- Би өнері
- Музыка өнері
- Мал бағу өнері
- Текемет, сырмақ жасау
Ою – өрнек сөзінің мағынасын айту
Ою - өрнек бір нәрсені ойып, кесіп алып, жапсыру немесе екі затты ойып алып қиюластыру.
Өлеңді мәнерлеп оқу
Өлеңдегі текемет, жембау, басқұр сөздерінің мағынасын қандай зат екенін айтқызып түсіндіру
Сөздік жұмыс жүргізіп дәптерге сөйлем құрап жазу
- Өлеңнен қандай әсер алдың?
- Көз алдыңа не елестеді?
- Өлеңдегі басты кейіпкер кім?
- Ою сөзін естігенде көз алдымызға не елестейді?
Мәтін соңындағы сұрақ - тапсырмаларды не елестейді?
Бес жолды өлеңмен сабақты қорытындылау
ІҮ. Сабақты қорытындылау, бағалау
Ү. Үйге тапсырма