- 05 нау. 2024 02:11
- 156
Ю дыбысы мен әрпі
ОҚО, Сарыағаш ауданы, Дербісек аулы,
№ 31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі Нурбекова Ботагоз
Әліппе
Сабақтың тақырыбы: Ю дыбысы мен әрпі (слайдымен)
Сабақтың мақсаты: Ю дыбысы мен әрпін таныту; оның қосарланған дыбыс екенін ұғындыру; әріптің жазылу емлесін меңгерту; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйрету; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамыту.
Оқыту нәтижелері: Ю дыбысы мен әрпін таниды; оның қосарланған дыбыс екенін біледі; әріптің жазылу емлесін меңгереді; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйренеді; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамытады.
Негізгі дерек көздер: Оқулық, слайд - суреттер, смайликтер, әріп үлгісі, жазу үлгісі, жазу дәптері №2, электронды оқулық, тапсырмалар парағы
Сабақтың түрі: Аралас
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, өзін өзі тану
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің іс - әрекеті:
І. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин
1. Оқушылармен амандасу
2. Оқушыларды түгелдеу
3. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.
4. Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Бестік болсын бағамыз, Өнер - білім көп оқып,
Білімнен бақыт табамыз. Өсе берсін санамыз
5. Жемістер арқылы «Алғырлар, тапқырлар, талаптылар, білімділер, ақылдылар» тобына бөлу.
ІІ. Өткенді пысықтау:
Білу 12 мин
Слайд: «Қоянның ормандағы саяхаты. Өз үйіне оралу үшін Қоянға көмектесу». «Кірпінің тапсырмасы»:
1. «Ой қозғау». Сұрақ - жауап арқылы жұмыс:
1 - топ: - Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не?
2 - топ: - Дыбыстар неше түрге бөлінеді?
- Дауысты және дауыссыз дыбыстардың айырмашылығы неде?
3 - топ: - Буын дегеніміз не? Ата, қала сөзін буынға бөл
4 - топ: - Я қандай дыбыс? Оның басқа дыбыстардан қандай айырмашылығы бар?
5 - топ: - Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ата
2. Слайд: «Түлкінің тапсырмасы». Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу:
1 - топ: Ұ немесе ү; 2 - топ: Ү немесе і; 3 - топ: П немесе б; 4 - топ: Ы немесе і; 5 - топ: К немесе г.
3. Слайд: «Қасқырдың тапсырмасы». Өткен сабақты бекіту.
Электронды оқулықтан тапсырма орындау, тексеру:
1) - Я дыбысы туралы не білдік?
2) Көп нүктенің орнына а, я әріптерінің тиістісін қойып жаз: т... с, тақи..., шорт... н, са... бақ, ғ... сыр, бо... у, си..., ж... рыс.
3) Суреттегі заттардың атын жазу: пияз, аяқ, ұя, Аяз ата, аялдама.
4) Суреттерге қарап, атауында я әрпі бар сөздерді ата.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Түсіну 6 мин
1. Жаңа сабақты хабарлау
2. Слайд: «Аққудың тапсырмасы». Жұмбақ шешу:
Орманнан, жалпақ даладан Кіп - кішкене арадан
Бал іздеп бір аң жортады. Үп - үлкен боп қорқады.
- Аю туралы не білесіңдер?
3. Слайд: «Аюдың тапсырмасы».
Ю дыбысы мен әрпін таныту жұмысы:
1) Ю әрпін көрсету: баспа және жазба түрі.
2) Ю дыбысын артикуляциясына сәйкес дұрыс дыбыстатып, айтқызу.
3) Ю дыбысының қосарланған дыбыс екенін түсіндіру: й + у = ю
4) Ю дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
5) Қорытынды жасау:
Ю – дауысты дыбыс; сөздің соңында кездеседі, й мен у - дың қосарлануынан жасалған дыбыс.
4. Оқулықпен жұмыс. Слайд - баған түрінде берілген сөздерді оқу, сурет арқылы мағынасын ашу, дыбыстық талдау жасау: аю, ою, ию, ұю, үю.
Сергіту сәті1 мин
Өлең айту, қимыл - қозғалыс жасау:
Аспанды бұлт қаптады,
Жаңбыр жауды.
Жел тұрды.
Күн ашылды,
Шақпақ шақты,
Жердің шаңы басылды.
Талдау және қолдану 5 мин
Слайд: «Тиіннің тапсырмасы».
Жазу дәптерімен жұмыс:
1. Юю әрпінің жазылу емлесін түсіндіру, тақтаға жазып көрсету.
2. Ю әрпін ауада жазу, бастыра жазу, өз бетінше әріпті жазу (2 қатар), сөздерді жазу: Юю, аю, ою.
Оқулықпен жұмыс. 10 минут
1. «Таңқурай мен қорбаңбай» өлеңімен жұмыс:
1) Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
2) Сурет бойынша мазмұнын талдау.
3) Хормен жүргізе әрі мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
4) Өлеңді 1 қатардан тізбектеп оқу
2. Бағандағы сөздерді 2 сөзден бірнеше оқушы тізбектеп оқу
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау 6 мин
1. Слайд: «Көбелектің тапсырмасы».
Суретке қарап, сөздің жекеше және көпше түрін айту:
Аю – аюлар, тиін – тиіндер, түлкі – түлкілер, аң – аңдар.
2. Слайд: «Құстардың тапсырмасы»
«Не артық?» ойыны.
3. Слайд: «Жолбарыстың тапсырмасы»
1) Суреттегі қай заттың атауында ю дыбысы бар?
(Күн, аю, гүл, тиін, ою, көбелек)
2) Көп нүктенің орнына и, у, ю дыбыстарының тиістісін қойып, сөзді оқы: т... ін, с... ық, қо..., аза..., са... да, б... ік.
3) Сұрақ - жауап арқылы жұмыс:
- Ю әрпі туралы не білдік?
\/. Бағалау1 мин
1. Сабақ бойында формативті бағалап отыру.
2. Қоян аңдардың тапсырмаларын орындаған сендердің көмектерің арқылы өз үйіне оралды.
\/І. Рефлексия1 мин
1. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
2. Қай тапсырма қиын болды?
3. Қай тапсырма оңай болды?
Толық нұсқасын жүктеу
№ 31 Т. Бигелдинов атындағы жалпы орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі Нурбекова Ботагоз
Әліппе
Сабақтың тақырыбы: Ю дыбысы мен әрпі (слайдымен)
Сабақтың мақсаты: Ю дыбысы мен әрпін таныту; оның қосарланған дыбыс екенін ұғындыру; әріптің жазылу емлесін меңгерту; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйрету; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамыту.
Оқыту нәтижелері: Ю дыбысы мен әрпін таниды; оның қосарланған дыбыс екенін біледі; әріптің жазылу емлесін меңгереді; сөздерді жүргізе әрі дұрыс оқуға үйренеді; ойлау қабілетін, сөйлеу тілін, белсенділігін дамытады.
Негізгі дерек көздер: Оқулық, слайд - суреттер, смайликтер, әріп үлгісі, жазу үлгісі, жазу дәптері №2, электронды оқулық, тапсырмалар парағы
Сабақтың түрі: Аралас
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, өзін өзі тану
Сабақ кезеңдері:
Мұғалімнің іс - әрекеті:
І. Ұйымдастыру кезеңі 3 мин
1. Оқушылармен амандасу
2. Оқушыларды түгелдеу
3. Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.
4. Ынтымақтастық атмосферасын орнату:
Бестік болсын бағамыз, Өнер - білім көп оқып,
Білімнен бақыт табамыз. Өсе берсін санамыз
5. Жемістер арқылы «Алғырлар, тапқырлар, талаптылар, білімділер, ақылдылар» тобына бөлу.
ІІ. Өткенді пысықтау:
Білу 12 мин
Слайд: «Қоянның ормандағы саяхаты. Өз үйіне оралу үшін Қоянға көмектесу». «Кірпінің тапсырмасы»:
1. «Ой қозғау». Сұрақ - жауап арқылы жұмыс:
1 - топ: - Дыбыс дегеніміз не? Әріп дегеніміз не?
2 - топ: - Дыбыстар неше түрге бөлінеді?
- Дауысты және дауыссыз дыбыстардың айырмашылығы неде?
3 - топ: - Буын дегеніміз не? Ата, қала сөзін буынға бөл
4 - топ: - Я қандай дыбыс? Оның басқа дыбыстардан қандай айырмашылығы бар?
5 - топ: - Жуан және жіңішке дауысты дыбыстарды ата
2. Слайд: «Түлкінің тапсырмасы». Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу:
1 - топ: Ұ немесе ү; 2 - топ: Ү немесе і; 3 - топ: П немесе б; 4 - топ: Ы немесе і; 5 - топ: К немесе г.
3. Слайд: «Қасқырдың тапсырмасы». Өткен сабақты бекіту.
Электронды оқулықтан тапсырма орындау, тексеру:
1) - Я дыбысы туралы не білдік?
2) Көп нүктенің орнына а, я әріптерінің тиістісін қойып жаз: т... с, тақи..., шорт... н, са... бақ, ғ... сыр, бо... у, си..., ж... рыс.
3) Суреттегі заттардың атын жазу: пияз, аяқ, ұя, Аяз ата, аялдама.
4) Суреттерге қарап, атауында я әрпі бар сөздерді ата.
ІІІ. Жаңа сабақ:
Түсіну 6 мин
1. Жаңа сабақты хабарлау
2. Слайд: «Аққудың тапсырмасы». Жұмбақ шешу:
Орманнан, жалпақ даладан Кіп - кішкене арадан
Бал іздеп бір аң жортады. Үп - үлкен боп қорқады.
- Аю туралы не білесіңдер?
3. Слайд: «Аюдың тапсырмасы».
Ю дыбысы мен әрпін таныту жұмысы:
1) Ю әрпін көрсету: баспа және жазба түрі.
2) Ю дыбысын артикуляциясына сәйкес дұрыс дыбыстатып, айтқызу.
3) Ю дыбысының қосарланған дыбыс екенін түсіндіру: й + у = ю
4) Ю дыбысы қандай сөздерде кездеседі?
5) Қорытынды жасау:
Ю – дауысты дыбыс; сөздің соңында кездеседі, й мен у - дың қосарлануынан жасалған дыбыс.
4. Оқулықпен жұмыс. Слайд - баған түрінде берілген сөздерді оқу, сурет арқылы мағынасын ашу, дыбыстық талдау жасау: аю, ою, ию, ұю, үю.
Сергіту сәті1 мин
Өлең айту, қимыл - қозғалыс жасау:
Аспанды бұлт қаптады,
Жаңбыр жауды.
Жел тұрды.
Күн ашылды,
Шақпақ шақты,
Жердің шаңы басылды.
Талдау және қолдану 5 мин
Слайд: «Тиіннің тапсырмасы».
Жазу дәптерімен жұмыс:
1. Юю әрпінің жазылу емлесін түсіндіру, тақтаға жазып көрсету.
2. Ю әрпін ауада жазу, бастыра жазу, өз бетінше әріпті жазу (2 қатар), сөздерді жазу: Юю, аю, ою.
Оқулықпен жұмыс. 10 минут
1. «Таңқурай мен қорбаңбай» өлеңімен жұмыс:
1) Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
2) Сурет бойынша мазмұнын талдау.
3) Хормен жүргізе әрі мәнерлеп оқуға жаттықтыру.
4) Өлеңді 1 қатардан тізбектеп оқу
2. Бағандағы сөздерді 2 сөзден бірнеше оқушы тізбектеп оқу
І\/. Сабақты қорыту: Жинақтау 6 мин
1. Слайд: «Көбелектің тапсырмасы».
Суретке қарап, сөздің жекеше және көпше түрін айту:
Аю – аюлар, тиін – тиіндер, түлкі – түлкілер, аң – аңдар.
2. Слайд: «Құстардың тапсырмасы»
«Не артық?» ойыны.
3. Слайд: «Жолбарыстың тапсырмасы»
1) Суреттегі қай заттың атауында ю дыбысы бар?
(Күн, аю, гүл, тиін, ою, көбелек)
2) Көп нүктенің орнына и, у, ю дыбыстарының тиістісін қойып, сөзді оқы: т... ін, с... ық, қо..., аза..., са... да, б... ік.
3) Сұрақ - жауап арқылы жұмыс:
- Ю әрпі туралы не білдік?
\/. Бағалау1 мин
1. Сабақ бойында формативті бағалап отыру.
2. Қоян аңдардың тапсырмаларын орындаған сендердің көмектерің арқылы өз үйіне оралды.
\/І. Рефлексия1 мин
1. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңдер?
2. Қай тапсырма қиын болды?
3. Қай тапсырма оңай болды?
Толық нұсқасын жүктеу
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.