Сабақтың тақырыбы: Ғұн тайпаларының бірігуі. (5 сынып)
Зерттеу сұрағы: «Неге Мөде шаньюй жер - мемлекеттің негізі» деді.
Оқу мақсаты: 5. 3. 1. 2. Ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар: Ғұндар мен көрші мемлекеттер арасындағы қарым – қатынастарын анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі: Карта арқылы көрші мемлекеттермен жауласу себептерін түсіндіреді. Ғұндар үшін жер маңызды болғанын түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: Ғұндардың мемлекеттік дәрежеге қалай жеткенін түсіндіреді.
Бағалау критерийі: Ғұн тайпалық бірлестігінің құрылу алғышарттарын анықтайды.
Тілдік мақсаттар: «Ойлан - жұптас - бөліс» тәсілі арқылы, ғұндар туралы жазған көне заман тарихшыларының жазбаларынан үзінді оқып айтады.(айтылым).
Жер туралы аңыздың идеясы неде? екенін мәтіннен оқып негізгі ойды анықтайды. (оқылым).
Мемлекеттің басқару жүйесін талдайды.(жазылым).
Пәнге қатысты лексика мен терминология: шаньюй, түменбасы, мыңбасы, жүзбасы, онбасы, халық жиналысы.
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
- Мөде шаньюй«жер мемлекеттің негізі» деді, өйткені....
- Не себепті.... мемлекеттің шаньюйден кейінгі басты тұлғалары түменбасы деп аталды.
- Шаньюй бұл....
Құндылықтарға баулу: М. Е. Өз тарихымызға, мәдениетімізге құрметпен қарау.
Пәнаралық байланыс: Дүниежүзі тарихы, әдебиет
Алдыңғы білім: Қазақстан аумағын мекендеген тайпалар туралы білімдері қалыптасқан.
Сабақтың басы:
Ұйымдастыру шаралары: амандасу, оқушыларды түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында, шаттық шеңберіне тұрып, гүл сыйлау арқылы, бір - біріне тілектерін айту.
Топтарға бөлу: I - топ: сақтар, II - топ: үйсіндер, III - топ: ғұндар
Үй тапсырмасын тексеру: «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша тарихшылардың жазбаларынан мәтін жасыру.
«Кім жүйрік» ойыны арқылы төрт оқушыны тақтаға шығарып, маңдайларына: гүньмо, хан, патша, шаньюй деп жазылған смайликтер жапсырып, бұл қай елдің титулы екенін тауып, рет - ретімен орналастыру. (смайликтер арқылы бағалау)
Тапсырма 1. Электронды оқулықтан көрсете отырып, сұрақтар қою арқылы диалогке тарту.
- Суреттен не көріп отырсыңдар?
- Бұлар туралы не білесіңдер?
- Көріністі сипаттап айтып беріңдер?
Сонымен бүгінгі сабағымыздың тақырыбы не туралы деп ойлайсыңдар? (Ауызша мадақтау)
Шығыс Қазақстан облысы,
Қабанбай ауылы, Тарбағатай ауданы,
К. Төгісов атындағы мектептің тарих пәні мұғалімі C. Канагатова
Ғұн тайпаларының бірігуі, жүктеу
Ғұн тайпаларының бірігуі
Сабақтың тақырыбы: Ғұн тайпаларының бірігуі. (5 сынып)
infohub.kz редакциясы · 2024 ж. 5 наурыз673 қаралым
#қысқа мерзімді жоспар тарих#ғұн тайпаларының бірігуі#ғұндар мен көрші мемлекеттер
Ұсынылады
Оралдық депутаттар жол жүру және қоқыс шығару тарифтерін талқылаудан бас тартты
Қала әкімдігі ұсынған жаңа тарифтерді қабылдаудан бас тартқан депутаттар ақпараттың жеткіліксіздігін алға тартты.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 11 маусым
VI ғасырдағы жәдігер: Маңғыстаудан өңір тарихына жаңа көзқарас беретін артефакт табылды
Маңғыстау облысындағы Қарақабақ көне қалашығынан табылған VI ғасырға жататын құмыра өлке тарихына қатысты жаңалықтар ашуы мүмкін.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 9 маусым
Алтын Орданың мұрагерлері: Қазақстан тарихының ресми нұсқасы қалай өзгеруде?
Тарихшы Жамбыл Сабитов Қазақстанның Алтын Орда мұрасына неге көбірек жүгінетінін, тарихқа деген көзқарас қалай өзгеретінін және мектеп оқулықтарында қандай өзгерістер болуы мүмкін екенін айтып берді.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 5 маусым
← АртқаДереккөз: bilimdiler.kz

