Сабақтың тақырыбы: Жай сандар және құрама сандар.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Оқушыларға жай сандар мен құрама сандарды және құрама сандарды көбейткішке жіктеуді үйрету.
2. Дамытушылық: Оқушылардың есте ұстау, өз бетінше қорытынды жасау қасиеттерін дамыту, сөздік қорын молайту.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды еңбектенуге, шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа және достыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа ұғым меңгерту.
Сабақтың түрі: дәстүрлі.
Әдісі: сұрақ - жауап, талдау.
Сабақтың құрылымы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Ой - қозғау.
III. Жаңа сабаққа дайындық.
IV. Жаңа сабақты түсіндіру.
V. Оқулықпен жұмыс.
VI. Сергіту сәті.
VII. Қатесін тап.
VIII. Тарихи аялдама.
IX. Үйге тапсырма.
X. Сабақты қорытындылау.
XI. Бағалау.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
1) Оқушылармен амандасу.
2) Оқушылардың сабаққа қатысын түгендеу.
3) Сыныптың тазалығына мән беру.
II. Ой - қозғау.
1) Қандай цифрларды жұп цифрлар деп атайды?
2) Қандай цифрларды тақ цифрлар деп атайды?
3) Қандай натурал сандар 2 - ге бөлінеді?
4) Қандай натурал сандар 5 - ке бөлінеді?
5) Қандай натурал сандар 10 - ға бөлінеді?
6) Қандай натурал сандар 3 - ке бөлінеді?
7) Қандай натурал сандар 9 - ға бөлінеді?
III. Жаңа сабаққа дайындық:
1) Мына сандардан екі ғана бөлгіші бар сандарды бір жолға, екіден көп бөлгіші бар сандарды екінші жолға жазыңдар: 2, 5, 6, 8, 11, 15, 16, 17, 32, 43, 45, 51, 67, 69.
2) 1 - ге және өзіне ғана бөлінетін 6 екі таңбалы сан жазыңдар.
IV. Жаңа сабақты түсіндіру.
Үйге алдын - ала даярлық тапсырмасы беріледі. (Кесте бойынша барлығын үйге беру, оқып тексеру, біреуін тақтаға жазу)
35 ------ 1, 5, 7, 35. Демек 35 санының бөлгіштер саны төртеу.
Әр топтан бір - бір оқушы шығып, кестедегі қалған сандардың бөлгіштері мен бөлгіштер санын айтып түсіндіреді.
Қорытынды: Жай сандар деп қандай сандарды атаймыз? Ал құрама сандар деп қандай сандарды атаймыз? 1 саны қандай сан? 0 цифрымен аяқталатын жай сан бар ма? Жұп жай сан бар ма? Егіз сандар дегеніміз не?
V. Оқулықпен жұмыс.
I - деңгей: №648, №649, №651.
II деңгей: №656(2), №657(2).
III деңгей: №665.
№648.
Жай сандар: 97, 139, 311, 503, 641, 991.
Құрама сандар: 66, 128, 201, 450, 502, 864, 879.
№649.
13, 15, 17, 35, 37, 57, 31, 51, 71, 53, 73, 75.
1) Жай сан: 13, 17, 31, 37, 53, 71, 73.
2) Құрама сан: 15, 35, 51, 57, 75.
№651. 1, 3, 6, 7, 9, 15, 23, 28, 37 сандарынан
1) Бір ғана бөлгіші бар сан: 1.
2) Екі ғана бөлгіші бар сан: 3, 7, 23, 37.
3) Екіден көп бөлгіштері бар сан: 6, 9, 15, 28.
№656. Натурал санның 2 - ге, 3 - ке, 5 - ке және 9 - ға бөлінгіштік белгілерін пайдаланып, дәлелдеңдер: 2) 17, 23, 43, 67, 89, 103 сандарының жай сандар екенін:
Маңғыстау облысы, Жаңаөзен қаласы,
№18орта мектеп мемлекеттік мекемесі.
Математика пәні мұғалімі
Орынбаева Салтанат Ахметовна
Жай сандар және құрама сандар. жүктеу
Жай сандар және құрама сандар
Сабақтың тақырыбы: Жай сандар және құрама сандар.
infohub.kz редакциясы · 2024 ж. 5 наурыз887 қаралым
#құрама сандар#математикадан ашық сабақ#көбейткіш#жай сандар және құрама сандар
Ұсынылады
Қазақстанда Аналар күні аталып өтті: Ананың рөлі мен мемлекеттік қолдау
Қазақстанда Аналар күнін атап өту аясында аналарға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары мен ананың қоғамдағы рөлі туралы статистикалық мәліметтер жарияланды.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 10 мамыр
85 жастағы Қарағанды тұрғыны арнайы білімі болмаса да, күрделі математикалық есептерді шешеді
Ермекбай Жолдыбеков есімді қария натурал сандарды қосудың өзіндік әдісін ойлап тауып, ғылыми жарияланымдарда жарық көрген.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 5 наурыз
Математика – халық ауыз әдебиетінде
Математика – халық ауыз әдебиетінде
infohub.kz редакциясы·2024 ж. 5 наурыз
← АртқаДереккөз: bilimdiler.kz

