Тарих 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Қарахан мемлекеті
Зерттеу сұрағы: Неліктен Қарахан мемлекеті ислам дінін мемлекеттік дін деп жариялады?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: 6. 3. 1. 4. Тарихи ұғымдарды қолданып, Қарахан мемлекетіндегі жер иелену ерекшеліктерін түсіндіру.
Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар: Xғ.- XIII ғ. басындағы мемлекеттердің жер иеленудегі жаңа атауларды игереді.
Оқушылардың басым бөлігі: Олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: Мемлекттің ішкі және сыртқы саясатын сипаттайды.
Бағалау критерийі:
Қарахан мемлекетіндегі жер иелену түрлерін сипаттайды.
Тілдік мақсаттар:
Оқулықтан Қарахан мемлекетінің ислам дініне оң өзгерістер әкелгені жайлы мәтіннен ақпарат алады (оқылым).
Электрондық оқулықтан Қарахан мемлекеті туралы ақпарат тыңдатып, саяси - әлеуметтік құрылымы мен жер иеленудің ихталық жүйесі туралы баяндайды (тыңдалым).
Қарахан мемлекетінің құлау себептерін түсінд3ріп. дәптерге түсіреді(жазылым).
Сабақтың басы:
Естігенімді ұмытамын
Көргенімді есіме сақтаймын
Өзім істегенімді меңгеремін.
(Қытай данышпаны Конфуз - цы.)
Оқушыларды мемлекеттердің атымен 3 - топқа бөлемін:
(түркештер, қарлұқтар, қарахандықтар)
Үй тапсырмасын тексеру:
1 - топ: Сөзжұмбақ шешу
2 - топ: Сәйкестендіру тесті
3 - топ: Толықтыру тесті «смайликтер арқылы бағалау».
Тапсырма 1. Электронды оқулықтан Қарахандықтар мемлекетінің құрылуы мен жер аумағын көрсету.
- Бұл суреттен не көріп отырсыңдар?
- Көріністі сипаттаңдар?
- Бұл көрініс туралы білетіндерің бар ма?
- Бүгінгі сабағымызда сендер не туралы білгілерің келеді?
Оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсатын анықтап алу.
Сонда бүгінгі біздің тақырыбымыз не туралы деп ойлайсыңдар.
«Шапалақтау» арқылы бағалау.
Тапсырма 2.«Бұрыштар тәсілі» арқылы «Неліктен 999 жылы Қарахандықтар Орта Азиядағы Самани мемлекетін талқандады да, өз билігін Әмударияға дейін жүргізді. Бұл өзен қай мемлекеттердің арасындағы шекара болды» деген сұрақтың мүмкін деген төрт жауабын сыныптың төрт бұрышына орналастырамын. Оқушылар өздерінің болжаулары бойынша дұрыс деген жауаптың тұсына барып тұрады. Таңдаған жауаптарын дәлелдеу үшін топтарға топтасады.
«Бас бармақ әдісімен бағалау».
Тапсырма 3. Оқулықпен жұмыс. «Аялдама» әдісі арқылы мәтінді жекелей, жұппен, топпен оқып топта талқылау.
1 - топ: Саяси - әлеуметтік жағдайы.
2 - топ: Ислам дінінің қабылдануы.
3 - топ: Мемлекеттің құлауы.
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау
Шығыс Қазақстан облысы,
Тарбағатай ауданы, Қабанбай ауылы
К. Төгісов атындағы мектептің
тарих пәні мұғалімі C. Канагатова
Қарахан мемлекеті. жүктеу
Қарахан мемлекеті
Сабақтың тақырыбы: Қарахан мемлекеті
infohub.kz редакциясы · 2024 ж. 5 наурыз584 қаралым
#қарахан мемлекеті#қысқа мерзімді жоспар#жаңартылған бағдарлама бойынша құрылған сабақ#қарахандықтар
Ұсынылады
Оралдық депутаттар жол жүру және қоқыс шығару тарифтерін талқылаудан бас тартты
Қала әкімдігі ұсынған жаңа тарифтерді қабылдаудан бас тартқан депутаттар ақпараттың жеткіліксіздігін алға тартты.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 11 маусым
VI ғасырдағы жәдігер: Маңғыстаудан өңір тарихына жаңа көзқарас беретін артефакт табылды
Маңғыстау облысындағы Қарақабақ көне қалашығынан табылған VI ғасырға жататын құмыра өлке тарихына қатысты жаңалықтар ашуы мүмкін.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 9 маусым
Алтын Орданың мұрагерлері: Қазақстан тарихының ресми нұсқасы қалай өзгеруде?
Тарихшы Жамбыл Сабитов Қазақстанның Алтын Орда мұрасына неге көбірек жүгінетінін, тарихқа деген көзқарас қалай өзгеретінін және мектеп оқулықтарында қандай өзгерістер болуы мүмкін екенін айтып берді.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 5 маусым
← АртқаДереккөз: bilimdiler.kz

