- 05 нау. 2024 00:07
- 239
Санның квадраты және кубы
Математика 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты және кубы.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға санның квадраты және кубын табуды үйрету, кестелік көбейту мен бөлу жайлы білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: ауызша, жазбаша есептеулер арқылы логикасын дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.
Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: пысықтау, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Ұяшықтардың астындағы сұрақтарға жауап бер
1. 3 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/8 х 9
7 х 8
4 х 6
ә/36: 4
24 : 3
54 : 9
б/ Қабырғасы 6см шаршының ауданын тап
2. 4 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/ Қандай санның көбейтіндісі 18-ге тең?
ә/ Бір тәулікте 24 сағат бар? Тәуліктің жартысы неше сағат болады? Ширегі ше?
б/ Ұзындығы 4см, ені 3см тік төртбұрыштың периметрі тап
3. 5 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/ Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не?
ә/ Терімділік қасиеті дегеніміз не?
б/ Көбейтудің үлестірімділік қасиетін айт.
ІІІ. Балалар, қазір қандай жыл мезгілі? Қыс. Бәріміз қыстың тамаша бір күнін көз алдымызға елестетіп көрейікші. Дала тып-тынық, жапалақтап қар жауып тұр. Осындай кезде далаға шығып аққала соқсақ қандай тамаша болар еді. Ендеше сол аққаланы құруға біз дайынбыз ба?
Ол үшін біз келесі тапсырмаларды орындауымыз керек.
1-тапсырма: Жұппен жұмыс
9; 8; 6; 7; 5 сандарының квадратын табу
2; 3; 10; 1 сандарының кубын табу./бір партадағы екі оқушы бірінің жұмысын бірі тексереді/
2-тапсырма Оқулықпен жұмыс
№1, 2
Сергіту сәті
Қолға қарды алайық,
Аққаланы соғайық.
Дөңгеленіп тұрайық,
Үстімізді қағайық.
3-тапсырма. Есептер құрастыру
суреттері
/бір доптың / ----------------------/екі сағаттың/ --------------- /үш қарындаш/
Бағасы: ------------------------------Бағасы:------------------------- Бағасы:
100 т ----------------------------------50 теңге----------------------- 20 теңге
Шешуі:50х2=100 ------------------20х3=60 ---------------------- 100+100+60= 260т
Аққаланың тапсырмасы: Логикалық тапсырма: «Май шам»
Үстелдің үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Еркін оның 4-еуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? /4 май шам /
ІҮ. Қорытынды:
8 -----49----- 27---- 81--- 36---- 64 ----1
ең –бек---- тү -----бі ----бе ----ре--- ке
7квад; ----8квад; -----3кубы; -----2кубы; ---9квадр; ----6квадр; -------1кубы;
бек, --------ре, ------------тү, ---------ең, ---------бі, ------------бе, ------------ке.
Оқушылардың білімдерін бағалау. Үйге тапсырма:№3, 6 109 бет
Сабақтың тақырыбы: Санның квадраты және кубы.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға санның квадраты және кубын табуды үйрету, кестелік көбейту мен бөлу жайлы білімдерін тиянақтау.
Дамытушылық: ауызша, жазбаша есептеулер арқылы логикасын дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.
Тәрбиелік: Табиғатты сүюге, аялауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: пысықтау, сұрақ-жауап
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Ұяшықтардың астындағы сұрақтарға жауап бер
1. 3 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/8 х 9
7 х 8
4 х 6
ә/36: 4
24 : 3
54 : 9
б/ Қабырғасы 6см шаршының ауданын тап
2. 4 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/ Қандай санның көбейтіндісі 18-ге тең?
ә/ Бір тәулікте 24 сағат бар? Тәуліктің жартысы неше сағат болады? Ширегі ше?
б/ Ұзындығы 4см, ені 3см тік төртбұрыштың периметрі тап
3. 5 саны жазылған ұяшықтардың астындағы тапсырмалар:
а/ Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не?
ә/ Терімділік қасиеті дегеніміз не?
б/ Көбейтудің үлестірімділік қасиетін айт.
ІІІ. Балалар, қазір қандай жыл мезгілі? Қыс. Бәріміз қыстың тамаша бір күнін көз алдымызға елестетіп көрейікші. Дала тып-тынық, жапалақтап қар жауып тұр. Осындай кезде далаға шығып аққала соқсақ қандай тамаша болар еді. Ендеше сол аққаланы құруға біз дайынбыз ба?
Ол үшін біз келесі тапсырмаларды орындауымыз керек.
1-тапсырма: Жұппен жұмыс
9; 8; 6; 7; 5 сандарының квадратын табу
2; 3; 10; 1 сандарының кубын табу./бір партадағы екі оқушы бірінің жұмысын бірі тексереді/
2-тапсырма Оқулықпен жұмыс
№1, 2
Сергіту сәті
Қолға қарды алайық,
Аққаланы соғайық.
Дөңгеленіп тұрайық,
Үстімізді қағайық.
3-тапсырма. Есептер құрастыру
суреттері
/бір доптың / ----------------------/екі сағаттың/ --------------- /үш қарындаш/
Бағасы: ------------------------------Бағасы:------------------------- Бағасы:
100 т ----------------------------------50 теңге----------------------- 20 теңге
Шешуі:50х2=100 ------------------20х3=60 ---------------------- 100+100+60= 260т
Аққаланың тапсырмасы: Логикалық тапсырма: «Май шам»
Үстелдің үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Еркін оның 4-еуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды? /4 май шам /
ІҮ. Қорытынды:
8 -----49----- 27---- 81--- 36---- 64 ----1
ең –бек---- тү -----бі ----бе ----ре--- ке
7квад; ----8квад; -----3кубы; -----2кубы; ---9квадр; ----6квадр; -------1кубы;
бек, --------ре, ------------тү, ---------ең, ---------бі, ------------бе, ------------ке.
Оқушылардың білімдерін бағалау. Үйге тапсырма:№3, 6 109 бет