№9 Ш. Уәлиханов атындағы орта мектептің
бастауыш сынып мұғалімі: БисенгалиГүлжамал Дауленқызы
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыш және оның қасиеттері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тік төртбұрыштың қасиетін анықтау; оның мәнді белгілерін, ең жақын реті – төртбұрыш, ал түрлік ерекшелігі - барлық бұрыштарының тік болуын тағайындау
Дамытушылық: Есепті әр түрлі тәсілмен шығарып, шешулерін салыстыру, қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері әр түрлі өрнектерді және олардың мәндерін салыстыру дағдыларын, ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: Балаларды білімділікке, адамгершілікке, жолдастық қарым - қатынасқа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың жаңа білімді меңгеру сабағы.
Әдіс - тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ - жауап, көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру, жарыс. Көрнекілік: Геометриялық фигуралар, тік төртбұрыш кестесі. Қосудың қасиеттері кестесі.
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық:
а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасын тексеру: Өткен тақырыптарға шолу, пысықтау.
Білімді жан - жақты тексеру кезеңі.
Көркем жазу. 8, 9 сандары. 8+9=17
Миға шабуыл ( Топтау стратегиясы). Төртбұрыш сөзін құрастыру.
Азайтудың компоненттерін ата?
Бір таңбалы сандарды ата?
Жұп сандарды ата?
Тақ сандарды ата?
1 сағатта неше минут бар?
1 тәулікте неше сағат бар?
Уақыт бірліктерін топта.
Масса бірліктерін топта.
Ұзындық бірліктерін топта. Жаңа сабақ. Тік төртбұрыштың қасиеті
Электрондық оқулық. Түсіндіру
Графикалық диктант. (Оқу, сыздырту) Оңға 6 тор көз, төменге 4 тор көз, солға 6 тор көз, жоғары 4 тор көз сал. Оқулықпен жұмыс. № 22 - тапсырма. Есепті әр түрлі тәсілмен шығару. Қызыл – 4 және 5 б.? балық суреті. Жасыл – 3 б. Деңгейлік тапсырма.
І деңгей. Жақшаны орнына дұрыс қой.
6+5+2=9 18 - 10+2=10
6+6 - 10=2
ІІ деңгей. Бос тор көздерді толтыр. 12 ні қосынды түрінде өрнектеп көрсет. Сәйкес айырманы жаз. Олардың мәндерін тап.
ІІІ деңгей. Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, мысалдарды шығар. Үлгі: 6+(1+4)=(6+4)+1=10+1=11
5+(2+5)=
3+(7+4)=
9+(6+1)=
Сергіту сәті. Қорытындылау.
- Шаршы туралы не білесің?
- Тік төртбұрыш пен шаршының ортақ қасиеті неде?
ВЕНН диаграммасы
Дұрыс қасиетті көрсет:
Қосылғыштардың орындарын ауыстырғанда қосындының мәні өзгермеді Суретте қандай фигуралар бар?
Барлық қабырғалары тең төртбұрыштарды тап.
Олар қандай сандармен белгіленген? Мынау қандай фигура?
Балапанға көмек: (5+3)+2=10
Математикалық жұмбақ шешейік.
Мадақтау, бағалау.
Бүгінгі математика сабағында алғырлықтармен, зейінділіктерін танытқан шәкірттеріме алғысым шексіз.
Тік төртбұрыш және оның қасиеттері
№9 Ш. Уәлиханов атындағы орта мектептің
infohub.kz редакциясы · 2024 ж. 5 наурыз940 қаралым
#математика 2 сынып#тік төртбұрыш және оның қасиеттері#есепті әртүрлі тәсілмен шешу
Ұсынылады
Қазақстанда Аналар күні аталып өтті: Ананың рөлі мен мемлекеттік қолдау
Қазақстанда Аналар күнін атап өту аясында аналарға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары мен ананың қоғамдағы рөлі туралы статистикалық мәліметтер жарияланды.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 10 мамыр
85 жастағы Қарағанды тұрғыны арнайы білімі болмаса да, күрделі математикалық есептерді шешеді
Ермекбай Жолдыбеков есімді қария натурал сандарды қосудың өзіндік әдісін ойлап тауып, ғылыми жарияланымдарда жарық көрген.
infohub.kz редакциясы·2026 ж. 5 наурыз
Математика – халық ауыз әдебиетінде
Математика – халық ауыз әдебиетінде
infohub.kz редакциясы·2024 ж. 5 наурыз
← АртқаДереккөз: bilimdiler.kz

