Туынды есептеу тақырыбын пысықтау
Сабақтың тақырыбы: Туынды есептеу тақырыбын пысықтау
Сабақтың мақсаты: Есептер шығару арқылы тақырыпты пысықтау
Білімділік: Функцияны құра білу немесе күрделі функцияны элементар функцияларға жіктей білу дағдыларын меңгерту;
Функцияның туындысын табу ережесімен таныстырып, оны дұрыс қолдану машықтарын қалыптастыру;
Дамытушылық: Есте сақтау, ойлау, жылдам есептеу қабілетін дамыту;
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, жауапкершілікке, мақсатқа жете білуге баулу.
Сабақтың типі: Білімді қалыптастыру сабағы;
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ - жауап, деңгейлеп оқыту;
Сабақтың көрнекілігі: Слайд, тест, деңгейлік тапсырма;
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру
А) Амандасу;
Ә) Оқушыларды түгелдеу;
Б) оқушылар назарын сабаққа аудару.
II. Үй тапсырмасын сұрау:
а) Оқушылардан формуланы сұрау
ә) Сұрақ - жауап:
1. Қозғалыстағы дененің жүрген жолынан уақыт бойынша алынған туындысы?
Жауабы: а) жылдамдық; б) үдеу; в) қашықтық.
2. Жылдамдықтың уақыт бойынша алынған туындысы?
Жауабы: а) күш б) қуат в) үдеу
3. Туындының геометриялық мағынасы?
Жауабы: а) функцияның графигіне жүргізілген жанаманың бұрыштық
коэффициенті;
б) функцияның графигіне жүргізілген жанама
в) Туынды
4. Туындының физикалық мағынасы?
Жауабы: а) салмақ б) лездік жылдамдық; в) тығыздық
5. Функцияның туындысының табу амалы?
А) интегралдау
Б) өсімше
В) дифференциалдау
Тапсырмалар:
1. ƒ’ (x) туындысын табу
2. ƒ’(x) =0 теңдеуін шешіп, сындық нүктелерін анықтау.
3. осы кесіндіге тиісті сандық нүктелерін анықтау.
4. кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сандық нүктелеріндегі функцияның мәнін есептеу.
5. функцияның табылған мәндерін салыстыра отырып, ең үлкен, ең кіші мәндерін анықтаумыз.
М - 1 ƒ (x) = 2х3 – х2 [- 1; 1] кесіндісіндегі ең үлкен, ең кіші мәндері?
1. ƒ’(x) =6х2 - 2х
2. ƒ’(x) =0 6х2 - 2х=0 2х (3х – 1) =0
x 1=0 x2 = 1/3
1. 0 є [- 1; 1]; 1/3 є [- 1; 1]
2. х=0; 1/3; - 1; 1.
ƒ(0) = 0
f(- 1)=2(- 1) 3 -(- 1) 2=- 3
ƒ(- 1) = - 3; ƒ(0) = 0 f(1/3)= 1/27
ƒ(1) = 1
Ең кіші мәні ƒ(- 1) = - 3;
Ең үлкен мәні ƒ(1) = 1
Жауабы: 1; - 3
М - 2; ƒ(х) = х3+3/х х є [1/2; 2]
1. ƒ’(x) =3х2 – 3/х2
2. 3х2 – 3/х2=0
X2 - 1=0 x1 = - 1 x2 = 1
1. X1=- 1 сондықтан х= 1; ½; 2 нүктесіндегі мәндерін анықтаймыз.
2. ƒ(1) = 4 ƒ(1/2) = 6
3. ең кіші мәні ƒ(1) = 4
ең үлкен мәні f(2)=9. 5
М. 3. қабырғасы а болатын квадрат қаңылтырдан табаны квадрат және төбесі ашық болып келген ең үлкен көлемді жәшік дайындау үшін кесілген квадраттың қабырғасының ұзындығы қандай болу керек.
Қиылып алынған квадраттың қабырғасының ұзындығы – х
Жәшік табанының қабырғасы – (а - 2х)
V(x)= (a - 2x) 2 x = a2x – 4ax2+4x3 x є [0; a/2]
V` (x)= (a2x – 4ax2+4x2)` = a2 - 8ax+12x2
V` (x)=0 12x2 - 8ax +12x2 =0 x1= a/6; x2 = a/2
a/6 є[0; a/2] a/2 є[0; a/2]
x= 0; x= a/6; x= a/2 V (x)-?
V (0)=0 V(a/6) = V (a/2)=0
Жауабы. а/6
Бекіту есептері: №300, 301 және сынып 3 топқа бөлініп тапсырмалар орындайды.
Үйге тапсырма: § 22 № 302 - 306
Туынды есептеу тақырыбын пысықтау
Туынды есептеу тақырыбын пысықтау
2024 ж. 5 наурыз974 қаралым

#математика#математикадан сабақ жоспары#туындыны есептеу ережелері
Ұсынылады
Қазақстанда Аналар күні аталып өтті: Ананың рөлі мен мемлекеттік қолдау
Қазақстанда Аналар күнін атап өту аясында аналарға көрсетілетін мемлекеттік қолдау шаралары мен ананың қоғамдағы рөлі туралы статистикалық мәліметтер жарияланды.
2026 ж. 10 мамыр
85 жастағы Қарағанды тұрғыны арнайы білімі болмаса да, күрделі математикалық есептерді шешеді
Ермекбай Жолдыбеков есімді қария натурал сандарды қосудың өзіндік әдісін ойлап тауып, ғылыми жарияланымдарда жарық көрген.
2026 ж. 5 наурыз
Математика – халық ауыз әдебиетінде
Математика – халық ауыз әдебиетінде
2024 ж. 5 наурыз
← АртқаДереккөз: bilimdiler.kz

