Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы тақырыбына есептер шығару
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 | Мектебі:№261 | ||
Күні: 16. 01. 2020 | Мұғалімнің аты - жөні: Сланова Гүлжанат Нышанқызы | ||
Сыныбы: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | |
Сабақ тақырыбы: | Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысы тақырыбына есептер шығару. | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары: | 9. 2. 3. 5 Арифметикалық прогрессиялардың n - ші мүшесін, алғашқы мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану. | ||
Сабақ мақсаты: | Арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысына есептер шығара алады. | ||
Бағалау критерийлері: | 1. а 1, d, n - мүшесін анықтайды. 2. Арифметикалық прогрессияның кез - келген n - мүшесінің қосындысын табады. 3. Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің қосындысының формуласының теоремасын сипаттай алады. | ||
Тілдік мақсаттар | Негізгі сөздер мен тіркестер: арифметикалық прогрессия, арифметикалық прогрессияның мүшелері, айырымы, арифметикалық прогрессияның п - ші мүшесінің формуласы | ||
Сыныптағы диолог/жазылым үшін тілдік бірліктер: 1) Неліктен екі жақ шетінен бірдей қашықтықта орналасқан арифметикалық прогрессияның екі мүшесінің қосындылары бірдей болады? 2) Неліктен арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшесінің қосындысы шеткі мүшелерінің қосындысының жартысын барлық мүшелер санына көбейткенге тең болады? | |||
Ойлау деңгейі | Қолдану, талдау | ||
Құндылықтарға баулу | Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу (Еліміздің өндіріс, білім мен ғылым прогрессиялы өсуде) | ||
Пәнаралық байланыс | Биология - бактериялардың көбеюі. Физика – еркін құлаған дене. Экономика - кредит, дипозит. | ||
Алдыңғы білім | Арифметикалық прогрессияның алғашқы п мүшесінің формуласы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың Басы 7мин | 2мин | Ұйымдастыру кезеңі. Салемдесу. Оқушыларды түгелдеу. | 9 сынып. Алгебра, Алматы, Атамұра баспасы 2013ж А. Н. Шыныбеков | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3мин | Топқа бөлу: «Адасқан әріптер» арқылы 4 топқа бөлу(оқушылар әріптер жазылған қағаз қиынды ларын алады) қиынды қағаздардың басқа бетінде сандарға қарап, өз тобына барады. Әріптерден ғалымның есімдерін құрастырады. Алдыңғы сабақтағы тапсырма бойынша оқушылар әр ғалымның прогрессия мен қандай байланысы бар екенін бір екі сөйлеммен айтады. Архимед, Гаусс, Пифогор, Леонардо. Оқушылар ізденіп келген тарихи мәліметтермен бөліседі және басқада оқушылар мәліметті толықтыруына болады. Мұғалім «Бұл - жақсы жауап», «Сен жетістіктерге жетудесін» сөздерін қолдана отырып оқушымен кері байланыс жасап отырады. - Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин | Үй тапсырмасын тексеру. №251 А) топта сағат тілімен дәптерлерін бір - біріне беріп, тексереді. Ә) Экранға қарап отырып қатесін тектереді. Мұғалім толықтыру сұрақтарын қоя отырып кері байланыс жасайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25мин | 5мин | Топтық жұмыс. Сәйкестендіру кестесі. Тапсырма Топпен орындалады.
Бағалау: тапсырманы топтар сағат тілімен алмасып, тексереді. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9мин | «Ойлан, жұптас, бөліс»Кестені толтыр. Оқушылар есептерді жұптасып орындайды. Ітоп
Бағалау: Оқушылар келесі жұппен бірге талқылап, жұптар келесі жұптың жұмысын бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7мин | «Конверттегі есеп» Оқулықпен жұмыс:№255 1) аn꞊5n+3 2) аn꞊5 - 3) аn꞊- 5n+1 4) аn꞊3n+1 S10 - ды табыңдар. Топтағы әр оқушы жеке есеп шығарады. Есептері бірдей оқушылар бір топқа бірігіп, талқылайды. Бағалау: Оқушылар бірін - бірі бағалайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың Соңы 8мин | 3мин | Үй тапсырмасы.№253 Іздену тақырыбы: Өмірдегі прогрессия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5мин | Рефлексия: Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдамаларына байланысты сұрақтар қойып кері байланыс жасайды. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық пен қауыпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Топқа бөлу кезінде оқушылар арифметикалық прогрессия тарихы жайлы мәлімет алады. 2.«Ойлан, жұртас, бөліс» тәсілі арқылы оқушылар арифметикалық прогрессияның айырымын, бірінші мүшесін, кез - келген мүшесін, бірнеше мүшелерінің қосындысын анықталуы үшін таңдалды. Бұл оқушылардың оқушылардың туындаған сұрақтары мен түсінбеген мәселелерін бір - бірінен сұрайға мүмкіндік береді. 3. «Оқулықпен жұмыс»үздік оқушыларға арнайы есептер берілді. | 1. Үй тапсырмасын оқушы - лар бір - бірін тексеріп, бағалайды. 2.«Ойлан, жұртас, бөліс»тәсілі Топтар бір - бірін бағалайды. 3. «Оқулықпен жұмыс»Бір жұптың жұмысын келесі жұп тексереді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта өткен ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Сабақтың толық нұсқасын және презентациясын жүктеу