- 05 нау. 2024 02:28
- 156
Модельдерді зерттеу
Жамбыл облысы, Жамбыл ауданы,
Баймырза Бесбаев атындағы
орта мектебі информатика пәні мұғалімі
Куралбеков Медеубек Тазабекович
Информатика 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Модельдерді зерттеу» практикум
Сілтеме:
• 7 - сынып оқулығы;
• 7 - сынып электронды оқулығы;
• Интернет желісі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларда модельдерді формальдау кезінде зерттеушілік құзыреттілігін, логикалық ойлауын дамыту, ой - өрісін кеңейту.
Нәтиже:
• Модель ұғымын біледі.
• Моделдерді зерттеуді үйренеді
• Практикада модельмен жұмыс істей алады.
Сабақтың түрі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі көрнекілікті
Әдіс - тәсілдері: «Мозайка» әдісі, «Мен - саған, сен - маған» әдісі, «Болжау» әдісі, диалогтық оқыту
Көрнекі - құралдар: Компьютер, интербелсенді тақта, флешка, оқулық, маркер, постер
Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалімнің іс - әрекеті
1. Сәлемдесу.
2. Ұйымдастыру.
3. Топқа бөлу.
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру.
6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
(Білу).
Үй тапсырмасын тексеру (5 мин.)
(сұрақ - жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
(Түсіну).
Қызығушылықты ояту
Интербелсенді тақтадан "EXPO - 2017" қалашығының компьютерлік моделінің бейне ролигі
Мағынаны тану
(Мұғалім практикалық сабақта оқушылар қандай тапсырма орындайтындығын хабарлайды. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады).
Топқа бөлу
Сыныпты автокөлік және киіз үй суреттер қиындысы арқылы 2 топқа бөлу
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» береді. Сабақтың өтілу шартын түсіндіреді.
(Қолдану)
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушыларға тапсырмалар беру
Тапсырма 1 - топ Шарты: 1. Модельдерді пәндік салаға топтау
Тапсырма 2 – топ Шарты: 2. Берілген модельдерді материалдық және ақпараттық бағытқа топтаңыздар
1. Глобус
2. Театр қойылымының декорациялық безендіру макеті
3. Театр спектаклінің костюмдер эскизі
4. Адам қаңқасының макеті
5. Химия реакцияларының теңдеуі
6. Абай Құнанбаев жанұясы ұрпақтарының сызба түріндегі моделі
2. Қуыршақ
3. Су молекуласы құрылымының моделі (макеті)
4. Пойыздар қозғалысының кестесі
5. Паровоз ойыншығы
6. Метроның сызбасы
7. Шаршының ауданын табу формуласы
8. Чарльз Бэббидж суреті
МАТЕРИАЛДЫҚ МОДЕЛЬДЕР -----------
АҚПАРАТТЫҚ МОДЕЛЬДЕР ---------------
(Талдау)
«Ойлан тап»
1 - топ
1. Күннің моделі бола алатын объектіні таңда
- Дөңгелек +
- Нүкте
- Жылытқыш +
- Жанып тұрған шам +
- Дүниежүзілік атлас
- Көгілдір фондағы сары шеңбер
2. Мысық объектісіне қатысты ақпараттық модельді таңда
- Мысықтың форфор бейнесі +
- “Мақта қыз бен мысық” ертегісі
- Ойыншық мысық +
- Мысықтың құлау кезіндегі іс - әрекетін сипаттау
2 - топ
Төмендегі сөздер мен сөйлемдерді өз орнына апар
1. Заттардың химиялық әсері молекулалық деңгейде............. модельденеді;
2. Биология кабинетінде көкеністер мен жемістердің...... жиі қолданылады;
3. Қандайда бір прибордың /құралдың/ жинау үлгісі........ болып табылады;
4. Қандайда бір күрделі тапсырмаға кіріспес бұрын алдын ала....... жасалады.
Толық нұсқасын жүктеу
Слайдын жүктеу
Баймырза Бесбаев атындағы
орта мектебі информатика пәні мұғалімі
Куралбеков Медеубек Тазабекович
Информатика 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: «Модельдерді зерттеу» практикум
Сілтеме:
• 7 - сынып оқулығы;
• 7 - сынып электронды оқулығы;
• Интернет желісі
Сабақтың мақсаты: Оқушыларда модельдерді формальдау кезінде зерттеушілік құзыреттілігін, логикалық ойлауын дамыту, ой - өрісін кеңейту.
Нәтиже:
• Модель ұғымын біледі.
• Моделдерді зерттеуді үйренеді
• Практикада модельмен жұмыс істей алады.
Сабақтың түрі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі көрнекілікті
Әдіс - тәсілдері: «Мозайка» әдісі, «Мен - саған, сен - маған» әдісі, «Болжау» әдісі, диалогтық оқыту
Көрнекі - құралдар: Компьютер, интербелсенді тақта, флешка, оқулық, маркер, постер
Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалімнің іс - әрекеті
1. Сәлемдесу.
2. Ұйымдастыру.
3. Топқа бөлу.
4. Сабақ барысымен таныстыру.
5. Бағалау парағын таныстыру.
6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру
(Білу).
Үй тапсырмасын тексеру (5 мин.)
(сұрақ - жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)
(Түсіну).
Қызығушылықты ояту
Интербелсенді тақтадан "EXPO - 2017" қалашығының компьютерлік моделінің бейне ролигі
Мағынаны тану
(Мұғалім практикалық сабақта оқушылар қандай тапсырма орындайтындығын хабарлайды. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады).
Топқа бөлу
Сыныпты автокөлік және киіз үй суреттер қиындысы арқылы 2 топқа бөлу
Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» береді. Сабақтың өтілу шартын түсіндіреді.
(Қолдану)
Мұғалімнің іс - әрекеті
Оқушыларға тапсырмалар беру
Тапсырма 1 - топ Шарты: 1. Модельдерді пәндік салаға топтау
Тапсырма 2 – топ Шарты: 2. Берілген модельдерді материалдық және ақпараттық бағытқа топтаңыздар
1. Глобус
2. Театр қойылымының декорациялық безендіру макеті
3. Театр спектаклінің костюмдер эскизі
4. Адам қаңқасының макеті
5. Химия реакцияларының теңдеуі
6. Абай Құнанбаев жанұясы ұрпақтарының сызба түріндегі моделі
2. Қуыршақ
3. Су молекуласы құрылымының моделі (макеті)
4. Пойыздар қозғалысының кестесі
5. Паровоз ойыншығы
6. Метроның сызбасы
7. Шаршының ауданын табу формуласы
8. Чарльз Бэббидж суреті
МАТЕРИАЛДЫҚ МОДЕЛЬДЕР -----------
АҚПАРАТТЫҚ МОДЕЛЬДЕР ---------------
(Талдау)
«Ойлан тап»
1 - топ
1. Күннің моделі бола алатын объектіні таңда
- Дөңгелек +
- Нүкте
- Жылытқыш +
- Жанып тұрған шам +
- Дүниежүзілік атлас
- Көгілдір фондағы сары шеңбер
2. Мысық объектісіне қатысты ақпараттық модельді таңда
- Мысықтың форфор бейнесі +
- “Мақта қыз бен мысық” ертегісі
- Ойыншық мысық +
- Мысықтың құлау кезіндегі іс - әрекетін сипаттау
2 - топ
Төмендегі сөздер мен сөйлемдерді өз орнына апар
1. Заттардың химиялық әсері молекулалық деңгейде............. модельденеді;
2. Биология кабинетінде көкеністер мен жемістердің...... жиі қолданылады;
3. Қандайда бір прибордың /құралдың/ жинау үлгісі........ болып табылады;
4. Қандайда бір күрделі тапсырмаға кіріспес бұрын алдын ала....... жасалады.
Толық нұсқасын жүктеу
Слайдын жүктеу