- 05 нау. 2024 04:31
- 223
Әдебиеттік оқу пәнінен сабақ жоспарлары
ӘДЕБИЕТТІК ОҚУ
№1. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық
Мақсаты: Ы. Алтынсариннің Кел, балалар, оқылық өлеңінің мағынасын түсіндіру. Ой - өрісін, тілін, сөздік қорларын дамыту. Білімге, оқуға, өнерге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ
а/ Ы. Алтынсарин туралы түсінік. Ы. Алтынсарин 1841 - 1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу, іштей оқу, тізбектей оқу, жеке - жеке оқу.
б/ Дәптермен жұмыс
сөздік жұмыс жүргізу.
ІҮ. Түсінгендерін тексеру: Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты? Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер? Оқудың пайдасы жөнінде не айтты? Тауып оқу
Ү. Қорыту: Өнер, білім туралы мақал - мәтелдер айту.
ҮІ. Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. Бағалау.
№2. Тақырыбы: Малды пайдаға жарату
Мақсаты: 1. Оқушыларға әңгіменің тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізуге, мазмұнын игеруге, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау.
2. Ауызша сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау.
3. Ата - ананың қадірін білуге, адамгершілік қасиетке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас.
Көрнекілігі: Ы. Алтынсарин портреті, сызба, өлең жолдары
Әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ - жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
Ы. Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін жатқа сұрау. Білімнің пайдасы туралы не білеміз? «Шоқуменен, тоқуменен, оқуменен» - бәрі де еңбек мәндерін түсіндіріп көр.
ІІІ. Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмесі. «Малды пайдаға жарату» әңгіменің мазмұнын қысқаша баяндау. Ыбырайдың бұл әңгімесі мына өлең жолдары «Ата – енең қартайса,
Тіреу болар бұл оқу» толығырақ түсуіне көмегін тигізеді.
ІҮ. Оқушымен жұмыс жүргізу: Оқушыларға тізбектей дауыстап оқытып шығу. Сөздік жұмысын жүргізу. Мәтін кейіпкерін атау. Оқушылардың түсінігін сұрау.
Ү. Дәптермен жұмыс
Үйші тапқан малын қайда жұмсайды екен?
Төмендегі сызбаға жаз.
Үйшінің қарт әке - шешесіне беретін ақшасы
Үйшінің балаларын оқытып, асырауға кететін қаражаты
ҮІ. Қорыту
Сен ата - анаңның еңбегін қалай ақтар едің?
Әңгімені басқаша қалай атауға болады?
ҮІІ. Үйге тапсырма: 5 - 6 бет оқу, мазмұнын айту. Бағалау.
№ 3. Тақырыбы: Мектеп - біздің анамыз. Ыстық қой, шіркін, туған жер
Мақсаты: Ө. Тұрманжановтың Мектеп біздің анамыз өлеңі мәнерлеп оқуға, Ж. Аймауытовтың өмірі жайыл түсінік бере отырып, Ыстық
қой, шіркін, туған жер тақырыбын оқып, түсіндіру. Тілін, ой - өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу. Туған жерін, елін, жерін сүюге, қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Ж. Аймауытов, Ө. Тұрманжанов суреті.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау«Күн шыққанда» өлеңін мәнерлеп оқу, сұрақтарға жауап алу.
ІІІ. Өткенді қорыту: Таңғы тіршілік туралы әңгімелеу
ІY. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. Жаңа сабаққа даярлық.
Ү Жаңа сабақ: а/Ж. Аймауытов өмірімен таныстыру. ә/ өлеңді, тақырыпты мәнерлеп оқу. б/ сұрақтарға жауап алу. в/ сөздік жұмыс жүргізу. г/ Оқулықпен жұмыс.
тақырыпты оқу
1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. тауып оқу /қуаныш, сүйсініс, өкініш, мақтаныш/.
Дәптермен жұмыс,
д/ Сергіту сәті
ҮІ. Түсінгендерін тексеру
Сұрақтар қоя отырып, туған жер туралы мақал - мәтелдер айту
ҮІІ. Қорыту: Бүгін не өттік? Ж. Аймауытов кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма 1. тақырыпты түсініп оқып келу.
2. Бағалау.
№1. Тақырыбы: Кел, балалар, оқылық
Мақсаты: Ы. Алтынсариннің Кел, балалар, оқылық өлеңінің мағынасын түсіндіру. Ой - өрісін, тілін, сөздік қорларын дамыту. Білімге, оқуға, өнерге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: оқулық, суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару. ІІ. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ
а/ Ы. Алтынсарин туралы түсінік. Ы. Алтынсарин 1841 - 1889 Қостанай облысында туған. Ол – қазақтан шыққан тұңғыш ұстаз. «Қазақ хрестоматиясы» деген оқулық жазды.
ә/ өлеңді мәнерлеп оқу, іштей оқу, тізбектей оқу, жеке - жеке оқу.
б/ Дәптермен жұмыс
сөздік жұмыс жүргізу.
ІҮ. Түсінгендерін тексеру: Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты? Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер? Оқудың пайдасы жөнінде не айтты? Тауып оқу
Ү. Қорыту: Өнер, білім туралы мақал - мәтелдер айту.
ҮІ. Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау. Бағалау.
№2. Тақырыбы: Малды пайдаға жарату
Мақсаты: 1. Оқушыларға әңгіменің тақырыбын ашу, талдау жұмыстарын жүргізуге, мазмұнын игеруге, біліктілігін арттыра түсуге көмек беру, жағдай жасау.
2. Ауызша сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдерін жетілдіруге ықпал жасау.
3. Ата - ананың қадірін білуге, адамгершілік қасиетке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас.
Көрнекілігі: Ы. Алтынсарин портреті, сызба, өлең жолдары
Әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ - жауап.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру, сұрау.
Ы. Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін жатқа сұрау. Білімнің пайдасы туралы не білеміз? «Шоқуменен, тоқуменен, оқуменен» - бәрі де еңбек мәндерін түсіндіріп көр.
ІІІ. Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндірмесі. «Малды пайдаға жарату» әңгіменің мазмұнын қысқаша баяндау. Ыбырайдың бұл әңгімесі мына өлең жолдары «Ата – енең қартайса,
Тіреу болар бұл оқу» толығырақ түсуіне көмегін тигізеді.
ІҮ. Оқушымен жұмыс жүргізу: Оқушыларға тізбектей дауыстап оқытып шығу. Сөздік жұмысын жүргізу. Мәтін кейіпкерін атау. Оқушылардың түсінігін сұрау.
Ү. Дәптермен жұмыс
Үйші тапқан малын қайда жұмсайды екен?
Төмендегі сызбаға жаз.
Үйшінің қарт әке - шешесіне беретін ақшасы
Үйшінің балаларын оқытып, асырауға кететін қаражаты
ҮІ. Қорыту
Сен ата - анаңның еңбегін қалай ақтар едің?
Әңгімені басқаша қалай атауға болады?
ҮІІ. Үйге тапсырма: 5 - 6 бет оқу, мазмұнын айту. Бағалау.
№ 3. Тақырыбы: Мектеп - біздің анамыз. Ыстық қой, шіркін, туған жер
Мақсаты: Ө. Тұрманжановтың Мектеп біздің анамыз өлеңі мәнерлеп оқуға, Ж. Аймауытовтың өмірі жайыл түсінік бере отырып, Ыстық
қой, шіркін, туған жер тақырыбын оқып, түсіндіру. Тілін, ой - өрісін дамыту, мәнерлеп оқуға баулу. Туған жерін, елін, жерін сүюге, қорғай білуге тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Көрнекілігі: Ж. Аймауытов, Ө. Тұрманжанов суреті.
Түрі: аралас.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу, оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау«Күн шыққанда» өлеңін мәнерлеп оқу, сұрақтарға жауап алу.
ІІІ. Өткенді қорыту: Таңғы тіршілік туралы әңгімелеу
ІY. Мақсат қою кезеңі: сабақтың мақсатын, тақырыбын хабарлау. Жаңа сабаққа даярлық.
Ү Жаңа сабақ: а/Ж. Аймауытов өмірімен таныстыру. ә/ өлеңді, тақырыпты мәнерлеп оқу. б/ сұрақтарға жауап алу. в/ сөздік жұмыс жүргізу. г/ Оқулықпен жұмыс.
тақырыпты оқу
1. іштей оқу
2. тізбектей оқу
3. тауып оқу /қуаныш, сүйсініс, өкініш, мақтаныш/.
Дәптермен жұмыс,
д/ Сергіту сәті
ҮІ. Түсінгендерін тексеру
Сұрақтар қоя отырып, туған жер туралы мақал - мәтелдер айту
ҮІІ. Қорыту: Бүгін не өттік? Ж. Аймауытов кім?
ҮІІІ Үйге тапсырма 1. тақырыпты түсініп оқып келу.
2. Бағалау.