- 04 нау. 2024 23:47
- 254
Құмырсқаның қанағаты
Ана тілі
Тақырыбы: Құмырсқаның қанағаты (ертегі)
Мақсаты:
а) Ертегіні түсініп оқу арқылы мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, негізгі идеясын ашу;
б)Кейіпкердің іс-әрекетін дәлелдеуде өз көзқарасын көркем тілмен жеткізе алуға дағдыландыру; шығармашылық қабілетін жетілдіру, сабаққа белсенділігін арттыру;
в)Халық ауыз әдебиетінің үлгілерін пайдалана отырып, ауызбірлікке, ұйымшылдыққа, қанағатшыл болуға, жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, бетшелер, сюжетті суреттер
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік, іздену, талдау, оза оқыту,
СТО стратегиялары;
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
а)Оқушыларды түгелдеу (слайд-2)
ә)Психологиялық дайындық
- Ақ көңілді жүрекпен
Ақ ниетті тілекпен
Амандасып алайық
Қонақтарға ізетпен
(Жағдаят туғызу) (слайд-3)
- Жылдың қай мезгілі?
- Қыс айындағы өзгерістер?
- Қыс айындағы ойындар?
- Қыс туралы тағы не білесіңдер?
- Айнала аппақ, аппақ тыс
Аяз алып келді қыс
Қар атысып тоңбаймыз
«Аққала» соғып ойнаймыз
2)Үй тапсырмасын тексеру Ойын: «Аққала құрастыру» (слайд-4)
Сұрақ-жауап әдісі бойынша:
- Ертегіде кімдер туралы айтылады?
- Кедейге сипаттама бер?
- Бай қандай адам?
- Диірменші кімге, не үшін риза болып алтын балтасын ұсынады?
- Осы ертегі арқылы қай кейіпкердің бойындағы қасиетті өзіңе керек етер едің?
3)Жаңа сабақ
а) «Ой қозғау» Жұмбақ шешу
Бір балуан өзі күшті, қайраты мол,
Өзінен үлкен затты көтерер ол.
Мейлі қыр, мейлі жота, мейлі төбе,
Қайқаңдап аса берер бәрінен ол.
Екі ұшы жұдырақтай
Ортасы қылдырықтай. (Құмырсқа)
ә) Күннің жады, тақырыпты жазу
б) «Не білеміз?»
Қосымша деректер
Құмырсқа– жарғаққанаттылар отрядының бір тұқымдасы. Құмырсқа Жер шарында кеңінен таралған. Денесі бас, көкірек және құрсақтан тұрады. Басы үлкен, жақтары жақсы жетілген, ауыз аппараты кеміргіш. Көкірек бөлімі жіңішке, онда үш жұп аяқтары жақсы жетілген құрсақ бөлімінде шаншары мен улы бездері жақсы дамыған. Құмырсқалар, көбіне топтанып арнайы илеу жасап, тіршілік етеді. Әрбір илеуде аталық, аналық, “жұмысшы” құмырсқалар болады. Олардың иіс, дәм сезуі өте жақсы жетілген. Құмырсқадан алынатын дәрілер буын ауруларын, қант диабетін емдеуде, қан қысымын реттеуде қолданылады. Оңтүстік Азия елдері, Мексика тұрғындары құмырсқаны тағам ретінде де пайдаланады.
Оның илеуі де ем болады екен.
Балалардың қолқа безінің ісінуінде немесе басқа да ісіктерді асқындырмау үшін мына емді есте ұстаңыз. Таңертең ерте, күн шықпас бұрын құмырсқаның илеуінен алып, суға шымырлатып қайнатып алып, су әбден суыған соң илеуді шүберекке орап, ісінген орынға таңса ісікті қайтарады.
Жәндік шаққанда, ісікті, уытты қайтару үшін қара құмырсқа мен кәріқыз құртын қосып талқандап, суға езіп, ісінген немесе жараланған жерге таңса жара жазылады.
Аяққа жара шыққанда кептірілген қара құмырсқаны талқандап жараның аузына таңуға болады.
4.Оқулықпен жұмыс
а)Іштей оқу
- Тақырыпты қандай бөліктерге бөлуге болады?
1.Оқымыстының құмырсқа илеуіне тап болуы.
2.Құмырсқаға сұрақтар қоюы.
3.Бір жыл өткен соң.
ә)Тізбектей оқу
б)Рөлге бөліп оқу
5.Сергіту сәті. Оқыңыз қызық!
6.Сөздік жұмысы
Оқымысты - ғұлама, білімді, көзі ашық
Қанағат - барға риза болу
7.Шығармашылық тапсырма
1 топ
«Құмырсқа» сөзінен сөз шығару
3 топ
Өлең жолдарын шығару
2 топ
«Құмырсқа» сөзіне ребус құру
8. «Не білдік?»
Құмырсқаның түрлері
Құмырсқаның қоректенуі
Пайдасы
Зияны
Қара
қызыл
аналық
аталық
жұмысшы
Өсімдік
қалдықтары,
дәндері,
тағам
қоқымдары
Ортаны тазартады,
емдік
қасиеті бар
Улы
Оқушы ертегінің мазмұнын айту керек.
9.Қорытынды"ОЙ ТОЛҒАУ"
қанағатшыл
ақылды
иісшіл
ұйымшыл
пайдалы
еңбекқор
қайратты
10.Үйге тапсырма
1.Ертегіні сахналау
2.Құмырсқаны қатыстырып ертегі құрап келу
11.Бағалау
Тақырыбы: Құмырсқаның қанағаты (ертегі)
Мақсаты:
а) Ертегіні түсініп оқу арқылы мазмұнын өмірмен байланыстыра отырып, негізгі идеясын ашу;
б)Кейіпкердің іс-әрекетін дәлелдеуде өз көзқарасын көркем тілмен жеткізе алуға дағдыландыру; шығармашылық қабілетін жетілдіру, сабаққа белсенділігін арттыру;
в)Халық ауыз әдебиетінің үлгілерін пайдалана отырып, ауызбірлікке, ұйымшылдыққа, қанағатшыл болуға, жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиелеу;
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, бетшелер, сюжетті суреттер
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ-жауап, ойын, көрнекілік, іздену, талдау, оза оқыту,
СТО стратегиялары;
Түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру
а)Оқушыларды түгелдеу (слайд-2)
ә)Психологиялық дайындық
- Ақ көңілді жүрекпен
Ақ ниетті тілекпен
Амандасып алайық
Қонақтарға ізетпен
(Жағдаят туғызу) (слайд-3)
- Жылдың қай мезгілі?
- Қыс айындағы өзгерістер?
- Қыс айындағы ойындар?
- Қыс туралы тағы не білесіңдер?
- Айнала аппақ, аппақ тыс
Аяз алып келді қыс
Қар атысып тоңбаймыз
«Аққала» соғып ойнаймыз
2)Үй тапсырмасын тексеру Ойын: «Аққала құрастыру» (слайд-4)
Сұрақ-жауап әдісі бойынша:
- Ертегіде кімдер туралы айтылады?
- Кедейге сипаттама бер?
- Бай қандай адам?
- Диірменші кімге, не үшін риза болып алтын балтасын ұсынады?
- Осы ертегі арқылы қай кейіпкердің бойындағы қасиетті өзіңе керек етер едің?
3)Жаңа сабақ
а) «Ой қозғау» Жұмбақ шешу
Бір балуан өзі күшті, қайраты мол,
Өзінен үлкен затты көтерер ол.
Мейлі қыр, мейлі жота, мейлі төбе,
Қайқаңдап аса берер бәрінен ол.
Екі ұшы жұдырақтай
Ортасы қылдырықтай. (Құмырсқа)
ә) Күннің жады, тақырыпты жазу
б) «Не білеміз?»
Қосымша деректер
Құмырсқа– жарғаққанаттылар отрядының бір тұқымдасы. Құмырсқа Жер шарында кеңінен таралған. Денесі бас, көкірек және құрсақтан тұрады. Басы үлкен, жақтары жақсы жетілген, ауыз аппараты кеміргіш. Көкірек бөлімі жіңішке, онда үш жұп аяқтары жақсы жетілген құрсақ бөлімінде шаншары мен улы бездері жақсы дамыған. Құмырсқалар, көбіне топтанып арнайы илеу жасап, тіршілік етеді. Әрбір илеуде аталық, аналық, “жұмысшы” құмырсқалар болады. Олардың иіс, дәм сезуі өте жақсы жетілген. Құмырсқадан алынатын дәрілер буын ауруларын, қант диабетін емдеуде, қан қысымын реттеуде қолданылады. Оңтүстік Азия елдері, Мексика тұрғындары құмырсқаны тағам ретінде де пайдаланады.
Оның илеуі де ем болады екен.
Балалардың қолқа безінің ісінуінде немесе басқа да ісіктерді асқындырмау үшін мына емді есте ұстаңыз. Таңертең ерте, күн шықпас бұрын құмырсқаның илеуінен алып, суға шымырлатып қайнатып алып, су әбден суыған соң илеуді шүберекке орап, ісінген орынға таңса ісікті қайтарады.
Жәндік шаққанда, ісікті, уытты қайтару үшін қара құмырсқа мен кәріқыз құртын қосып талқандап, суға езіп, ісінген немесе жараланған жерге таңса жара жазылады.
Аяққа жара шыққанда кептірілген қара құмырсқаны талқандап жараның аузына таңуға болады.
4.Оқулықпен жұмыс
а)Іштей оқу
- Тақырыпты қандай бөліктерге бөлуге болады?
1.Оқымыстының құмырсқа илеуіне тап болуы.
2.Құмырсқаға сұрақтар қоюы.
3.Бір жыл өткен соң.
ә)Тізбектей оқу
б)Рөлге бөліп оқу
5.Сергіту сәті. Оқыңыз қызық!
6.Сөздік жұмысы
Оқымысты - ғұлама, білімді, көзі ашық
Қанағат - барға риза болу
7.Шығармашылық тапсырма
1 топ
«Құмырсқа» сөзінен сөз шығару
3 топ
Өлең жолдарын шығару
2 топ
«Құмырсқа» сөзіне ребус құру
8. «Не білдік?»
Құмырсқаның түрлері
Құмырсқаның қоректенуі
Пайдасы
Зияны
Қара
қызыл
аналық
аталық
жұмысшы
Өсімдік
қалдықтары,
дәндері,
тағам
қоқымдары
Ортаны тазартады,
емдік
қасиеті бар
Улы
Оқушы ертегінің мазмұнын айту керек.
9.Қорытынды"ОЙ ТОЛҒАУ"
қанағатшыл
ақылды
иісшіл
ұйымшыл
пайдалы
еңбекқор
қайратты
10.Үйге тапсырма
1.Ертегіні сахналау
2.Құмырсқаны қатыстырып ертегі құрап келу
11.Бағалау