- 05 нау. 2024 02:07
- 188
Аустралияның физикалық - географиялық жағдайы
Сабақтың тақырыбы: Аустралия. Аустралияның географиялық орны. Жер бедері мен пайдалы қазбалары
Сабақтың мақсатыІ) білімділік:
1. Аустралияның географиялық орны. Жер бедері мен пайдалы қазбаларын түсіну
2. Жалпы Аустралиямен танысу.
3. Жер бедерін танып білу.
4. Жер бедерін салыстырмалы түрде түсіндіріп өту
5. Интернет арқылы алынған материк суреттеріне саяхат жасау
ІІ) дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық, ізденушілік, шеберлік қабілеттерін дамыту. Өздігінен іздене білуге үйрету, ұқыптылық, ұйымшылдық қабілетін ояту.
ІІІ) тәрбиелік мәні: Оқушыларды материктерді танып білуге, Африк мен Аустралия халықтарын салыстырып, Аустралия халықтары сияқты мәдениеттілікке, білімді болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интертақта, материктер карталары, кеспелер, материктерге жасалған буклеттер, қазақ халқының ұлттық қоржыны және т. б.
Сабақтың түрі: сұрақ - жауап, ойын түрінде.
Сабақтың әдісі: Пән аралық байланыс жасау
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Модульдік технология бойынша сабақ
1 Үйге берілген тапсырманы ойын арқылы пысықтау. (15минут)
Әрбір топ оқушылары қоржынға бал жинауы қажет.
2 Мәтінді табу ойыны (5минут)
3 Жаңа сабақты түсіндіру: (10минут)
І кесте бойынша
ІІ сурет бойынша
ІІІ Африкамен Аустралияны салыстырмалы түрде Венн диаграммасын пайдалана отырып түсіндіру
4 Жаңа сабақты бекіту. Сарамандық жұмыс (5минут)
5 Қорытынды тест сұрақтары (5минут)
6 Үйге тапсырма беру. (1минут)
7 1. Бағалау (4минут) Сабақты нақтылап жауап берген топқа - 20 ұпай, әр сұраққа - 10 ұпай, Сарамандық жұмысқа - 10 ұпай, қорытынды тестке - 10 ұпай қойылады
1. Үйге берілген тапсырманы қоржынға бал жинау ойынымен пысықтау
Шарт бойынша оқушылар Африкадан – Аустралияға Үнді мұхитынан өту үшін:
1. Мадагаскар аралынан өту үшін сұрақтарға жауап береді.
2. Үнді мұхитының суасты жотасынан өту үшін сөзжұмбақты шешеді.
3. Цунами толқынынан аман қалу үшін интерактивті тақтадағы кескін картаға жасырылған мемлекеттерді тауып түсіреді.
1. Мадагаскар аралынан өту үшін сұрақтар:
1. Африкада қаншаға жуық жергілікті тіл бар?
2. Оңтүстік Африкаға Еуропаның қай мемлекеттерінен халықтар көшіп барған?
3. Африканың қай жерінде пигмейлер өмір сүреді?
4. Суреттегі жануар қай зонада өмір сүреді?
5. Бұл жануар қай жерде өмір сүреді?
6. Африка Сахарасындағы тасты шөлдер қалай аталады?
2. Үнді мұхитының суасты жотасынан өту үшін сөзжұмбақ тапсырмалар:
1. Ең ыстық материк:
2. Ең үлкен материк:
3. Ең ылғалды материк:
4. Ең терең көл:
5. Ең биік сарқырама:
6. Ең үлкен үңгі3. Цунами толқынынан аман қалу үшін интерактивті тақтадағы кескін картаға жасырылған мемлекеттерді тауып түсіреді.
1 - топқа - Әлемнің жеті кереметіне жататын Александрия шам - шырағы орналасқан мемлекет: Египет
2 - топқа - Африкадағы ең халқы көп мемлекет: Нигерия
3 - топқа - Африкадағы ең дамыған мемлекет: ОАР
3. Мәтінді табу ойыны. Сайыс бойынша балалар жазылған сөйлемді қайсы тақырыпта және не туралы жазылғанын табу.
1 - топқа........ (Зайр)- Африканың ең суы мол өзені. Ол су жинау алабы мен суының молдығы жағынан дүние жүзінде................... кейінгі екінші орынды алады............. экваторды екі рет кесіп өтеді.
Сабақтың мақсатыІ) білімділік:
1. Аустралияның географиялық орны. Жер бедері мен пайдалы қазбаларын түсіну
2. Жалпы Аустралиямен танысу.
3. Жер бедерін танып білу.
4. Жер бедерін салыстырмалы түрде түсіндіріп өту
5. Интернет арқылы алынған материк суреттеріне саяхат жасау
ІІ) дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық, ізденушілік, шеберлік қабілеттерін дамыту. Өздігінен іздене білуге үйрету, ұқыптылық, ұйымшылдық қабілетін ояту.
ІІІ) тәрбиелік мәні: Оқушыларды материктерді танып білуге, Африк мен Аустралия халықтарын салыстырып, Аустралия халықтары сияқты мәдениеттілікке, білімді болуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Интертақта, материктер карталары, кеспелер, материктерге жасалған буклеттер, қазақ халқының ұлттық қоржыны және т. б.
Сабақтың түрі: сұрақ - жауап, ойын түрінде.
Сабақтың әдісі: Пән аралық байланыс жасау
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
Модульдік технология бойынша сабақ
1 Үйге берілген тапсырманы ойын арқылы пысықтау. (15минут)
Әрбір топ оқушылары қоржынға бал жинауы қажет.
2 Мәтінді табу ойыны (5минут)
3 Жаңа сабақты түсіндіру: (10минут)
І кесте бойынша
ІІ сурет бойынша
ІІІ Африкамен Аустралияны салыстырмалы түрде Венн диаграммасын пайдалана отырып түсіндіру
4 Жаңа сабақты бекіту. Сарамандық жұмыс (5минут)
5 Қорытынды тест сұрақтары (5минут)
6 Үйге тапсырма беру. (1минут)
7 1. Бағалау (4минут) Сабақты нақтылап жауап берген топқа - 20 ұпай, әр сұраққа - 10 ұпай, Сарамандық жұмысқа - 10 ұпай, қорытынды тестке - 10 ұпай қойылады
1. Үйге берілген тапсырманы қоржынға бал жинау ойынымен пысықтау
Шарт бойынша оқушылар Африкадан – Аустралияға Үнді мұхитынан өту үшін:
1. Мадагаскар аралынан өту үшін сұрақтарға жауап береді.
2. Үнді мұхитының суасты жотасынан өту үшін сөзжұмбақты шешеді.
3. Цунами толқынынан аман қалу үшін интерактивті тақтадағы кескін картаға жасырылған мемлекеттерді тауып түсіреді.
1. Мадагаскар аралынан өту үшін сұрақтар:
1. Африкада қаншаға жуық жергілікті тіл бар?
2. Оңтүстік Африкаға Еуропаның қай мемлекеттерінен халықтар көшіп барған?
3. Африканың қай жерінде пигмейлер өмір сүреді?
4. Суреттегі жануар қай зонада өмір сүреді?
5. Бұл жануар қай жерде өмір сүреді?
6. Африка Сахарасындағы тасты шөлдер қалай аталады?
2. Үнді мұхитының суасты жотасынан өту үшін сөзжұмбақ тапсырмалар:
1. Ең ыстық материк:
2. Ең үлкен материк:
3. Ең ылғалды материк:
4. Ең терең көл:
5. Ең биік сарқырама:
6. Ең үлкен үңгі3. Цунами толқынынан аман қалу үшін интерактивті тақтадағы кескін картаға жасырылған мемлекеттерді тауып түсіреді.
1 - топқа - Әлемнің жеті кереметіне жататын Александрия шам - шырағы орналасқан мемлекет: Египет
2 - топқа - Африкадағы ең халқы көп мемлекет: Нигерия
3 - топқа - Африкадағы ең дамыған мемлекет: ОАР
3. Мәтінді табу ойыны. Сайыс бойынша балалар жазылған сөйлемді қайсы тақырыпта және не туралы жазылғанын табу.
1 - топқа........ (Зайр)- Африканың ең суы мол өзені. Ол су жинау алабы мен суының молдығы жағынан дүние жүзінде................... кейінгі екінші орынды алады............. экваторды екі рет кесіп өтеді.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.