- 05 нау. 2024 02:05
- 172
Қайнау. Меншікті булану жылуы
Сабақтың тақырыбы: Қайнау. Меншікті булану жылуы
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Қайнау. Меншікті булану жылуы туралы ақпарат беру. Меншікті булану жылуының формуласын пайдаланып есептер шығаруға үйрету. Топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
2. Дамытушылық: Қайнау. Меншікті булану жылуы туралы білетін болады. Меншікті булану жылуының техникада, тұрмыста қолданатын, орнын, заңдылығын үйренуі.
Топпен жұмыс жасай алатын болады.
3. Тәрбиелік: Қайнау заңдарын техникада, тұрмыста дұрыс орнында қолдану, физикаға қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, диапроектор, колба, штатив, су, спиртовка сіріңке жұмыс дәптері,
Сабақтың түрі жаңа сабақ
Сабақтың типі: тәжірибелік, интерактивті сабақ.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру(3 минут)
1. 1. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
1. 2. Табиғат құбылысына байланысты (күннің тұтылуы, күннің батуы, қардың жабуы, найзағайдың ойнауы) суреттердің әрқайсысын беске бөлу арқылы сыныпты
1. 3 3 топқа бөлеміз.
ІІ. Миға шабуыл (3 минут)
1. Заттың қандай агреграттық күйлерін білесіңдер?
2. Затың қатты күйден сұйық күйге өтуі не деп аталады? (балқу)
3. Молекуласы ыдыстың барлық көлеміне таралатын заттың күйі қандай күйге жатады? (сұйық)
4. Сұйық бетіндегі булану не деп аталады? (кебу)
ІІІ. Жаңа сабаққа көшу үшін берілетін сұрақтар
Біз таңертең сабаққа, жұмысқа шығарда бір кесе шай немесе кофе ішеміз. Шай ішу, жасау шығыс елдерінде өзіндік ерекше үлкен дәстүр. Сол керемет дәстүрді бізде қайталап көрелік
1. Шәй демдеу алдында суымыздың температурасын өлшеу керек
2. Колбіге су құйып астына Суымызды қайнату керек отқа қоямыз
3. Колбіге су құйып астына от жағамыз
ІҮ Тәжірибе жасау
1 Тәжірибе киімдерін киіп көрсе отырып жасау.
Ү. Топтық жұмыс «Мәтінмен жұмыс» (13 минут)
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып сұрақтарға жауап береді. Сосын топ мүшелері барлығы бір - бір сұраққа кезектесіп жауап береді. Жауаптарын критериий арқылы формативті бағалайды.
1. Неліктен бу көпіршіктері ұлғаяды және жоғары көтеріледі?
2. Қайнау дегеніміз не?
3. Қандай температура қайнау температурасы деп аталады?
4. Қайнау процесі үзбей жүріп тұру үшін не керек? 5. Заттың булануға қабілеттілігі немен сипатталады?
6. Меншікті булану жылуының белгіленуі мен өлшем бірлігін ата.
7. Массасы m сұйықты буландыруға қажетті жылу мөлшерінің формуласын жаз.
8. Конденсацияның меншікті жылуы неге тең?
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Қайнау. Меншікті булану жылуы туралы ақпарат беру. Меншікті булану жылуының формуласын пайдаланып есептер шығаруға үйрету. Топпен жұмыс жасауға тәрбиелеу.
2. Дамытушылық: Қайнау. Меншікті булану жылуы туралы білетін болады. Меншікті булану жылуының техникада, тұрмыста қолданатын, орнын, заңдылығын үйренуі.
Топпен жұмыс жасай алатын болады.
3. Тәрбиелік: Қайнау заңдарын техникада, тұрмыста дұрыс орнында қолдану, физикаға қызығушылығын арттыру.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, диапроектор, колба, штатив, су, спиртовка сіріңке жұмыс дәптері,
Сабақтың түрі жаңа сабақ
Сабақтың типі: тәжірибелік, интерактивті сабақ.
Сабақ барысы
І. Ұйымдастыру(3 минут)
1. 1. Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу
1. 2. Табиғат құбылысына байланысты (күннің тұтылуы, күннің батуы, қардың жабуы, найзағайдың ойнауы) суреттердің әрқайсысын беске бөлу арқылы сыныпты
1. 3 3 топқа бөлеміз.
ІІ. Миға шабуыл (3 минут)
1. Заттың қандай агреграттық күйлерін білесіңдер?
2. Затың қатты күйден сұйық күйге өтуі не деп аталады? (балқу)
3. Молекуласы ыдыстың барлық көлеміне таралатын заттың күйі қандай күйге жатады? (сұйық)
4. Сұйық бетіндегі булану не деп аталады? (кебу)
ІІІ. Жаңа сабаққа көшу үшін берілетін сұрақтар
Біз таңертең сабаққа, жұмысқа шығарда бір кесе шай немесе кофе ішеміз. Шай ішу, жасау шығыс елдерінде өзіндік ерекше үлкен дәстүр. Сол керемет дәстүрді бізде қайталап көрелік
1. Шәй демдеу алдында суымыздың температурасын өлшеу керек
2. Колбіге су құйып астына Суымызды қайнату керек отқа қоямыз
3. Колбіге су құйып астына от жағамыз
ІҮ Тәжірибе жасау
1 Тәжірибе киімдерін киіп көрсе отырып жасау.
Ү. Топтық жұмыс «Мәтінмен жұмыс» (13 минут)
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып сұрақтарға жауап береді. Сосын топ мүшелері барлығы бір - бір сұраққа кезектесіп жауап береді. Жауаптарын критериий арқылы формативті бағалайды.
1. Неліктен бу көпіршіктері ұлғаяды және жоғары көтеріледі?
2. Қайнау дегеніміз не?
3. Қандай температура қайнау температурасы деп аталады?
4. Қайнау процесі үзбей жүріп тұру үшін не керек? 5. Заттың булануға қабілеттілігі немен сипатталады?
6. Меншікті булану жылуының белгіленуі мен өлшем бірлігін ата.
7. Массасы m сұйықты буландыруға қажетті жылу мөлшерінің формуласын жаз.
8. Конденсацияның меншікті жылуы неге тең?
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.