- 05 нау. 2024 04:10
- 170
Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу
Көркем еңбек
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік - қолданбалы өнер
6 сынып
Сабақ тақырыбы: Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу
Оқу мақсаты: 6. 2. 3. 3. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.
Сабақтың басы 2 минут
Психологиялық ахуал орнату
Шаттық шеңбері
(Қимылмен қайталаймыз).
Қане, қане тұрайық
Үлкен шеңбер құрайық.
Оң жақтағы көршіге,
Сол жақтағы көршіге,
Күлімсіреп қарайық.
Көкке қолды созайық,
Бір - бірімізден озайық.
Құшақтасып әркезде,
Тату - тәтті болайық.
Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» сұрақ жауап - әдісі:
- Қандай шалыс түрлерін білесіңдер?
- Иірім жіп неден, қалай жасалады?
-«Ұршық» деген не?
- Тоқымадан жасалған киімдер мен матадан жасалған киімдердің айырмашылығы неде?
- Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді?
Ілмек ине туралы бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбада ілмек иненің қалай, неден жасалатындығы туралы, шығу тарихы туралы ақпарат беріледі.
«Түртіп алу» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап іздейді.
- Тоқуға арналған ілмек ине қандай материалдардан жасалады?
- Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені неден жасаған?
- Ілмек инені қолда қалай дұрыс ұстау керек?
- Ілмек инемен тоқу алғаш қай елдерде дамыған?
Жауабы:
- Қазіргі таңда ілмек инені пластмассадан, ағаштан, бамбуктен, сүйектен жасауға болады.
- Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені қойдың кәрі жілігінің басындағы кішкентай бөлініп шығатын сүйегінен жасаған.
- Ілмек инені қолда дұрыс ұстап көрсету
- Ілмек инемен тоқу өте ертеде, солтүстік Африкада, одан кейін шығыс европа, Ресей, азия елдерінде дамыған.
ҚБ «Жүзім» әдісі арқылы өзара бағаланады.
Жасыл түсті жүзім – толық жауап берсе.
Сары түсті жүзім – толық жауап беруде көмек қажет етсе.
Қызыл түсті жүзім – толық жауап бере алмаса.
Өскемен қаласы
«ДБА Жамбыл атындағы облыстық мамандандырылған
мектеп – гимназия - интернаты» КММ
Мұғалімнің аты – жөні: Ахметова Эльмира Халеловна
Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу жүктеу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік - қолданбалы өнер
6 сынып
Сабақ тақырыбы: Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу
Оқу мақсаты: 6. 2. 3. 3. Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану.
Сабақтың басы 2 минут
Психологиялық ахуал орнату
Шаттық шеңбері
(Қимылмен қайталаймыз).
Қане, қане тұрайық
Үлкен шеңбер құрайық.
Оң жақтағы көршіге,
Сол жақтағы көршіге,
Күлімсіреп қарайық.
Көкке қолды созайық,
Бір - бірімізден озайық.
Құшақтасып әркезде,
Тату - тәтті болайық.
Үй тапсырмасы: «Миға шабуыл» сұрақ жауап - әдісі:
- Қандай шалыс түрлерін білесіңдер?
- Иірім жіп неден, қалай жасалады?
-«Ұршық» деген не?
- Тоқымадан жасалған киімдер мен матадан жасалған киімдердің айырмашылығы неде?
- Тоқымадан жасалған киімдер қандай күтімді қажет етеді?
Ілмек ине туралы бейнежазба көрсетіледі, бейнежазбада ілмек иненің қалай, неден жасалатындығы туралы, шығу тарихы туралы ақпарат беріледі.
«Түртіп алу» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап іздейді.
- Тоқуға арналған ілмек ине қандай материалдардан жасалады?
- Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені неден жасаған?
- Ілмек инені қолда қалай дұрыс ұстау керек?
- Ілмек инемен тоқу алғаш қай елдерде дамыған?
Жауабы:
- Қазіргі таңда ілмек инені пластмассадан, ағаштан, бамбуктен, сүйектен жасауға болады.
- Ертеде ата бабаларымыз ілмек инені қойдың кәрі жілігінің басындағы кішкентай бөлініп шығатын сүйегінен жасаған.
- Ілмек инені қолда дұрыс ұстап көрсету
- Ілмек инемен тоқу өте ертеде, солтүстік Африкада, одан кейін шығыс европа, Ресей, азия елдерінде дамыған.
ҚБ «Жүзім» әдісі арқылы өзара бағаланады.
Жасыл түсті жүзім – толық жауап берсе.
Сары түсті жүзім – толық жауап беруде көмек қажет етсе.
Қызыл түсті жүзім – толық жауап бере алмаса.
Өскемен қаласы
«ДБА Жамбыл атындағы облыстық мамандандырылған
мектеп – гимназия - интернаты» КММ
Мұғалімнің аты – жөні: Ахметова Эльмира Халеловна
Әр түрлі бұйымдарды ілмекпен тоқу жүктеу