- 04 нау. 2024 23:46
- 224
Ақсақ құлан, Жошы хан
Сыныбы: 5
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: “Ақсақ құлан, Жошы хан»
Мақсаты:
А) Аңыз әңгімені оқыта отырып, сөйлеу тілін дамыту, сұрақ қойып жауап бере білуге үйрету;
Ә) Ауызекі сөйлеуге, мәтінді дұрыс оқып түсінуге, сөздік қорын молайтуға, практикалық жұмысты бере отырып, тілдерін дамытуға пайдалану;
Б) Әңгіме арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ете отырып, адам бойындағы жақсы қасиеттерді, ақылдылығы мен тапқырлықты дамыту.
Түрі: Аралас сабақ.
Типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: Ой қозғау, эссе, топтастыру.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, парақтар.
Пәнаралық байланыс: тарих, тіл, экология.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру.
А) амандасу;
Ә) тексеру;
Б) назарларын сабаққа аудару.
Сабақ бөлімдері:
І Қызығушылықты ояту
ІІ Мағынаны тану
ІІІ Толғаныс
IV Үй тапсырмасы
Қызығушылықты ояту:
1. Ой шақыру.
Ауыз әдебиеті дегеніміз не?
Қандай түрлері бар?
Аңыз әңгімелер дегеніміз не?
Қандай аңыздарды білесіз?
Асан қайғы деген кім?
“Жерұйық” дегеніміз не?
Асан қайғы не себепті жерұйық іздеді?
“Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған
Мағынаны тану.
Жаңа сабақ тақырыбы:
“Ақсақ құлан, Жошы хан” аңыз әңгімесі.
"Аңыз әңгіме" дегеніміз не? (Топтастыру.)
Мағынаны тану.
Жаңа сабақ тақырыбы:
“Ақсақ құлан, Жошы хан” аңыз әңгімесі.
Топтық тапсырмалар:
І топқа: Әңгіменің жоспарын құру.
ІІ топқа: Әңгіме кейіпкерлерін тауып, сипаттау.
ІІІ топқа: Мәтіннен мағынасы түсініксіз сөздерді табу.
(Барлық тапсырмалар көпшілік алдында қорғалады.)
Ой қозғау
Баласының өлімін әкесіне қалай естіртер едіңдер? (Проблемалық сұрақ)
“Әңгімедегі бақытсыз жан”
тақырыбында 5 минуттық эссе жазу.
Толғаныс сәті:
-Балалар, біз:
-Нені үйрендік?
-Неге үйрендік?
-Қалай үйрендік?
Үй тапсырмасы:
Оқып түсінгенін айту және әңгіме желісі бойынша сурет салып келу.
Бағалау.
Қазақ әдебиеті
Тақырыбы: “Ақсақ құлан, Жошы хан»
Мақсаты:
А) Аңыз әңгімені оқыта отырып, сөйлеу тілін дамыту, сұрақ қойып жауап бере білуге үйрету;
Ә) Ауызекі сөйлеуге, мәтінді дұрыс оқып түсінуге, сөздік қорын молайтуға, практикалық жұмысты бере отырып, тілдерін дамытуға пайдалану;
Б) Әңгіме арқылы ұлы адамдар өмірін өнеге ете отырып, адам бойындағы жақсы қасиеттерді, ақылдылығы мен тапқырлықты дамыту.
Түрі: Аралас сабақ.
Типі: Жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: Ой қозғау, эссе, топтастыру.
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, парақтар.
Пәнаралық байланыс: тарих, тіл, экология.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру.
А) амандасу;
Ә) тексеру;
Б) назарларын сабаққа аудару.
Сабақ бөлімдері:
І Қызығушылықты ояту
ІІ Мағынаны тану
ІІІ Толғаныс
IV Үй тапсырмасы
Қызығушылықты ояту:
1. Ой шақыру.
Ауыз әдебиеті дегеніміз не?
Қандай түрлері бар?
Аңыз әңгімелер дегеніміз не?
Қандай аңыздарды білесіз?
Асан қайғы деген кім?
“Жерұйық” дегеніміз не?
Асан қайғы не себепті жерұйық іздеді?
“Қой үстіне бозторғай жұмыртқалаған
Мағынаны тану.
Жаңа сабақ тақырыбы:
“Ақсақ құлан, Жошы хан” аңыз әңгімесі.
"Аңыз әңгіме" дегеніміз не? (Топтастыру.)
Мағынаны тану.
Жаңа сабақ тақырыбы:
“Ақсақ құлан, Жошы хан” аңыз әңгімесі.
Топтық тапсырмалар:
І топқа: Әңгіменің жоспарын құру.
ІІ топқа: Әңгіме кейіпкерлерін тауып, сипаттау.
ІІІ топқа: Мәтіннен мағынасы түсініксіз сөздерді табу.
(Барлық тапсырмалар көпшілік алдында қорғалады.)
Ой қозғау
Баласының өлімін әкесіне қалай естіртер едіңдер? (Проблемалық сұрақ)
“Әңгімедегі бақытсыз жан”
тақырыбында 5 минуттық эссе жазу.
Толғаныс сәті:
-Балалар, біз:
-Нені үйрендік?
-Неге үйрендік?
-Қалай үйрендік?
Үй тапсырмасы:
Оқып түсінгенін айту және әңгіме желісі бойынша сурет салып келу.
Бағалау.