- 05 нау. 2024 00:52
- 195
Бірдей сандарды қосу, азайту
Математика 2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Бірдей сандарды қосу, азайтуды қайталау.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың бірдей сандарды азайту тақырыбы бойынша алған білімдері мен білік - дағдыларын анықтау. Берілген тапсырмаларды дұрыс орындап, әдемі жазуға баулу.
2. Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке, шапшаңдылыққа және тапқырлыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың ақыл ой қабілеттерін, логикалық ой ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрістерін кеңейту.
Сабақтың жүргізу әдісі: Ойын, сұрақ – жауап, өзіндік және жұптық жұмыс
Пәнаралық байланыс: Музыка, өмірмен байланыс, әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық дайындығы
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІІІ Білімдерін тексеру.
Математикалық диктант. Үнтаспадан тыңдата отырып жаздыру, дұрыс жауапты тақтадан көрсету.
12 алманы 4 тәрелкеге тең бөліп салды. Сонда әр тәрелкеде неше алмадан салынды?
Әжей шарадағы 4 литр қымызды 4 кесеге тең бөліп құйды. Әр кесеге неше литр қымыз құйылды?
Ойын «Кім жылдам?»
Әр кеседе тапсырма бар. Егерде тапсырманы тез және қатесіз орындасаң, әжейдің қымызынан ауыз тиеді.
4 кеседе 14, 15, 16, 18, деген сандар бар. Осы сандардың нәтижесінде нөлге шығатындай етіп, бірдей сандарды азайт.
Мысалы: 12 – 6 – 6 = 0
12 – 2 – 2 – 2 – 2 - 2 – 2 = 0
Өзіндік жұмыс: №5. теңдеуді шешу:
Х + 54 = 89
Х = 89 – 54
Х = 35
89 – Х = 45
Х = 89 - 45
Х = 44
Х - 54 = 45
Х = 45 + 54
Х = 99
Сергіту сәті:
Айдын көлді сағынып, Қаздар қанат қақты бір
Ақ бантигін тағынып, Алма ағаштар атты бүр
Көк майсасын жел тербеп, жаңа шығып жатты гүл
«Ойлан, тап!» ойыны. Бірліктерін қосқанда, ал ондықтарын қосқанда бір таңбалы сан шығатын екі таңбалы санның қосындысын жаз. Оның мәнін тап. Мысалы: 29 + 29 = 58 58 – 29 = 29
Тақтамен жұмыс
34 + 19 =
72 – 18 =
46 + 25 =
53 – 18 =
50 – 17 =
71 – 24 =
5 + 9 – 6 =
17 – (12 – 5) =
90 – (13 – 6) =
«Қай сан артық?» ойыны:
20 – 10 - 10 – 10
10 – 2 – 2 - 2 – 2 – 2 – 3
8 – 4 – 5 - 4
- Бұл сандар неге артық? Бірдей сандарға айналдырып, мәндерін табу.
Қорытынды кезең: Сұрақтарға жауап алу;
Үйге тапсырма. №5, 183 бет
Бағалау.
Сабақтың тақырыбы: Бірдей сандарды қосу, азайтуды қайталау.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушылардың бірдей сандарды азайту тақырыбы бойынша алған білімдері мен білік - дағдыларын анықтау. Берілген тапсырмаларды дұрыс орындап, әдемі жазуға баулу.
2. Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке, шапшаңдылыққа және тапқырлыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың ақыл ой қабілеттерін, логикалық ой ойлау қабілеттерін дамыта отырып, ой - өрістерін кеңейту.
Сабақтың жүргізу әдісі: Ойын, сұрақ – жауап, өзіндік және жұптық жұмыс
Пәнаралық байланыс: Музыка, өмірмен байланыс, әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Психологиялық дайындығы
ІІ. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
ІІІ Білімдерін тексеру.
Математикалық диктант. Үнтаспадан тыңдата отырып жаздыру, дұрыс жауапты тақтадан көрсету.
12 алманы 4 тәрелкеге тең бөліп салды. Сонда әр тәрелкеде неше алмадан салынды?
Әжей шарадағы 4 литр қымызды 4 кесеге тең бөліп құйды. Әр кесеге неше литр қымыз құйылды?
Ойын «Кім жылдам?»
Әр кеседе тапсырма бар. Егерде тапсырманы тез және қатесіз орындасаң, әжейдің қымызынан ауыз тиеді.
4 кеседе 14, 15, 16, 18, деген сандар бар. Осы сандардың нәтижесінде нөлге шығатындай етіп, бірдей сандарды азайт.
Мысалы: 12 – 6 – 6 = 0
12 – 2 – 2 – 2 – 2 - 2 – 2 = 0
Өзіндік жұмыс: №5. теңдеуді шешу:
Х + 54 = 89
Х = 89 – 54
Х = 35
89 – Х = 45
Х = 89 - 45
Х = 44
Х - 54 = 45
Х = 45 + 54
Х = 99
Сергіту сәті:
Айдын көлді сағынып, Қаздар қанат қақты бір
Ақ бантигін тағынып, Алма ағаштар атты бүр
Көк майсасын жел тербеп, жаңа шығып жатты гүл
«Ойлан, тап!» ойыны. Бірліктерін қосқанда, ал ондықтарын қосқанда бір таңбалы сан шығатын екі таңбалы санның қосындысын жаз. Оның мәнін тап. Мысалы: 29 + 29 = 58 58 – 29 = 29
Тақтамен жұмыс
34 + 19 =
72 – 18 =
46 + 25 =
53 – 18 =
50 – 17 =
71 – 24 =
5 + 9 – 6 =
17 – (12 – 5) =
90 – (13 – 6) =
«Қай сан артық?» ойыны:
20 – 10 - 10 – 10
10 – 2 – 2 - 2 – 2 – 2 – 3
8 – 4 – 5 - 4
- Бұл сандар неге артық? Бірдей сандарға айналдырып, мәндерін табу.
Қорытынды кезең: Сұрақтарға жауап алу;
Үйге тапсырма. №5, 183 бет
Бағалау.