- 05 нау. 2024 00:33
- 201
Гонзик латын тілін қалай үйренді
Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Гонзик латын тілін қалай үйренді
Божена Немцова аударған С. Омаров
Мақсаты:
Білімділік: Мәтінді ойды білуге, мазмұнын ашып, оқушылардың өз беттерінше негізгі идеясын ұғынуға көмектесу;
Дамытушылық: оқушының қиялының дамуына, көркем әдеби тілде сөйлеу шеберліктерін дамуына ықпал ету.
Тәрбиелік: төзімділікке, жігерлілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап
Типі: жаңа сабақты меңгеру
Көрнекілігі: кесте
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасы
ІІІ Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
«Ұлт қасиеті тілінде,
Құс қасиеті қанатында»
«Піл палуаннан жығылмайды»
«Бас кеспек болса да,
Тіл кеспек жоқ.»
Бұлар - біздің дана халқымыздың төл сөзі. Тілге бұдан артық теңеу, қандай баға керек? Егер үйде Абай кітабы болмаса - ол қазақ емес.
- Өз тілін білмейтін бір орыс көрдіңіз бе?- жоқ
- Неміс көрдіңіз бе?- жоқ.
- Сол сияқты қазақ елі де өз тілін құрметтеп біліп жүруі тиіс балалар
Шона Смаханұлы былай деген екен:
«Қазіргінің баласы
Көп білем деп көксиді
Әкесінің жазғанын
Аудармадан оқиды»
- Мұның бәрі қазіргі өсіп келе жатқан жас ұрпақ, жас жеткіншек, сендерге арналып айтылған сөз. Бірақ бұл шындық. Бұған тілін білмеу немесе өз тілінде сөйлегісі келмеген жастар туралы қандай тақпақ, өлең білесіңдер?
- Жалпы ана тілі туралы не білеміз?
- Оқушылардың ойын тыңдау
- Дәптерге орындау
- Ертегіні оқыту
- Ертегіні мәтінін мазмұнына қарай алдын ала 3 бөлікке бөліп алу.
1 - бөлім. Гонзиктің қарапайым шаруа болғысы келмеуі.
2 - бөлім. Ганзиктің латын тілін үйретуі
3 - бөлім. Ата - анасының Гонзиктің латын тілін есіне түсіру үшін ойлап тапқан айласы.
- Ертегі желісі бойынша сұрақтар
Сөздікпен жұмыс
- Сонымен, Гонзик қандай бала?
Осы Гонзикке берілген мінездемелеріне қарай топ құру.
Топтарға тапсырма
Жаңадан құрылған топтарға осы тақырып аясында сұрақтар беру.
1 - топ. Гонзиктің керісінше қандай болғанын қалар едің
2 - топ. Өзіңді Гонзиктің орнына қойып көрсең, қандай тілді үйренгің келеді. Неліктен?
3 - топ. Қазіргі таңда қанша тіл білгенің дұрыс?
ІҮ. Сабақты қорыту, бағалау
Кестені аяқтау
Ү. Үйге тапсырма
Сабақтың тақырыбы: Гонзик латын тілін қалай үйренді
Божена Немцова аударған С. Омаров
Мақсаты:
Білімділік: Мәтінді ойды білуге, мазмұнын ашып, оқушылардың өз беттерінше негізгі идеясын ұғынуға көмектесу;
Дамытушылық: оқушының қиялының дамуына, көркем әдеби тілде сөйлеу шеберліктерін дамуына ықпал ету.
Тәрбиелік: төзімділікке, жігерлілікке тәрбиелеу.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдісі: сұрақ - жауап
Типі: жаңа сабақты меңгеру
Көрнекілігі: кесте
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасы
ІІІ Жаңа сабақ
Қызығушылықты ояту
«Ұлт қасиеті тілінде,
Құс қасиеті қанатында»
«Піл палуаннан жығылмайды»
«Бас кеспек болса да,
Тіл кеспек жоқ.»
Бұлар - біздің дана халқымыздың төл сөзі. Тілге бұдан артық теңеу, қандай баға керек? Егер үйде Абай кітабы болмаса - ол қазақ емес.
- Өз тілін білмейтін бір орыс көрдіңіз бе?- жоқ
- Неміс көрдіңіз бе?- жоқ.
- Сол сияқты қазақ елі де өз тілін құрметтеп біліп жүруі тиіс балалар
Шона Смаханұлы былай деген екен:
«Қазіргінің баласы
Көп білем деп көксиді
Әкесінің жазғанын
Аудармадан оқиды»
- Мұның бәрі қазіргі өсіп келе жатқан жас ұрпақ, жас жеткіншек, сендерге арналып айтылған сөз. Бірақ бұл шындық. Бұған тілін білмеу немесе өз тілінде сөйлегісі келмеген жастар туралы қандай тақпақ, өлең білесіңдер?
- Жалпы ана тілі туралы не білеміз?
- Оқушылардың ойын тыңдау
- Дәптерге орындау
- Ертегіні оқыту
- Ертегіні мәтінін мазмұнына қарай алдын ала 3 бөлікке бөліп алу.
1 - бөлім. Гонзиктің қарапайым шаруа болғысы келмеуі.
2 - бөлім. Ганзиктің латын тілін үйретуі
3 - бөлім. Ата - анасының Гонзиктің латын тілін есіне түсіру үшін ойлап тапқан айласы.
- Ертегі желісі бойынша сұрақтар
Сөздікпен жұмыс
- Сонымен, Гонзик қандай бала?
Осы Гонзикке берілген мінездемелеріне қарай топ құру.
Топтарға тапсырма
Жаңадан құрылған топтарға осы тақырып аясында сұрақтар беру.
1 - топ. Гонзиктің керісінше қандай болғанын қалар едің
2 - топ. Өзіңді Гонзиктің орнына қойып көрсең, қандай тілді үйренгің келеді. Неліктен?
3 - топ. Қазіргі таңда қанша тіл білгенің дұрыс?
ІҮ. Сабақты қорыту, бағалау
Кестені аяқтау
Ү. Үйге тапсырма