Тырма - шөптегішті жасау
Тақырыбы: Белгіленген сызықтар арқылы кесу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға бұйымдарды сызба бойынша кесу тәртіптерімен және орындау шарттарын, реттің көрсету, пайымдау; темір кесетін араны қолдану әдістерін түсіндіріп, бекіту, сонымен бірге жұмыс істеуге дағдыландыру және тырма - шөптегіштің жұмыс бөлшегін сурет бойынша кесу жұмыстарын орындату.
Дамытушылық: теориялық білімдерің, сарамандық іс - әрекеттерімен ұштастырып оны іс жүзінде пайдалану, ойлау қабілетін арттырып, сызба бойынша ұсталық шеберлігін дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, төзімділікке, үнемділікке тәрбиелеу, бастаған ісін аяқтауға үйрету.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.
- Балалар, бүгінгі сабағымызды Абай атамыздың осы өлеңімен бастайық. (слайд - 1)
Талап, еңбек, терең ой
Қанағат, рақым, ойлап қой -
Бес асыл іс көнсеңіз.
Осы өлең жолдарының әрбір сөзінің астарына үңіліп қарасақ берілген мақал - мәтелдерімен үндесіп жатыр. Сендер көріп тұрған мақал - мәтелдердің жалғасын тауып толық оқып беріңдер, мағынасын ашыңдар. (слайд - 2)
1. Еңбек бәрін де.......... жеңбек
2. Еңбек түбі............. зейнет.
3. Еңбек етсең............ ерінбей
Тояды қарның.............. тіленбей.
4. Еңбек түбі.............. береке
Көптің түбі........ мереке.
Өте жақсы, біз осы сабақта, мақал - мәтелдерді есімізден шығармай, жақсы еңбектенейік, білейік, білгенімізді айтайық.
II. Өткені қайталау арқылы жаңа сабаққа кірісу.
Өткен сабақта қандай бұйымды біз бастадық?
Бұл құрал - сайман не үшін қажет? (слайд пен бұйымды көрсету.)
Ол қандай бөлшектерден тұрады? (слайд - 5)
Біз қай бөлшегін жасап отырмыз? (слайд)
Қандай материалды біз пайдаландық?
Жұмыс бөлігінің өлшемдерін айтып беріңдерші. (сызба арқылы, слайд - 6)
Сурет арқылы жұмыс реттігін дұрыс табыңдар. ( Слайд бойынша оқушылар бұрысын тауып дұрыс рет - ретімен орналастырады.) (слайд - 8)
Тексеру (слайд - 9)
Технологиялық карта арқылы өткен сабақта не істегенімізді айтайық.
1. Материалды дайындау.
2. Төртбұрышты кесіп, қырындарын егеу.
3. Сызба бойынша, тесіктері болатын жерлерін белгілеу.
4. Тесіктерін тесу.
5. Кесілетін жерлерге сызықтарды енгізу.
(Оқушылар слайдтағы, сурет арқылы жасаған жұмыстарды аттап шығады. 3 - 4 топ балалар сөйлемдерді тауып ретімен орналастырып оқып береді.)
Бізге осы жасап жатқан бұйымда тесіктер не үшін қажет?
Өткен сабақта жұмыс жасағанда қандай құрал - саймандарды пайдаландық?
(Оқушыларға табличка беріліп, олар кестеге іледі.)
Енді қандай жұмысты істейміз? (слайд)
III. Жаңа сабақ.
Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы: "белгіленген сызықтар арқылы кесу"
Осы жасалатын жұмысқа қандай құрал - саймандарды біз пайдаланамыз? (слайд)
Темір кесетін араның құрылысың атап шығыңдар.
Келесі жұмыс ретін нұсқау картаға енгізейік. (слайд)
Кесу әдістерің айтып беріңдерші. (слайд)
Жұмыс орында кесу жолдарымен таныстыру, темір кесетін араны дұрыс қолдану, кесудің әдістерін еске түсіру.
Белгіленген сызықтар арқылы бұйымды қалай кеседі? (слайд)
Кесу кезіндегі ең негізгі мақсаты?
Жұмыс орындарында қалай бұйымды кесу әдісің көрсетемін.
IV. Нұсқауды бекіту.
Бұйымды кесу алдында қандай қосымша құрал - сайманды пайдалануға болады?
Темір кесетін араның дұрыс ұстауын айтып беріңдерші.
Кескен кезде сызықтан жиекті неше миллиметр қалдырамыз?
Жұмысты бастамай тұрып, біз міндетті түрде кесетін арамен техника қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алғанымыз жөн.
V. Техника қауіпсіздік ережелер еске алу.
Керек кезінде дұрыс кесетін арамен жұмыс істеуге қажет.
Бұйымды мықты қысқышқа бекіту керек.
Кесетін жүзін дұрыс бекітілгенін тексеріп қана, жұмыс істелінеді.
Дұрыс тұру ережелерін сақтау.
Арналған щеткамен жоңқаларын тазарту қажет.
VI. Сарамандық кезеңі.
Оқушылар жұмысқа кіріседі. Мұғалім оқушыларының жұмыстарын бақылап, қауіпсіздік ережелерін сақтауына мән береді.
VII. Сабақты пысықтау кезеңі.
Біз бүгін сабақта не істедік?
Алдарымызға қандай талаптар қойылды?
Жасалған бұйымдарға талдау беру.
Келесі сабақта қандай жұмысты жасайтын боламыз?
VIII. Сабақты қорытындылау, бағалау.
Жасалған еңбектерін бағалау, жұмыс орындарын реттеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларға бұйымдарды сызба бойынша кесу тәртіптерімен және орындау шарттарын, реттің көрсету, пайымдау; темір кесетін араны қолдану әдістерін түсіндіріп, бекіту, сонымен бірге жұмыс істеуге дағдыландыру және тырма - шөптегіштің жұмыс бөлшегін сурет бойынша кесу жұмыстарын орындату.
Дамытушылық: теориялық білімдерің, сарамандық іс - әрекеттерімен ұштастырып оны іс жүзінде пайдалану, ойлау қабілетін арттырып, сызба бойынша ұсталық шеберлігін дамыту.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, төзімділікке, үнемділікке тәрбиелеу, бастаған ісін аяқтауға үйрету.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.
- Балалар, бүгінгі сабағымызды Абай атамыздың осы өлеңімен бастайық. (слайд - 1)
Талап, еңбек, терең ой
Қанағат, рақым, ойлап қой -
Бес асыл іс көнсеңіз.
Осы өлең жолдарының әрбір сөзінің астарына үңіліп қарасақ берілген мақал - мәтелдерімен үндесіп жатыр. Сендер көріп тұрған мақал - мәтелдердің жалғасын тауып толық оқып беріңдер, мағынасын ашыңдар. (слайд - 2)
1. Еңбек бәрін де.......... жеңбек
2. Еңбек түбі............. зейнет.
3. Еңбек етсең............ ерінбей
Тояды қарның.............. тіленбей.
4. Еңбек түбі.............. береке
Көптің түбі........ мереке.
Өте жақсы, біз осы сабақта, мақал - мәтелдерді есімізден шығармай, жақсы еңбектенейік, білейік, білгенімізді айтайық.
II. Өткені қайталау арқылы жаңа сабаққа кірісу.
Өткен сабақта қандай бұйымды біз бастадық?
Бұл құрал - сайман не үшін қажет? (слайд пен бұйымды көрсету.)
Ол қандай бөлшектерден тұрады? (слайд - 5)
Біз қай бөлшегін жасап отырмыз? (слайд)
Қандай материалды біз пайдаландық?
Жұмыс бөлігінің өлшемдерін айтып беріңдерші. (сызба арқылы, слайд - 6)
Сурет арқылы жұмыс реттігін дұрыс табыңдар. ( Слайд бойынша оқушылар бұрысын тауып дұрыс рет - ретімен орналастырады.) (слайд - 8)
Тексеру (слайд - 9)
Технологиялық карта арқылы өткен сабақта не істегенімізді айтайық.
1. Материалды дайындау.
2. Төртбұрышты кесіп, қырындарын егеу.
3. Сызба бойынша, тесіктері болатын жерлерін белгілеу.
4. Тесіктерін тесу.
5. Кесілетін жерлерге сызықтарды енгізу.
(Оқушылар слайдтағы, сурет арқылы жасаған жұмыстарды аттап шығады. 3 - 4 топ балалар сөйлемдерді тауып ретімен орналастырып оқып береді.)
Бізге осы жасап жатқан бұйымда тесіктер не үшін қажет?
Өткен сабақта жұмыс жасағанда қандай құрал - саймандарды пайдаландық?
(Оқушыларға табличка беріліп, олар кестеге іледі.)
Енді қандай жұмысты істейміз? (слайд)
III. Жаңа сабақ.
Бүгінгі біздің сабақтың тақырыбы: "белгіленген сызықтар арқылы кесу"
Осы жасалатын жұмысқа қандай құрал - саймандарды біз пайдаланамыз? (слайд)
Темір кесетін араның құрылысың атап шығыңдар.
Келесі жұмыс ретін нұсқау картаға енгізейік. (слайд)
Кесу әдістерің айтып беріңдерші. (слайд)
Жұмыс орында кесу жолдарымен таныстыру, темір кесетін араны дұрыс қолдану, кесудің әдістерін еске түсіру.
Белгіленген сызықтар арқылы бұйымды қалай кеседі? (слайд)
Кесу кезіндегі ең негізгі мақсаты?
Жұмыс орындарында қалай бұйымды кесу әдісің көрсетемін.
IV. Нұсқауды бекіту.
Бұйымды кесу алдында қандай қосымша құрал - сайманды пайдалануға болады?
Темір кесетін араның дұрыс ұстауын айтып беріңдерші.
Кескен кезде сызықтан жиекті неше миллиметр қалдырамыз?
Жұмысты бастамай тұрып, біз міндетті түрде кесетін арамен техника қауіпсіздік ережелерін еске түсіріп алғанымыз жөн.
V. Техника қауіпсіздік ережелер еске алу.
Керек кезінде дұрыс кесетін арамен жұмыс істеуге қажет.
Бұйымды мықты қысқышқа бекіту керек.
Кесетін жүзін дұрыс бекітілгенін тексеріп қана, жұмыс істелінеді.
Дұрыс тұру ережелерін сақтау.
Арналған щеткамен жоңқаларын тазарту қажет.
VI. Сарамандық кезеңі.
Оқушылар жұмысқа кіріседі. Мұғалім оқушыларының жұмыстарын бақылап, қауіпсіздік ережелерін сақтауына мән береді.
VII. Сабақты пысықтау кезеңі.
Біз бүгін сабақта не істедік?
Алдарымызға қандай талаптар қойылды?
Жасалған бұйымдарға талдау беру.
Келесі сабақта қандай жұмысты жасайтын боламыз?
VIII. Сабақты қорытындылау, бағалау.
Жасалған еңбектерін бағалау, жұмыс орындарын реттеу.