- 05 нау. 2024 02:30
- 219
Үш бақытым
Шығыс Қазақстан облысы,
Өскемен қаласы, «№1 орта мектебі» КММ
III деңгей, жоғары санат, бастауыш сынып мұғалімі
Ахметкалиева Ғалия Қалышовна
Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев. « Үш бақытым»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлеңді мәнерлеп, түсініп, жатқа оқуға дағдыландыру. Ақын өлеңіндегі айтылар негізгі ойды анықтау.
Дамытушылық: Өлеңді талдай отырып, әр оқушының сөйлеу тілін дамыту. Өз бетінше ізденуге, шығармашылыққа баулу, өз пікірін еркін жеткізуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды отансүйгіштікке, тіл, сөз өнерін құрметтей, қастерлей білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: ақынның портреті, маркер, сызбаға арналған қағаздар, буклеттер т. б.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Қызығушылықты ояту.
«Құндақтама сәбиді»өлеңін М. Мақатаевтың өз даусымен тыңдату. Мағынаны тану
М. Мақатаевтың өмірі және шығармашылығымен /Слайд бойынша/ танысу. Талантты баламен бірлескен жоба
- Балалар, бақыт деген не?
Топтастыру стратегиясы
БАҚЫТ
Ендеше, біз сендермен бүгін ақынның «Үш бақытым» атты өлеңімен танысамыз.
Ақынның бақыты не екен? Қалай ойлайсыңдар? Болжам стратегиясы
1. 1 - шумақ - мұғалім оқиды
2 - шумақ - 1 оқушы оқиды.
3 - шумақ - хормен оқиды.
2 - өлеңді талдау.
1, 2, 3 шумақтарында не жайлы жазылған?
- Балалар, сонымен ақынның үш бақыты не екен?
Халық Тіл Отан
- Балалар, ақын Халқын, Тілін, Отанын қандай көркем сөздерге теңейді?
Халық
↓
Қымбаттырақ алтыннан.
Тіл
↓
Қасиетті тіл.
Отан.
↓
Отан Оттан да ыстық.
3. Қосымша деректермен жұмыс
Әр партаға қосымша деректер тарату, оқушылар оқып танысады.
Жұпта талқылау. Түсінгенін бір - біріне айтады. Сұрақтар бойынша талдау жасау.
. Халық, Отан сөздерінің баламасын тауып көрейік.
Халық – ел, жұрт.
Отан – туған жер, атамекен.
Халық
1Халық дегеніміз – Қазақстанда тұратын адамдар.
2. Елімізде 16млн. астам халық тұрады.
3. 130 - дай ұлт өкілдері тұрады.
Тіл.
1. Тіл дегеніміз адамдардың бір - бірімен қарым - қатынас құралы.
2. Қазақстанда 130 - дай тіл бар.
3. Қ. Р - ның Мемлекеттік тілі – қазақ тілі.
Отан.
1. Отан ол – әр адамның туып өскен жері.
2. Отан ол – сенің отбасың.
Сергіту сәті: Ақын балалық шағын сағынып бала, сәби болғысы келген екен.
М. Мақатаевтың сөзіне жазылған «Сәби болғым келеді.» әнін тыңдаймыз.
1 - қатар халыққа,
2 - қатар тілге,
3 - қатар Отанға бір тілектен жазып тақтадағы сөздердің тұсына іледі..
Ой толғаныс
Деңгейлік тапсырмалар орындату
1 - топ
Отан туралы әңгіме жазу.
2 - топ
Мен қазақ тілін жақсы білемін - эссе жазу
3 - топ
Достық мекені - Қазақстан - тірек сөздер арқылы шығарма
4 - топ
Авторға хат жазу
Рефлексия:
Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды қорыта келе ақын өлеңіне сатылай кешенді талдау жасайық
Сызба толтырту. Жұптық тапсырма
1. Авторы: М: Мақатаев.
2. Тақырыбы: «Үш бақытым.»
3. Жанр түрі: Өлең.
4. Шумақ: 3
5 Әр шумақ не жайлы?
Өлеңнің негізгі ойы: ақынның туған жеріне, халқына, тіліне деген шексіз сүйіспеншілігі айтылады.
Мұғалім: Мұқағалидай ақыны бар халық - бақытты халық. Қазіргі таңда Мұқағали ең көп оқылатын ақынның бірі. Оның жырлары адамға күш - қуат беріп, елімізді, жерімізді сүюге, оларға қашанда қамқор бола білуге тәрбиелейді.
Оқушыларды бағалау. Топтық, жұптық бағалау.
Өскемен қаласы, «№1 орта мектебі» КММ
III деңгей, жоғары санат, бастауыш сынып мұғалімі
Ахметкалиева Ғалия Қалышовна
Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев. « Үш бақытым»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлеңді мәнерлеп, түсініп, жатқа оқуға дағдыландыру. Ақын өлеңіндегі айтылар негізгі ойды анықтау.
Дамытушылық: Өлеңді талдай отырып, әр оқушының сөйлеу тілін дамыту. Өз бетінше ізденуге, шығармашылыққа баулу, өз пікірін еркін жеткізуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды отансүйгіштікке, тіл, сөз өнерін құрметтей, қастерлей білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: ақынның портреті, маркер, сызбаға арналған қағаздар, буклеттер т. б.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Қызығушылықты ояту.
«Құндақтама сәбиді»өлеңін М. Мақатаевтың өз даусымен тыңдату. Мағынаны тану
М. Мақатаевтың өмірі және шығармашылығымен /Слайд бойынша/ танысу. Талантты баламен бірлескен жоба
- Балалар, бақыт деген не?
Топтастыру стратегиясы
БАҚЫТ
Ендеше, біз сендермен бүгін ақынның «Үш бақытым» атты өлеңімен танысамыз.
Ақынның бақыты не екен? Қалай ойлайсыңдар? Болжам стратегиясы
1. 1 - шумақ - мұғалім оқиды
2 - шумақ - 1 оқушы оқиды.
3 - шумақ - хормен оқиды.
2 - өлеңді талдау.
1, 2, 3 шумақтарында не жайлы жазылған?
- Балалар, сонымен ақынның үш бақыты не екен?
Халық Тіл Отан
- Балалар, ақын Халқын, Тілін, Отанын қандай көркем сөздерге теңейді?
Халық
↓
Қымбаттырақ алтыннан.
Тіл
↓
Қасиетті тіл.
Отан.
↓
Отан Оттан да ыстық.
3. Қосымша деректермен жұмыс
Әр партаға қосымша деректер тарату, оқушылар оқып танысады.
Жұпта талқылау. Түсінгенін бір - біріне айтады. Сұрақтар бойынша талдау жасау.
. Халық, Отан сөздерінің баламасын тауып көрейік.
Халық – ел, жұрт.
Отан – туған жер, атамекен.
Халық
1Халық дегеніміз – Қазақстанда тұратын адамдар.
2. Елімізде 16млн. астам халық тұрады.
3. 130 - дай ұлт өкілдері тұрады.
Тіл.
1. Тіл дегеніміз адамдардың бір - бірімен қарым - қатынас құралы.
2. Қазақстанда 130 - дай тіл бар.
3. Қ. Р - ның Мемлекеттік тілі – қазақ тілі.
Отан.
1. Отан ол – әр адамның туып өскен жері.
2. Отан ол – сенің отбасың.
Сергіту сәті: Ақын балалық шағын сағынып бала, сәби болғысы келген екен.
М. Мақатаевтың сөзіне жазылған «Сәби болғым келеді.» әнін тыңдаймыз.
1 - қатар халыққа,
2 - қатар тілге,
3 - қатар Отанға бір тілектен жазып тақтадағы сөздердің тұсына іледі..
Ой толғаныс
Деңгейлік тапсырмалар орындату
1 - топ
Отан туралы әңгіме жазу.
2 - топ
Мен қазақ тілін жақсы білемін - эссе жазу
3 - топ
Достық мекені - Қазақстан - тірек сөздер арқылы шығарма
4 - топ
Авторға хат жазу
Рефлексия:
Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды қорыта келе ақын өлеңіне сатылай кешенді талдау жасайық
Сызба толтырту. Жұптық тапсырма
1. Авторы: М: Мақатаев.
2. Тақырыбы: «Үш бақытым.»
3. Жанр түрі: Өлең.
4. Шумақ: 3
5 Әр шумақ не жайлы?
Өлеңнің негізгі ойы: ақынның туған жеріне, халқына, тіліне деген шексіз сүйіспеншілігі айтылады.
Мұғалім: Мұқағалидай ақыны бар халық - бақытты халық. Қазіргі таңда Мұқағали ең көп оқылатын ақынның бірі. Оның жырлары адамға күш - қуат беріп, елімізді, жерімізді сүюге, оларға қашанда қамқор бола білуге тәрбиелейді.
Оқушыларды бағалау. Топтық, жұптық бағалау.