- 05 нау. 2024 02:28
- 191
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу
Шығыс Қазақстан облысы,
Жарма ауданы, Әуезов кенті.
Бастауыш сынып мұғалімі
Сарсембаева Индира Жумабековна
Тақырыбы: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу.
Мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру,
(42: 3), шығару біліктігін, дағдыларын жетілдіру;
Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, өздік жұмыс.
Көрнекілігі: сызбалар, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым.
- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7, 12.
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
1. Санды қолайлы қосылғыштардың қосындысы түрінде жазып, шығар.
38: 2 = (20 +18 ): 2 = 20: 2 + 18: 2 = 10 + 9 = 19
56: 4 = (40 + 16): 4 = 40: 4 + 16: 4 = 10 + 4 = 14
57: 3 = (30 + 27): 3 = 30: 3 + 27: 3 = 10 + 9 = 19
2. Дөңгелек ондықтарды бір таңбалы санға бөлу.
30: 3 = 10;
40: 4 = 10
50: 5 = 10
60: 6 = 10 т. с. с.
ІҮ: Жаңа материалды түсіндіру. (кесте)
№ 2. Бөлуді түсіндіре отырып орындау.
Ү. Өткен материалды бекіту.
1. Жұптық жұмыс. № 3. Өрнектердің мәндерін тап:
45: 3 + 15 = 15 + 15 = 30
84 + 64: 4 = 84 + 16 = 100
100 – 54: 3 = 100 – 18 = 82
3. Теңдеуді шеш. № 5.
4. № 6. Есепті кесте бойынша құрастырып, шығар:
Ш: 78: ( 52: 4) = 78: 13 = 6
Ж: 6 қорап кәмпит.
№ 8. Тік төртбұрыштың периметрін тап.
Ұзындығы – 48 см
Ені -?, ұзындығынан 3есе кем.
Р =?
Р = (48 + 48: 3) ∙ 2 = 64 ∙ 2 = 128(см)
ІҮ. Сабақты қорыту: 1). Шығармашылық жұмыс № 9. 2) жылдамдыққа № 10.
Ү. Үйге тапсырма: № 7. 261 бет.
Жарма ауданы, Әуезов кенті.
Бастауыш сынып мұғалімі
Сарсембаева Индира Жумабековна
Тақырыбы: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу.
Мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша бөлу тәсілімен таныстыру,
(42: 3), шығару біліктігін, дағдыларын жетілдіру;
Әдісі: түсіндіру, талдау, сұрақ – жауап, өздік жұмыс.
Көрнекілігі: сызбалар, кестелер, суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі:
Күнге қолдарыңды созыңдар. Күннің жомарт сәулелері ананың нәзік алақанындай аялайды, сипалайды, жылытады. Сиқырлы күн барлық өкпе мен мұңды ерітіп жібереді. Жүрегімізді жылу мен махаббатқа толтырады.
Барлығы: Күн жарығын алақанға саламын,
Жүрегіме басып ұстай қаламын.
Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,
Болып кетер сонда дереу жан - жағым.
- Міне, жүрегіміздегі осындай жылумен сабағымызды бастаймыз.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7, 12.
ІІІ. Оқушы білімін жан – жақты тексеру.
1. Санды қолайлы қосылғыштардың қосындысы түрінде жазып, шығар.
38: 2 = (20 +18 ): 2 = 20: 2 + 18: 2 = 10 + 9 = 19
56: 4 = (40 + 16): 4 = 40: 4 + 16: 4 = 10 + 4 = 14
57: 3 = (30 + 27): 3 = 30: 3 + 27: 3 = 10 + 9 = 19
2. Дөңгелек ондықтарды бір таңбалы санға бөлу.
30: 3 = 10;
40: 4 = 10
50: 5 = 10
60: 6 = 10 т. с. с.
ІҮ: Жаңа материалды түсіндіру. (кесте)
№ 2. Бөлуді түсіндіре отырып орындау.
Ү. Өткен материалды бекіту.
1. Жұптық жұмыс. № 3. Өрнектердің мәндерін тап:
45: 3 + 15 = 15 + 15 = 30
84 + 64: 4 = 84 + 16 = 100
100 – 54: 3 = 100 – 18 = 82
3. Теңдеуді шеш. № 5.
4. № 6. Есепті кесте бойынша құрастырып, шығар:
Ш: 78: ( 52: 4) = 78: 13 = 6
Ж: 6 қорап кәмпит.
№ 8. Тік төртбұрыштың периметрін тап.
Ұзындығы – 48 см
Ені -?, ұзындығынан 3есе кем.
Р =?
Р = (48 + 48: 3) ∙ 2 = 64 ∙ 2 = 128(см)
ІҮ. Сабақты қорыту: 1). Шығармашылық жұмыс № 9. 2) жылдамдыққа № 10.
Ү. Үйге тапсырма: № 7. 261 бет.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.