- 05 нау. 2024 02:32
- 142
Көбейту және бөлу. 64*48 3072: 64
Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы,
«№7 жалпы білім беру орта мектебі» КММ
бастауыш сынып мұғалімі Умарова Светлана Азатовна
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу. 64*48 3072: 64
Сабақтың мақсаты:
Екі таңбалы санға көбейту және бөлуге байланысты есептер, теңдеулер шешу, мазмұнды есептер шығарту арқылы есеп шығару дағдысын қалыптастыр, пәнге қызығушылығын арттыру.
Түрлі тапсырмалар беру арқылы ойлау қабілетін дамыту, деңгейге сай есептер орындату, ауызша есептеу дағдыларын арттыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, тез шешім қабылдауға үйрету.
Көрнекілігі: суреттер. карточкалар, слайдтар, интерактивті тақта.
Сабақтық түрі: аралас сабақ.
Әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрсету, талдау, ойын, оқулықпен жұмыс, топтық, ұжымдық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Психологиялық дайындық.
Ғылымның сырын ұғына,
Шығыңдар білім шыңына!
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізсін сіздей өренді
Математика сырына.
Жарайсыздар оқушылар, сонымен бір - бірімізге сәттілік тілей отыра топқа бөлінеміз. 4 - топқа бөлінеміз. Әр түске байланысты,
қызыл түс –« Сандар» тобы
көк түс - «Көбейту» тобы
сары түс - «Бөлу» тобы
жасыл түс - « Өрнек» тобы
ІІ Үй тапсырмасын тексеру. Мен оны «Қалт етпей қағып ал» ойынымен тексеремін. №8 - есеп.
75*(2*5) =
750*( 2*5)=
720: (9*4)=
3600: (9*4)=
Топтарды бағалап жаңа сабақты бастаймыз.
Қызығушылықты ояту: Әр топқа сұрақтар беру
1 - топ Сандар – Көбейту қандай амалмен тексеріледі?
2 - топ Көбейту – Бөлу амалын қандай амалмен тексереміз?
3 - топ Бөлу - Көбейтудің компоненттерін ата?
4 - топ Өрнек - 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандарды ата?
Жаңа сабақ: 64*48 көбейту және бөлу 3072: 64
№1 есепті слайдтан түсіндіре отырып, келесі есепті әр топтан бір - бір оқушыдан шығарып тақтада орындатамын, бағалап кетемін, дұрыс шығарған оқушыға бір күлегеш беріп отырамын. Және де орында тапсырманы орындатып бағалау.
№2 есеп: Ауызша орындалады: «Түсініп шығар» ойыны.
Бөлуді орында және тексеру.
5561: 67=
2496: 48=
5561: 83=
2496: 52=
Әр топ өздері орындайды. Бірінші болған топ есепті оқиды.
№3 - есеп « Қателеспе» ойыны.
Қалдықпен бөлуді орында.
5627: 64 =
6489: 48 =
5512: 83=
2471: 52=
Сергіту сәті Слайд. Қимылды қозғалыс.
№4 - есеп «Ойлан, тап» ойыны.
Әр топ шешуін айтады, дұрыс тапқан топқа бағалау беріледі.
№5 - есеп «Логикалық есеп». Әр топ жауабын айту керек.
№6 - есеп теңдеуді шеш. Тақтамен жұмыс. 4 - топтың топ басшылары жарыс түрінде тақтада жазып шығаруы керек.
№7 – есеп. Үлестірме қағазға жазып қоямын, соны 4 - топтың бір оқушысы, тақтаға шықпаған оқушы шығаруы тиіс.
№8 - есеп ауызша орындаймыз.
Сабақты бекіту. «Кім жылдам?» ойынымен көбейту кестесін еске түсіру арқылы сабақты аяқтаймыз.
Сабақты қорыту
Бағалау. Әр топтың күлегешін есептейміз. Көп күлегеш жинаған топ «Көбейту» тобы болды.
Үйге тапсырма:
«№7 жалпы білім беру орта мектебі» КММ
бастауыш сынып мұғалімі Умарова Светлана Азатовна
Сабақтың тақырыбы: Көбейту және бөлу. 64*48 3072: 64
Сабақтың мақсаты:
Екі таңбалы санға көбейту және бөлуге байланысты есептер, теңдеулер шешу, мазмұнды есептер шығарту арқылы есеп шығару дағдысын қалыптастыр, пәнге қызығушылығын арттыру.
Түрлі тапсырмалар беру арқылы ойлау қабілетін дамыту, деңгейге сай есептер орындату, ауызша есептеу дағдыларын арттыру, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Оқушыларды шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, тез шешім қабылдауға үйрету.
Көрнекілігі: суреттер. карточкалар, слайдтар, интерактивті тақта.
Сабақтық түрі: аралас сабақ.
Әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, көрсету, талдау, ойын, оқулықпен жұмыс, топтық, ұжымдық жұмыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дүниетану.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Психологиялық дайындық.
Ғылымның сырын ұғына,
Шығыңдар білім шыңына!
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізсін сіздей өренді
Математика сырына.
Жарайсыздар оқушылар, сонымен бір - бірімізге сәттілік тілей отыра топқа бөлінеміз. 4 - топқа бөлінеміз. Әр түске байланысты,
қызыл түс –« Сандар» тобы
көк түс - «Көбейту» тобы
сары түс - «Бөлу» тобы
жасыл түс - « Өрнек» тобы
ІІ Үй тапсырмасын тексеру. Мен оны «Қалт етпей қағып ал» ойынымен тексеремін. №8 - есеп.
75*(2*5) =
750*( 2*5)=
720: (9*4)=
3600: (9*4)=
Топтарды бағалап жаңа сабақты бастаймыз.
Қызығушылықты ояту: Әр топқа сұрақтар беру
1 - топ Сандар – Көбейту қандай амалмен тексеріледі?
2 - топ Көбейту – Бөлу амалын қандай амалмен тексереміз?
3 - топ Бөлу - Көбейтудің компоненттерін ата?
4 - топ Өрнек - 2 санына қалдықсыз бөлінетін сандарды ата?
Жаңа сабақ: 64*48 көбейту және бөлу 3072: 64
№1 есепті слайдтан түсіндіре отырып, келесі есепті әр топтан бір - бір оқушыдан шығарып тақтада орындатамын, бағалап кетемін, дұрыс шығарған оқушыға бір күлегеш беріп отырамын. Және де орында тапсырманы орындатып бағалау.
№2 есеп: Ауызша орындалады: «Түсініп шығар» ойыны.
Бөлуді орында және тексеру.
5561: 67=
2496: 48=
5561: 83=
2496: 52=
Әр топ өздері орындайды. Бірінші болған топ есепті оқиды.
№3 - есеп « Қателеспе» ойыны.
Қалдықпен бөлуді орында.
5627: 64 =
6489: 48 =
5512: 83=
2471: 52=
Сергіту сәті Слайд. Қимылды қозғалыс.
№4 - есеп «Ойлан, тап» ойыны.
Әр топ шешуін айтады, дұрыс тапқан топқа бағалау беріледі.
№5 - есеп «Логикалық есеп». Әр топ жауабын айту керек.
№6 - есеп теңдеуді шеш. Тақтамен жұмыс. 4 - топтың топ басшылары жарыс түрінде тақтада жазып шығаруы керек.
№7 – есеп. Үлестірме қағазға жазып қоямын, соны 4 - топтың бір оқушысы, тақтаға шықпаған оқушы шығаруы тиіс.
№8 - есеп ауызша орындаймыз.
Сабақты бекіту. «Кім жылдам?» ойынымен көбейту кестесін еске түсіру арқылы сабақты аяқтаймыз.
Сабақты қорыту
Бағалау. Әр топтың күлегешін есептейміз. Көп күлегеш жинаған топ «Көбейту» тобы болды.
Үйге тапсырма: