- 05 нау. 2024 04:37
- 343
Көктемгі тіршілік
Тақырыбы: «Көктемгі тіршілік»
Мақсаты: Табиғатта болатын өзгерістерді, олардың жыл мезгілдерін сипаттайтын басты ерекшеліктерін түсіндіру. Жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беру барысында, табиғат құбылыстарының өзгеріп отыратынын түсінуге жағдай туғызу. Танымдық қасиеттерін дамытуға мүмкіншілік жасау. Жыл мезгілдерін салыстыру барысында табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Интерактивті
Көрнекілігі:
1. Интерактивті тақта
2. Мнемотаблиалар
3. Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер
Сабақтың өтілу барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
– Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын.
Бүгінгі көңіл күйлерің қалай?
Амансың ба нұрлы күн!
Амансың ба қара жер!
Аман – есен болайық!
Бейбітшілік қалайық!
II. Жан - жақты тексеру. Ойын: «Сиқырлы қапшық»
- Балалар қапшықтан алынған суреттерге тәрбиешінің сұрағы арқылы жауап береді.
Сұрақтар мынадай:
1. Қандай мезгіл?.
2. Көктемнің қандай мерекесі?
3. Табиғатта қандай өзгерістер болады?
4. Көктем мезгілінде қандай гүл бірінші шығады?
5. Құстар қай мезгілде жылы жаққа ұшып келеді?
6. Табиғат құбылыстарын ата?
III. Жаңа сабақ
1.– Балалар, бүгін біз: «Көктемгі табиғат» туралы айтамыз
2. Мнемотаблицамен жұмыс.
1. Күн мен түн теңеледі
2. Ауа - райы жылынып, күн шығады
3. Қар мен мұз ериді
4. Көктемнің алғашқы гүлі шығады
5. Ағаштарға бүршіктер жара бастайды
6. Аңдар ұйқыдан оянады
7. Құрт – құмырсқалар мен жәндіктер шығады
8. Қоян терісінің түсін ауыстырады
9. Аңдар төлдейді
10. Құстар жылы жаққа ұшып келеді
11. Құстар ұясына жұмыртқа салады.
3. Интерактивті тақтамен жұмыс. (Мурашовский әдісі бойынша балалар суретті қарап бөлшектерін жеке айтып, бөліп алады.)
Бұл қай кезде болады? (суретпен жұмыс). Суретте не көріп тұрсыңдар?
- Суретте көрген әр нәрселері жеке бөліп алу.
Бойы сергектің, ойы да сергек: Сергіту сәті (қимыл - қозғалыс арқылы көрсету).
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел есейді,
Кіп - кішкентай ағаштар,
Біп - биік боп өседі.
4.- Сонымен қатар көктемнің кезінде жан - жануарлар ұйқыдан тұрып, құрт - құмырсқа, шыбын шіркейлер де оянады.
5. Ой толғаныс: «Қайсысы ненің қанаты?»
Мақсаты: алдарындағы суреттерге қарап, қайсысы қай жәндіктің қанаты екенін айтады.
Табиғатта қандай дыбыстар бар?
Мақсаты: балаларға құстың, судың және де желдің дауыстарын естіртеді, балалар ол ненің дыбысы екенін айтады.
VІ. Қорытындылау:
5. Сурет арқылы, сызбалар арқылы түсініктерін пысықтау.
- Күн шығып, ауа - райы жылынады.
- Құстар жылы жаққа ұшып келеді.
- Қар ериді
- Ағаштар бүршік жарады
- Жаңбыр жауады
- Адамдар бір - біріне махаббат сыйлайды
6. Жұмбақ
Ал керемет бұл қандай?
Төгіледі төбеден.
Көк теңізден құйғандай
Көл - көсір су не деген?!
Жұмбақтың шешуінің суретін сал.
Тәрбиеші: Омашева Лунара Кайркеновна
Павлодар қаласы
№ 52 арнайы балабақшасы
Сабақтың толық нұсқасын жүктеу
Мақсаты: Табиғатта болатын өзгерістерді, олардың жыл мезгілдерін сипаттайтын басты ерекшеліктерін түсіндіру. Жыл мезгілдері туралы жалпы түсінік беру барысында, табиғат құбылыстарының өзгеріп отыратынын түсінуге жағдай туғызу. Танымдық қасиеттерін дамытуға мүмкіншілік жасау. Жыл мезгілдерін салыстыру барысында табиғатты сүюге, оны қорғай білуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: Интерактивті
Көрнекілігі:
1. Интерактивті тақта
2. Мнемотаблиалар
3. Жыл мезгілдері бейнеленген суреттер
Сабақтың өтілу барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі.
– Сәлеметсіңдер ме, балалар! Мен сендермен жүздескеніме қуаныштымын.
Бүгінгі көңіл күйлерің қалай?
Амансың ба нұрлы күн!
Амансың ба қара жер!
Аман – есен болайық!
Бейбітшілік қалайық!
II. Жан - жақты тексеру. Ойын: «Сиқырлы қапшық»
- Балалар қапшықтан алынған суреттерге тәрбиешінің сұрағы арқылы жауап береді.
Сұрақтар мынадай:
1. Қандай мезгіл?.
2. Көктемнің қандай мерекесі?
3. Табиғатта қандай өзгерістер болады?
4. Көктем мезгілінде қандай гүл бірінші шығады?
5. Құстар қай мезгілде жылы жаққа ұшып келеді?
6. Табиғат құбылыстарын ата?
III. Жаңа сабақ
1.– Балалар, бүгін біз: «Көктемгі табиғат» туралы айтамыз
2. Мнемотаблицамен жұмыс.
1. Күн мен түн теңеледі
2. Ауа - райы жылынып, күн шығады
3. Қар мен мұз ериді
4. Көктемнің алғашқы гүлі шығады
5. Ағаштарға бүршіктер жара бастайды
6. Аңдар ұйқыдан оянады
7. Құрт – құмырсқалар мен жәндіктер шығады
8. Қоян терісінің түсін ауыстырады
9. Аңдар төлдейді
10. Құстар жылы жаққа ұшып келеді
11. Құстар ұясына жұмыртқа салады.
3. Интерактивті тақтамен жұмыс. (Мурашовский әдісі бойынша балалар суретті қарап бөлшектерін жеке айтып, бөліп алады.)
Бұл қай кезде болады? (суретпен жұмыс). Суретте не көріп тұрсыңдар?
- Суретте көрген әр нәрселері жеке бөліп алу.
Бойы сергектің, ойы да сергек: Сергіту сәті (қимыл - қозғалыс арқылы көрсету).
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел есейді,
Кіп - кішкентай ағаштар,
Біп - биік боп өседі.
4.- Сонымен қатар көктемнің кезінде жан - жануарлар ұйқыдан тұрып, құрт - құмырсқа, шыбын шіркейлер де оянады.
5. Ой толғаныс: «Қайсысы ненің қанаты?»
Мақсаты: алдарындағы суреттерге қарап, қайсысы қай жәндіктің қанаты екенін айтады.
Табиғатта қандай дыбыстар бар?
Мақсаты: балаларға құстың, судың және де желдің дауыстарын естіртеді, балалар ол ненің дыбысы екенін айтады.
VІ. Қорытындылау:
5. Сурет арқылы, сызбалар арқылы түсініктерін пысықтау.
- Күн шығып, ауа - райы жылынады.
- Құстар жылы жаққа ұшып келеді.
- Қар ериді
- Ағаштар бүршік жарады
- Жаңбыр жауады
- Адамдар бір - біріне махаббат сыйлайды
6. Жұмбақ
Ал керемет бұл қандай?
Төгіледі төбеден.
Көк теңізден құйғандай
Көл - көсір су не деген?!
Жұмбақтың шешуінің суретін сал.
Тәрбиеші: Омашева Лунара Кайркеновна
Павлодар қаласы
№ 52 арнайы балабақшасы
Сабақтың толық нұсқасын жүктеу