Күз. Сөз құрамы. Нәтиже сабақ
Қазақ тілі сабағы (презентациясымен)
5 сынып
Тақырыбы: Күз. Сөз құрамы. Нәтиже сабақ.
Мақсаты:
Өткенді қайталау арқылы лексикалық, грамматикалық тақырыпты бекіту, меңгерту. Тақырып барысында сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Білімдік: «Күз» тақырыбы бойынша білімді қалыптастыру. Сауатты жазуға, айтуға үйрету. Сөз құрамын ажырата білу. Ойын арқылы өткен тақырыптарды қайталау
Дамытушылық: Жалпы қабілеттілікті дамыту. Қисынды ойлау қабілеті, танымдық қызығушылықты дамыту. Шығармашылықпен жұмыс жасау белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Табиғат көріністерімен сұлулыққа, табиғатты қорғауға тәрбиелеу. Қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақ арқылы оқушыларға адамгершілік ақыл - ой, еңбек, салауаттылық тәрбиесін беру.
Сабақтың түрі: Қорытынды қайталау сабағы.
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: түрлі ойын элементтері, тестілеу, ауызша сынақ, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: техникалық құрал, лексикалық, грамматикалық кестелер, тақырыптық суреттер, үлестірмелі материал.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу.
2. Қазақстан Республикасының әнұранын орындау.
ІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
Нені білуіміз керек?
Сөз құрамын білу.
Күз тақырыбына байланысты сөздерді білу.
Тақырып бойынша сөз тіркестерін, сөйлем құрай білу.
Тақырып мазмұнын толық игеру.
ІІІ. Өткенді қайталау.
1. Грамматикалық.
Кесте бойынша сөз құрамын қайталау.
Негізгі Туынды
М - лы:
көмек - көмек+ші
кітап -- кітап+хана
ас -- ас+паз
1. Тапсырма. Төмендегі сөздерге жұрнақ жалғап туынды түбір сөз жасаңдар. (Дәптермен жұмыс)
Біл -- паз
Өнер -- ші
Сурет - гіш
Іл -- ім
2. Тапсырма. Төмендегі сөздерді сөз құрамына талдаңдар.
Күзгі, айлар, оқушылар, бұлтты.
2. Лексикалық қайталау.
Сөздікпен жұмыс.
Ай - месяц
қыркүйек - сентябрь
қазан - октябрь
қараша – ноябрь
жемістер - фрукты
сабақ - занятия
солады - вянут
көкөністер - овощи
жапырақтар - лист
жаңбыр - дождь
құстар - птицы
жидектер - ягоды
гүлдер - цветы
1. Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді, аударады
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- Мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды
- Оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды
- Тізбекпен оқиды
3. Сөз тіркестерін құрау.
Жемістер піседі.
4. Сөйлемдер құрау.
Күзде жемістер піседі.
IV. Негізгі бөлім. Нәтиже сабақ.
«Даналық ағашы» ойыны арқылы ауызша сынақ.
Грамматика 10 15 20 25 30
10 балл - Сөз құрамы нешеге бөлінеді?
15 балл – Түбірдің түрлерін ата.
20 балл – Қосымша нешеге бөлінеді?
25 балл - Түбір мен қосымшаны анықта.
Астық, егінші сөздері
30 балл - Күз сөзіне фонетикалық талдау
Лексика 10 15 20 25 30
10 балл - Қазір қай жыл мезгілі?
15 балл - Бір жылда неше мезгіл бар?
20 балл - Күз айлары қандай?
25 балл - Күзде ауа райы қандай?
30 балл - Күзде қандай өзгерістер болады?
Бой сергіту.
1. Тербеледі ағаштар,
Жел бетіме еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп - үлкен боп өседі.
Ой сергіту.
1. «Қайтала» ойыны.
Условия игры. Учитель дает тему н - р «Фрукты» ученики должны перечислить названия фруктов следующим образом:
1 ученик Алма
2 ученик алма, алмұрт
3 ученик алма, алмұрт, анар
и т. д
2 ойын. «Сөмке сыры» немесе «Сөмкеде не бар?»
1. Өзі сары, қышқыл, «С» витамині бар (лимон)
2. Қып қызыл, дәмді, домалақ (алма)
3. Жасыл, дәмді, тәтті (жүзім)
V. Тестімен жұмыс.
(Әр партаға тест сұрақтары таратылады)
1. Сызбаны толтыр.
Қосымша
2. Сөздерді аудар.
Помидор -
Капуста -
Урюк -
Морковь -
3. Күз айларын белгіле:
а. наурыз, сәуір, мамыр
ә. қыркүйек, қазан, қараша
б. көктем, күз, жаз
4. Сөздерді құрамына қарай талда.
Еңбекші, астық, жемістер
5. Сөйлемді дұрыс құра.
мезгілінде, күз, жыл, сарғаяды, жапырақтар.
Қорытындылау.
- Біз нені білдік?
Сөз құрамын білеміз.
Күз тақырыбына байланысты сөздерді білеміз.
Тақырып бойынша сөз тіркестерін, сөйлем құрай білеміз.
Тақырып мазмұнын толық игердік пе?
Бағалау
М. Әлімбаевтың «Алтын күз» өлеңімен сабақты аяқтау.
Үйге тапсырма.
«Күз» суретін салып, сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру.
5 сынып
Тақырыбы: Күз. Сөз құрамы. Нәтиже сабақ.
Мақсаты:
Өткенді қайталау арқылы лексикалық, грамматикалық тақырыпты бекіту, меңгерту. Тақырып барысында сөйлеу дағдысын қалыптастыру.
Оқыту мен тәрбиелеудің міндеттері:
Білімдік: «Күз» тақырыбы бойынша білімді қалыптастыру. Сауатты жазуға, айтуға үйрету. Сөз құрамын ажырата білу. Ойын арқылы өткен тақырыптарды қайталау
Дамытушылық: Жалпы қабілеттілікті дамыту. Қисынды ойлау қабілеті, танымдық қызығушылықты дамыту. Шығармашылықпен жұмыс жасау белсенділіктерін арттыру.
Тәрбиелік: Табиғат көріністерімен сұлулыққа, табиғатты қорғауға тәрбиелеу. Қазақ тіліне деген қызығушылықтарын арттыру. Сабақ арқылы оқушыларға адамгершілік ақыл - ой, еңбек, салауаттылық тәрбиесін беру.
Сабақтың түрі: Қорытынды қайталау сабағы.
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: түрлі ойын элементтері, тестілеу, ауызша сынақ, көрнекілік.
Сабақтың көрнекілігі: техникалық құрал, лексикалық, грамматикалық кестелер, тақырыптық суреттер, үлестірмелі материал.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу.
2. Қазақстан Республикасының әнұранын орындау.
ІІ. Сабақтың мақсатын, барысын айту.
Нені білуіміз керек?
Сөз құрамын білу.
Күз тақырыбына байланысты сөздерді білу.
Тақырып бойынша сөз тіркестерін, сөйлем құрай білу.
Тақырып мазмұнын толық игеру.
ІІІ. Өткенді қайталау.
1. Грамматикалық.
Кесте бойынша сөз құрамын қайталау.
Негізгі Туынды
М - лы:
көмек - көмек+ші
кітап -- кітап+хана
ас -- ас+паз
1. Тапсырма. Төмендегі сөздерге жұрнақ жалғап туынды түбір сөз жасаңдар. (Дәптермен жұмыс)
Біл -- паз
Өнер -- ші
Сурет - гіш
Іл -- ім
2. Тапсырма. Төмендегі сөздерді сөз құрамына талдаңдар.
Күзгі, айлар, оқушылар, бұлтты.
2. Лексикалық қайталау.
Сөздікпен жұмыс.
Ай - месяц
қыркүйек - сентябрь
қазан - октябрь
қараша – ноябрь
жемістер - фрукты
сабақ - занятия
солады - вянут
көкөністер - овощи
жапырақтар - лист
жаңбыр - дождь
құстар - птицы
жидектер - ягоды
гүлдер - цветы
1. Мұғалім сөздердің мағыналарын түсіндіреді, аударады
2. Дұрыс айтуға дағдыландыру:
- Мұғалім сөздерді мәнерлеп оқиды
- Оқушылар мұғалімнен кейін сөздерді дауыстап оқиды
- Тізбекпен оқиды
3. Сөз тіркестерін құрау.
Жемістер піседі.
4. Сөйлемдер құрау.
Күзде жемістер піседі.
IV. Негізгі бөлім. Нәтиже сабақ.
«Даналық ағашы» ойыны арқылы ауызша сынақ.
Грамматика 10 15 20 25 30
10 балл - Сөз құрамы нешеге бөлінеді?
15 балл – Түбірдің түрлерін ата.
20 балл – Қосымша нешеге бөлінеді?
25 балл - Түбір мен қосымшаны анықта.
Астық, егінші сөздері
30 балл - Күз сөзіне фонетикалық талдау
Лексика 10 15 20 25 30
10 балл - Қазір қай жыл мезгілі?
15 балл - Бір жылда неше мезгіл бар?
20 балл - Күз айлары қандай?
25 балл - Күзде ауа райы қандай?
30 балл - Күзде қандай өзгерістер болады?
Бой сергіту.
1. Тербеледі ағаштар,
Жел бетіме еседі.
Кіп-кішкентай балалар,
Үп - үлкен боп өседі.
Ой сергіту.
1. «Қайтала» ойыны.
Условия игры. Учитель дает тему н - р «Фрукты» ученики должны перечислить названия фруктов следующим образом:
1 ученик Алма
2 ученик алма, алмұрт
3 ученик алма, алмұрт, анар
и т. д
2 ойын. «Сөмке сыры» немесе «Сөмкеде не бар?»
1. Өзі сары, қышқыл, «С» витамині бар (лимон)
2. Қып қызыл, дәмді, домалақ (алма)
3. Жасыл, дәмді, тәтті (жүзім)
V. Тестімен жұмыс.
(Әр партаға тест сұрақтары таратылады)
1. Сызбаны толтыр.
Қосымша
2. Сөздерді аудар.
Помидор -
Капуста -
Урюк -
Морковь -
3. Күз айларын белгіле:
а. наурыз, сәуір, мамыр
ә. қыркүйек, қазан, қараша
б. көктем, күз, жаз
4. Сөздерді құрамына қарай талда.
Еңбекші, астық, жемістер
5. Сөйлемді дұрыс құра.
мезгілінде, күз, жыл, сарғаяды, жапырақтар.
Қорытындылау.
- Біз нені білдік?
Сөз құрамын білеміз.
Күз тақырыбына байланысты сөздерді білеміз.
Тақырып бойынша сөз тіркестерін, сөйлем құрай білеміз.
Тақырып мазмұнын толық игердік пе?
Бағалау
М. Әлімбаевтың «Алтын күз» өлеңімен сабақты аяқтау.
Үйге тапсырма.
«Күз» суретін салып, сурет бойынша шағын әңгіме құрастыру.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.