Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу
Қайталау. Кестелік көбейту және бөлу.
Математика
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың көбейту және бөлудің кестелік жағдайы туралы білімдерін бекіту.
Білімділік: Оқушылардың көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру
Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық ойындары арқылы балаларды ұйымшылдыққа, жылдамдыққа, тапқырлыққа, қазақтың салт - дәстүрлерін құрметтеуге үйрету, Отанға, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекіліктер: слайд, қиықшалар, плакаттар, кесте.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, іздену, өзіндік, ойын.
Түрі: бекіту сабағы
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану, дене шынықтыру.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
1. Үй тапсырмасын тексеру. 81 бет, №5. Өрнектің мәнін табу.
2. Өткенді пысықтау.
Тірек білімдерін белсендіру.
1. Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?
5. 2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады?
6. 2 - ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады?
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз?
4. Негізгі бөлім
- Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай ай? Осы айда қандай атаулы күн бар?
- Бүгін Қазақстан Республикасының Ұлттық Валюта күні. Біздің ұлттық валютамыз қандай? (теңге). Теңге ең алғаш 1993жылы 15 қарашада қолданысқа енгізілді. Биыл Қ. Р.- дың тұңғыш президент күніне орай 10000 теңгелік купюраға президентіміздің суреті шыққалы тұр. Ол ақша 1 желтоқсанда қолданысқа енеді.
Бүгінгі сабақта өздеріңнің білімдеріңді көрсетуге тырысыңыздар, мынадай дескрипторлар арқылы бағаланасыздар.
6, 7, 8 пішін жинасаңыздар – «өте жақсы» деген баға аласыздар.
3 – 5 пішін – «жақсы»
1 – 2 пішін – «қанағаттанарлық»
3. Оқулықпен жұмыс. Ауызша өрнекті дұрыс оқу, мәнін табу. 81 – 83 бет.
40: 20=2
80: 10=8
8 • 10: 4=5
4 • 20: 8=10
90 30=3
100: 10=10
3 • 30: 9=10
10 • 2: 5=4000
5. Дәптермен жұмыс
№2. Салыстыр. Бірінші бағанды 1 қатар, 2 – 2қатар, 3 – 3қатар орындайды.
15: 5 * 15: 3
4 дм * 47 см
1 • 8 * 0: 90
27: 3 * 24: 3
5 дм * 11 см
18: 6 * 10 • 2
№3. Есептерді шығар.
а) Әнші – 6
Мәнерлеп оқушы –?, 2 есе артық?
Бишілер –?, 5 есе артық
Ш: 1) 6 • 2 = 12
2) 12 • 5 = 60
3) 12 + 60 + 6 = 78
Ж: мәнерлеп оқушы – 12, бишілер – 60, барлығы – 78 қатысушы.
№4. Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш:
1 - нұсқа
а) х • 5 = 35
х = 35: 5
х = 7
7 • 5 = 35
2 - нұсқа
ә) х • 3 = 9
х = 9: 3
х = 3
3 • 3 = 9
Сергіту сәті. Музыка әуеніне қимылдар жасау.
№5. Кестелерді толтыр: Ауызша орындау.
а 2 4 6 8 9
а • 9 18 36 54 72 81
а 21 70 56 63
а: 7 3 10 8 9
Логикалық сұрақтар:
- Жаңбыр жауғаннан кейін қарға қандай ағашқа қонады?(су ағашқа)
- Жерде 9 түйеқұс тұр, одан 5 - еуі артық түйеқұс ұшып барады. Неше түйе құс ұшып барады? (түйеқұс ұшпайды)
- 9 өрмекшіде 72 аяқ бар. Неше өрмекшіде 32 аяқ болады?
№6. Ауызша орындалады. Амалдарды орындау.
№8. Тік төртбұрыштардың қабырғаларын өлше. Олардың периметрлерін тап. Осы фигураларды біріктіргенде шыққан тік төртбұрыштың периметрін тап.
Р=4см+2см+4см+2см= 12см
Р=3см+2см+3см+2см= 10см
Р=7см+2см+7см+2см= 18см
Шығармашылық тапсырма.
Барлығы - 26 табан балық
Біржан -?, Мирасқа қарағанда 3б. артық
Мұрат -?, 3 артық
Уәлихан -?, 3 артық
Әрқайсысы -? Балық
Ш: 26: 4=6 (қалд. 2)
Мирас - 2 балық
2+3=5 Біржан
5+3=8 Мұрат
8+3=11Уәлихан
6. Қорыту.
Ойын «Тиісті « ∙, ÷» қой»
7. Үйге тапсырма: 82 бет, №7.
Теңдеуді шеш.
8. Бағалау
Сабақта жинаған пішіндеріңді санап, дескрипторлар арқылы өзін - өзі бағалау.
6, 7, 8 пішін жинасаңыздар – «өте жақсы» деген баға аласыздар.
3 – 5 пішін – «жақсы»
1 – 2 пішін – «қанағаттанарлық»
Математика
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың көбейту және бөлудің кестелік жағдайы туралы білімдерін бекіту.
Білімділік: Оқушылардың көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару дағдыларын жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын қалыптастыру
Тәрбиелік: Қазақтың ұлттық ойындары арқылы балаларды ұйымшылдыққа, жылдамдыққа, тапқырлыққа, қазақтың салт - дәстүрлерін құрметтеуге үйрету, Отанға, туған елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Көрнекіліктер: слайд, қиықшалар, плакаттар, кесте.
Әдісі: түсіндіру, сұрақ - жауап, іздену, өзіндік, ойын.
Түрі: бекіту сабағы
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дүниетану, дене шынықтыру.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі: Сабаққа әзірлік.
1. Үй тапсырмасын тексеру. 81 бет, №5. Өрнектің мәнін табу.
2. Өткенді пысықтау.
Тірек білімдерін белсендіру.
1. Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?
5. 2 - ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады?
6. 2 - ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады?
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз?
4. Негізгі бөлім
- Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазып қоямыз: Қазір қай ай? Осы айда қандай атаулы күн бар?
- Бүгін Қазақстан Республикасының Ұлттық Валюта күні. Біздің ұлттық валютамыз қандай? (теңге). Теңге ең алғаш 1993жылы 15 қарашада қолданысқа енгізілді. Биыл Қ. Р.- дың тұңғыш президент күніне орай 10000 теңгелік купюраға президентіміздің суреті шыққалы тұр. Ол ақша 1 желтоқсанда қолданысқа енеді.
Бүгінгі сабақта өздеріңнің білімдеріңді көрсетуге тырысыңыздар, мынадай дескрипторлар арқылы бағаланасыздар.
6, 7, 8 пішін жинасаңыздар – «өте жақсы» деген баға аласыздар.
3 – 5 пішін – «жақсы»
1 – 2 пішін – «қанағаттанарлық»
3. Оқулықпен жұмыс. Ауызша өрнекті дұрыс оқу, мәнін табу. 81 – 83 бет.
40: 20=2
80: 10=8
8 • 10: 4=5
4 • 20: 8=10
90 30=3
100: 10=10
3 • 30: 9=10
10 • 2: 5=4000
5. Дәптермен жұмыс
№2. Салыстыр. Бірінші бағанды 1 қатар, 2 – 2қатар, 3 – 3қатар орындайды.
15: 5 * 15: 3
4 дм * 47 см
1 • 8 * 0: 90
27: 3 * 24: 3
5 дм * 11 см
18: 6 * 10 • 2
№3. Есептерді шығар.
а) Әнші – 6
Мәнерлеп оқушы –?, 2 есе артық?
Бишілер –?, 5 есе артық
Ш: 1) 6 • 2 = 12
2) 12 • 5 = 60
3) 12 + 60 + 6 = 78
Ж: мәнерлеп оқушы – 12, бишілер – 60, барлығы – 78 қатысушы.
№4. Есеп шарты бойынша теңдеу құр және оны шеш:
1 - нұсқа
а) х • 5 = 35
х = 35: 5
х = 7
7 • 5 = 35
2 - нұсқа
ә) х • 3 = 9
х = 9: 3
х = 3
3 • 3 = 9
Сергіту сәті. Музыка әуеніне қимылдар жасау.
№5. Кестелерді толтыр: Ауызша орындау.
а 2 4 6 8 9
а • 9 18 36 54 72 81
а 21 70 56 63
а: 7 3 10 8 9
Логикалық сұрақтар:
- Жаңбыр жауғаннан кейін қарға қандай ағашқа қонады?(су ағашқа)
- Жерде 9 түйеқұс тұр, одан 5 - еуі артық түйеқұс ұшып барады. Неше түйе құс ұшып барады? (түйеқұс ұшпайды)
- 9 өрмекшіде 72 аяқ бар. Неше өрмекшіде 32 аяқ болады?
№6. Ауызша орындалады. Амалдарды орындау.
№8. Тік төртбұрыштардың қабырғаларын өлше. Олардың периметрлерін тап. Осы фигураларды біріктіргенде шыққан тік төртбұрыштың периметрін тап.
Р=4см+2см+4см+2см= 12см
Р=3см+2см+3см+2см= 10см
Р=7см+2см+7см+2см= 18см
Шығармашылық тапсырма.
Барлығы - 26 табан балық
Біржан -?, Мирасқа қарағанда 3б. артық
Мұрат -?, 3 артық
Уәлихан -?, 3 артық
Әрқайсысы -? Балық
Ш: 26: 4=6 (қалд. 2)
Мирас - 2 балық
2+3=5 Біржан
5+3=8 Мұрат
8+3=11Уәлихан
6. Қорыту.
Ойын «Тиісті « ∙, ÷» қой»
7. Үйге тапсырма: 82 бет, №7.
Теңдеуді шеш.
8. Бағалау
Сабақта жинаған пішіндеріңді санап, дескрипторлар арқылы өзін - өзі бағалау.
6, 7, 8 пішін жинасаңыздар – «өте жақсы» деген баға аласыздар.
3 – 5 пішін – «жақсы»
1 – 2 пішін – «қанағаттанарлық»