- 05 нау. 2024 00:23
- 247
С. Машақов «Мәншүк»
Сабақтың тақырыбы: С. Машақов «Мәншүк»
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Мәншүк туралы білетіндерін жаңа мағлұматтармен кеңейте түсу. Өлеңді мәнерлеп, қатесіз дұрыс оқуға түсіндіру. Өлеңнің мазмұнын ашып, талдауға үйрету.
Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға, ой - өрісін дамыта отырып, қорытынды шығаруға машықтандыру.
Жас ұрпақты елін, жерін, халқын қорғай білуге, азаматтық пен адамгершілікке, Отанға деген сүйіспеншілікке, ержүректікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Типі: жаңа білім беру.
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік.
Көрнекілігі: Мәншүк суреті, сызбалар, автордың суреті, ауыл ардагерлерінің суреті.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
Қуан, шаттан! Қуан, шаттан!
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Күліп шықты күн бүгін!
ІІ. Өткен сабақты бекіту.
- Өткен сабақта кіммен таныстыңдар?
- Ендеше «Бауыржан» туралы не білемі?
Топтастыр әдісі бойынша
Бауыржан
↓
өжет
қайсар
батыр
тәуекелшіл
Бауыржаннан басқа қазақтан шыққан Ұлы Отан соғысының қандай батырларын білесіңдер?
(Әлия, Мәншүк, ауыл ардагерлерінің суреттері көрсетіледі)
Жаңа сабақ
1. Автормен таныстыру.
Сәду Машақов
↓
27 қараша 1906ж туған
«Отан үшін»
Семей обл. Жаңа Семей ауд.
«Сапарда» қазақ ақыны «Жылдар жыры»
«Жастық өмір жырлары»
Кешкі Самал
Мәншүк
Мәнсия
Невель қаласын азат етті
пулеметші
1992ж Орал қаласы Орда ауд.
19 жасында майданға аттанды
5 жасында жетім қалған
Әмина тәтесі тәрбиелеген
Оқулықпен жұмыс
1. Өлеңді жатқа мәнерлеп оқып беру
2. Тізбектеп оқыту.
Сұрақтар мен тапсырмалар
1. Өлеңнің алғашқы жолдарынан қай уақыт екенін аңғарыңдар?
2. Мәншүктің қолында қандай құрал бар?
3. Оның аты қалай?
4. Мәншүк – кім?
5. Ақын сөздерін пайдаланып, Мәншүктің ер жүректілігін суреттеген жолдарын тауып оқы.
------------------- Өлім қаупінен жасымаған
------------------- Отан үшін шайқасқан
Мәншүк
------------------- Көзінен ұшқан өрттей лапылдаған
------------------- Жаудан тайсалмаған.
Сөздікпен жұмыс:
Қаһарман – ашу, ыза.
Қатуланған – ызаланған, кектенген
Жасымаған – көңілі босамаған
Қауіп – қорқыныш, қатер.
Сергіту сәті: «Мәншүк» әнін тыңдау
Дәптермен жұмыс: 1 - тапсырманы жазу.
Мәншүк Мәметова – пулеметші. Ұлы Отан соғысына қатысқан батыр қыз.
«Кім мерген» ойыны. Сабақты бекіту.
1. Мәншүк кім?
2. Қай жылы туған?
3. Неше жасында майданға аттанды?
4. Оның шын есімі кім?
5. Биыл неше жасқа толды?
«Инсерт» әдісі бойынша оқушылар жауаптарын оқиды.
Бағалау: - жұлдызша арқылы
Үйге: «Мәншүк» өлеңін мәнерлеп оқу.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың Мәншүк туралы білетіндерін жаңа мағлұматтармен кеңейте түсу. Өлеңді мәнерлеп, қатесіз дұрыс оқуға түсіндіру. Өлеңнің мазмұнын ашып, талдауға үйрету.
Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға, ой - өрісін дамыта отырып, қорытынды шығаруға машықтандыру.
Жас ұрпақты елін, жерін, халқын қорғай білуге, азаматтық пен адамгершілікке, Отанға деген сүйіспеншілікке, ержүректікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Типі: жаңа білім беру.
Әдісі: әңгімелеу, сұрақ - жауап, түсіндіру, көрнекілік.
Көрнекілігі: Мәншүк суреті, сызбалар, автордың суреті, ауыл ардагерлерінің суреті.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық
Қуан, шаттан! Қуан, шаттан!
Қуанатын күн бүгін.
Қайырлы таң, қайырлы күн!
Күліп шықты күн бүгін!
ІІ. Өткен сабақты бекіту.
- Өткен сабақта кіммен таныстыңдар?
- Ендеше «Бауыржан» туралы не білемі?
Топтастыр әдісі бойынша
Бауыржан
↓
өжет
қайсар
батыр
тәуекелшіл
Бауыржаннан басқа қазақтан шыққан Ұлы Отан соғысының қандай батырларын білесіңдер?
(Әлия, Мәншүк, ауыл ардагерлерінің суреттері көрсетіледі)
Жаңа сабақ
1. Автормен таныстыру.
Сәду Машақов
↓
27 қараша 1906ж туған
«Отан үшін»
Семей обл. Жаңа Семей ауд.
«Сапарда» қазақ ақыны «Жылдар жыры»
«Жастық өмір жырлары»
Кешкі Самал
Мәншүк
Мәнсия
Невель қаласын азат етті
пулеметші
1992ж Орал қаласы Орда ауд.
19 жасында майданға аттанды
5 жасында жетім қалған
Әмина тәтесі тәрбиелеген
Оқулықпен жұмыс
1. Өлеңді жатқа мәнерлеп оқып беру
2. Тізбектеп оқыту.
Сұрақтар мен тапсырмалар
1. Өлеңнің алғашқы жолдарынан қай уақыт екенін аңғарыңдар?
2. Мәншүктің қолында қандай құрал бар?
3. Оның аты қалай?
4. Мәншүк – кім?
5. Ақын сөздерін пайдаланып, Мәншүктің ер жүректілігін суреттеген жолдарын тауып оқы.
------------------- Өлім қаупінен жасымаған
------------------- Отан үшін шайқасқан
Мәншүк
------------------- Көзінен ұшқан өрттей лапылдаған
------------------- Жаудан тайсалмаған.
Сөздікпен жұмыс:
Қаһарман – ашу, ыза.
Қатуланған – ызаланған, кектенген
Жасымаған – көңілі босамаған
Қауіп – қорқыныш, қатер.
Сергіту сәті: «Мәншүк» әнін тыңдау
Дәптермен жұмыс: 1 - тапсырманы жазу.
Мәншүк Мәметова – пулеметші. Ұлы Отан соғысына қатысқан батыр қыз.
«Кім мерген» ойыны. Сабақты бекіту.
1. Мәншүк кім?
2. Қай жылы туған?
3. Неше жасында майданға аттанды?
4. Оның шын есімі кім?
5. Биыл неше жасқа толды?
«Инсерт» әдісі бойынша оқушылар жауаптарын оқиды.
Бағалау: - жұлдызша арқылы
Үйге: «Мәншүк» өлеңін мәнерлеп оқу.