- 05 нау. 2024 01:06
- 225
Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы
Сабақтың тақырыбы: Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы (слайдымен)
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сарматтардың тұрмысы, шаруашылығы, заттай мәдениеті, ескерткіштері туралы оқушыларға мол мағлұмат беру
Дамытушылық: Оқушылардың білімдік деңгейін көтеру, ізденіске, өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Бүгінгі мәдени жетістіктеріміздің бастау бұлағы – тарихи ескерткіштерді
қадірлеп, жоғары білімді, адамгершілігі жоғары жеке тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Ізденіс сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, Шаталовтың трек - схемалар технологиясы, өздігінен жұмыс жасату.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, карта, слайдтар, 6 классқа арналған мультимедия,
тапсырмалар, Венн диаграммасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгелдеу, сабаққа назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Балама тест (иә немесе жоқ).
1. Елімізде сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан. (жоқ)
2. Тарихшы Дидордың айтуынша савроматтар «биік турлардың бауырында» тұрған агипейлермен көрші. (жоқ)
3. Гиркан сармат дәуіріндегі Каспий теңізінің атауы. (иә)
4. Каспий жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы иседондар. (жоқ)
5. "Сармат" атауы көне дәуір авторларының еңбектерінде б. з. б. ІV ғасырдан бастап кездеседі. (жоқ)
6. Сарматтардың қоғамдық басқару құрылымы әскери демократия. (иә)
7. Аршакиддер әулеті билігінің негізін салған сармат тайпасы сақ - масагертер. (жоқ)
8. Аландар Б. з. б. 248 - 247 жылдары Парфияны басып алған сармат тайпасы. (иә)
9. б. з. б. VІІІ ғ.- б. з. V ғ. сармат тайпаларының өмір сүру мерзімі. (иә)
10. Сарматтар скиф тіліне жақын тілде сөйлеген. (иә)
ІІІ. Жаңа сабақ: Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Сарматтардың тұрмысы.
2. Сарматтардың шаруашылығы.
3. Сарматтардың заттай мәдениеті.
4. Археологиялық ескерткіштері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сарматтардың тұрмысы, шаруашылығы, заттай мәдениеті, ескерткіштері туралы оқушыларға мол мағлұмат беру
Дамытушылық: Оқушылардың білімдік деңгейін көтеру, ізденіске, өздігінен жұмыс істеу және салыстырмалы талдау жасауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Бүгінгі мәдени жетістіктеріміздің бастау бұлағы – тарихи ескерткіштерді
қадірлеп, жоғары білімді, адамгершілігі жоғары жеке тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: Ізденіс сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, Шаталовтың трек - схемалар технологиясы, өздігінен жұмыс жасату.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, карта, слайдтар, 6 классқа арналған мультимедия,
тапсырмалар, Венн диаграммасы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпты түгелдеу, сабаққа назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасымен жұмыс:
Балама тест (иә немесе жоқ).
1. Елімізде сарматтар қоныстанған аймақ Оңтүстік Қазақстан. (жоқ)
2. Тарихшы Дидордың айтуынша савроматтар «биік турлардың бауырында» тұрған агипейлермен көрші. (жоқ)
3. Гиркан сармат дәуіріндегі Каспий теңізінің атауы. (иә)
4. Каспий жағалауында өмір сүрген сармат тайпасы иседондар. (жоқ)
5. "Сармат" атауы көне дәуір авторларының еңбектерінде б. з. б. ІV ғасырдан бастап кездеседі. (жоқ)
6. Сарматтардың қоғамдық басқару құрылымы әскери демократия. (иә)
7. Аршакиддер әулеті билігінің негізін салған сармат тайпасы сақ - масагертер. (жоқ)
8. Аландар Б. з. б. 248 - 247 жылдары Парфияны басып алған сармат тайпасы. (иә)
9. б. з. б. VІІІ ғ.- б. з. V ғ. сармат тайпаларының өмір сүру мерзімі. (иә)
10. Сарматтар скиф тіліне жақын тілде сөйлеген. (иә)
ІІІ. Жаңа сабақ: Сарматтардың шаруашылығы мен тұрмысы
Жаңа сабақтың жоспары:
1. Сарматтардың тұрмысы.
2. Сарматтардың шаруашылығы.
3. Сарматтардың заттай мәдениеті.
4. Археологиялық ескерткіштері.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.