- 05 нау. 2024 01:30
- 171
Витаминдер және олардың маңызы
Витаминдер және олардың маңызы
Сабақтың мақсаты:
Витаминдер және олардың маңызы, ағзадағы биологиялық рөлі және витаминдер жетіспеуінен болатын аурулар, олардың алдын алу. Витаминдердің өсімдік пен мал өнімдерінен алынатынын, азық - түліктерде болатынына тоқтала отырып білім беру.
Сабақтың түрі: ізгілендіру сабағы
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту.
Сабақтың әдістері: Әңгіме - сұхбат; өзіндік;
жұптық; интерактивті тақта; дәптермен; кітаппен; тест жұмысы
Оқыту технологиясы: блум жүйесі.
Мотивация: Жаңа тақырыпты ашу.
Сабақтың көрнекілігі: Биология 8 сынып, “Жеміс - жидек көрмесі; витаминдер жайлы кітапшалар.
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл - күйін анықтау
ІІ. « Көпір» тапсырмалары: Үй тапсырмасы
Сұрақтар қою арқылы жауап алынды
III. “Білім” жүйесі. Жаңа сабақ; сыни тұрғыдан ойлауға арналған сұрақтар берілді
IV. “Түсіну” жүйесі. Жұптық тапсырмалар
V. “Талдау” жүйесі. Интерактивті тақта
VI. “Қолдану” жүйесі. Тәжірибе жұмысы.
“Жинақтау” жүйесі. Диалогтық оқыту
“Менен - сұрақ, сізден жылдам жауап”
VIIІ. Бағалау
ІХ. Үйге тапсырма.
“Көпір” тапсырмалары:
Сыни тұрғыдан ойлау
(Үй тапсырмасын сұрау)
1. Жасушада қандай процестер жүреді.
2. Зат алмасу дегеніміз не?
3. Тіршілік процестеріне қандай факторлар әсер етеді?
4. Сыртқы ортадан организм не алады?
5. Тіршілікке тән қандай белгілерді білесіңдер?
6. Пластикалық алмасу дегеніміз не?
7. Қоректік заттар дегеніміз не?
8. Күнделікті пайдаланатын тағамда қандай күрделі органикалық заттар бар?
9. Тағамдық заттардың құрылыстық қызметі дегеніміз не?
10. Тағамдық заттардың энергетикалық қызметін түсіндіріңіз
11. Қоректік заттар, ұлпалар мен жасушалар қалай өтеді?
12. Тағамдық заттардың құрамында қандай қосылыстар болады?
«Білім» жүйесі
Оқытуды басқару және көшбасшылық
(Кім? не? қашан? қайда? не істеді?)
Жаңа сабақ жоспары:
1. Витаминдердің маңызы.
2. Витаминдердің топтары мен түрлері.
3. Азықтық тағам құрамындағы витаминдерді сақтау.
4. Қорытынды.
Витаминдерді 1880 жылы орыс дәрігері Н. И. Лунин ашты
Витаминдер – организмнің тіршілік әрекетіне қажет органикалық заттардың жеке тобы.
Витамин – тіршілік(лат. тілі)
Витамин топтары, түрлері.
суда еритіндер: С, РР, В, В1, В2, В6, В12
майда еритіндер: А, Д, К, Е
Терминдер кабинеті
Гипервитаминоз – витаминдерді артық мөлшерде пайдалану
Гиповитаминоз – қандайда бір витамин жетіспегенде организмнің әлсіреуіне себепші
Авитаминоз – витаминдердің адам ағзасына жетіспеуінен болатын ауру
Сабақтың мақсаты:
Витаминдер және олардың маңызы, ағзадағы биологиялық рөлі және витаминдер жетіспеуінен болатын аурулар, олардың алдын алу. Витаминдердің өсімдік пен мал өнімдерінен алынатынын, азық - түліктерде болатынына тоқтала отырып білім беру.
Сабақтың түрі: ізгілендіру сабағы
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту.
Сабақтың әдістері: Әңгіме - сұхбат; өзіндік;
жұптық; интерактивті тақта; дәптермен; кітаппен; тест жұмысы
Оқыту технологиясы: блум жүйесі.
Мотивация: Жаңа тақырыпты ашу.
Сабақтың көрнекілігі: Биология 8 сынып, “Жеміс - жидек көрмесі; витаминдер жайлы кітапшалар.
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Смайликтер арқылы оқушылардың көңіл - күйін анықтау
ІІ. « Көпір» тапсырмалары: Үй тапсырмасы
Сұрақтар қою арқылы жауап алынды
III. “Білім” жүйесі. Жаңа сабақ; сыни тұрғыдан ойлауға арналған сұрақтар берілді
IV. “Түсіну” жүйесі. Жұптық тапсырмалар
V. “Талдау” жүйесі. Интерактивті тақта
VI. “Қолдану” жүйесі. Тәжірибе жұмысы.
“Жинақтау” жүйесі. Диалогтық оқыту
“Менен - сұрақ, сізден жылдам жауап”
VIIІ. Бағалау
ІХ. Үйге тапсырма.
“Көпір” тапсырмалары:
Сыни тұрғыдан ойлау
(Үй тапсырмасын сұрау)
1. Жасушада қандай процестер жүреді.
2. Зат алмасу дегеніміз не?
3. Тіршілік процестеріне қандай факторлар әсер етеді?
4. Сыртқы ортадан организм не алады?
5. Тіршілікке тән қандай белгілерді білесіңдер?
6. Пластикалық алмасу дегеніміз не?
7. Қоректік заттар дегеніміз не?
8. Күнделікті пайдаланатын тағамда қандай күрделі органикалық заттар бар?
9. Тағамдық заттардың құрылыстық қызметі дегеніміз не?
10. Тағамдық заттардың энергетикалық қызметін түсіндіріңіз
11. Қоректік заттар, ұлпалар мен жасушалар қалай өтеді?
12. Тағамдық заттардың құрамында қандай қосылыстар болады?
«Білім» жүйесі
Оқытуды басқару және көшбасшылық
(Кім? не? қашан? қайда? не істеді?)
Жаңа сабақ жоспары:
1. Витаминдердің маңызы.
2. Витаминдердің топтары мен түрлері.
3. Азықтық тағам құрамындағы витаминдерді сақтау.
4. Қорытынды.
Витаминдерді 1880 жылы орыс дәрігері Н. И. Лунин ашты
Витаминдер – организмнің тіршілік әрекетіне қажет органикалық заттардың жеке тобы.
Витамин – тіршілік(лат. тілі)
Витамин топтары, түрлері.
суда еритіндер: С, РР, В, В1, В2, В6, В12
майда еритіндер: А, Д, К, Е
Терминдер кабинеті
Гипервитаминоз – витаминдерді артық мөлшерде пайдалану
Гиповитаминоз – қандайда бір витамин жетіспегенде организмнің әлсіреуіне себепші
Авитаминоз – витаминдердің адам ағзасына жетіспеуінен болатын ауру
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.