Геометриялық пішіндер. Өткен материалды қайталау
Мектепалды даярлық тобының ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің технологиялық картасы
Білім беру саласы: Таным
Бағдарлама тараулары: Математика.
Тақырыбы: Өткен материалды қайталау
Мақсаты: 11 - 20 дейінгі сандарды санап, цифрларды тани білу; геометриялық пішіндерді ажырата білу; кеңісті бағдарлау туралы білімдерін бекіту.
- Сандардың ретін, қатарын анықтай алу, бүтін, жарты, ширек ұғымын саналы түрде игеру, 10 саны көлемінде азайту, қосу амалдарын орындау дағдыларын дамыту;
- Ынтымақтастыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс - тәсілі: топтастыру, салыстыру, талдау
Сабақ түрі: қайталау
Сабақ көрнекілігі: сызба қағазы, цифрлар, сандар салынатын кесте, геометриялық фигуралар, сиқырлы тақтайша, смайликтер.
Мотивациялық қозғаушы
1. Сәлеметсіңдер ме? Балалар бүгін қандай оқу іс - әрекеті?(балалар жауаптары)
1. Психологиялық дайындық: Балалар бүгін біздің сабағымызға қонақтар қатысып отыр. Сендердің не үйренгендеріңді көргілері келеді: Мен сендер, өте, алғыр жақсы оқушы екендеріңді айттым: Енді менің сенімімді ақтайсыңдар деп ойлаймын. Ондай болса сабағымызды бастайық.
Сабақтың барысы:
- Қонақтарға амандасып алайық
- Енді, балалар шаттық шеңберіне – бірімізге жылы лебімізді білдірейік
Сәлеметсіздер ме? апайлар
Біздің күлкіміз көңілді,
Жеткізсін жылу мен шаттықты.
Бөліскен жақсы ғой өмірде,
Қуаныш, мейірім, бақытты
Іздену ұйымдастырушылық
Балалар тыңдаңдаршы біреу есік қағатын сияқты, кәне көрейік?
- Сәлеметсіңдер ме балалар?
- Мен математика әлемінің ханшайымымын. Сендер жыл бойы қарапайым математиканы оқыдыңдар.
Сендердің не оқып білгендеріңді білгім келеді. Сол себепті сендерге мына сиқырлы сандықшаның ішіндегі тапсырмаларды әкелдім., бірақ сиқырлы сандықшаны сендерге қалдырып кетемін тәрбиешілерін сендерге орындатып, жауабын маған жазып жібереді. Ал, енді мен басқа даярлық топтарына тапсырма беруім керек.
№1 тап алдарында тұрған сиқырлы құмның ішіндегі затты, көрмей сезу арқылы қандай зат екенін табыңдар?
1 - қатар шаршы
2 - қатар үшбұрыш
3 - қатар тікбұрыш
Бір сөзбен қалай атаймыз?
Геометриялық пішіндер
Осы геометриялық пішіндерге байланысты тақпақ білеміз бе?
Төртбұрыш (Айбар)
Былғаса да тұмсықты,
Болмады бота қапалы.
Орамал төрт бұрышты,
Қалтасында жатады.
Шаршы: төрт бұрышы,
төрт қабырғасы бар.
ол теледидарға ұқсайды.(Еркежан)
Үшбұрыш (шырын)
Үйректер тапқыр құс еді,
Үшбұрыш болып керегі,
Үшеуі секіргіштерді
Үш бұрыш жасап кереді.
Үшбұрыш: үш бұрышы,
үш қабырғасы, үш төбесі бар.
ол үйдің төбесіне ұқсайды.(Аружан)
Тікбұрыш
Біздің кітап тік бұрышты,
Оқытар тышқан, қоян, құсты.
Балақан, сен де қалып қойма,
Кітапты оқы алып қолға.
(Сара)
Тікбұрыштың қарама - қарсы қабырғалары тең.
Енді осы пішіндерден өз қиялымыздан әр түрлі мүсіндер құрастырамыз.
(балалар өз қиялдарынан көлік, балмұздақ, үй т. б құрастырады, не құрастырғанын және қандай пішін екенін түсіндіреді)
2 тап алдымыздағы Сиқырлы тақтайшаны біз білеміз. Мұнда 1 - 5 сандар жазылған, түрлі - түсті шегелер және резеңке берілген, осы резенкелерді керу арқылы сиқырлы құмнан табылған пішінді жасаймыз..( 1қатар шаршы, 2қатар үшбұрыш,
3 қатар тікбұрыш керіп жасайды)
3 тап Алдымыздағы суреттерді кеңістікті бағдарлау тәртібі бойынша орналастырамыз.
( Балалардың алдында күн, құс, ағаш және үйдің суреттері беріледі. Кеңісті бағдарлау тәртібі бойынша суреттерді орналастырады және түсіндіріп айтады)
№ 4 тап үш қатарға беріліпті
1қ 1 - 10 тура кері
2қ 11 - 20 тура кері
3 қатар1 - 10 орысша, ағылшынша санасын.
№5
Логикалық тапсырмалар
1. кемпірқосақта неше түс бар? (7)
2. бағдаршамда неше көз бар? (3)
3. қолғапта неше саусақ бар? (5)
4. адамда қанша көз бар? (2)
5. жұлдыздың неше бұрышы бар?
6. аспанда неше күн бар? (1)
7. бір жылда неше ай бар? (12)
8. бір аптада неше күн бар? (7)
9. адамда қанша саусақ бар? (10)
(сандар көрсету арқылы жауап береді)
Сергіту сәті (теледидардан көрсетіледі)
№4 тап Дәптермен жұмыс
(Графикалық диктант)
№5 тап есеп шығару( теледидардан)
Рефлексифті түзетуші
Қорытынды.
Сабақты қорытындылап балаларды бағалау. Жақсы қатысқан балаларды мадақтау.
Балалардың өзін өзі бағалауы смайликтермен бәрі жақсы маған ұнады мен жақсы қатыса алдым деген бала қызыл түсті алады
Маған ұнады бірақ мен дұрыс айта алмадым деген бала жасыл түсті алады
Маған ұнамады мен ештеңе түсінбеймін деген бала сары түсті алады.
Күтілетін нәтиже;
Біледі: өткен материалдарды қайталап айта білу керек.
Түсінігі: 1 - 10 көлемінде өрнек құра білу
Орындай алады: 11 - 20 сандарды тура және кері санай алады.
Шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласындағы
№ 38 жалпы орта білім беретін мектеп - лицейдің
мектепалды даярлық топ тәрбиешісі
Куандыкова Сая Тукеновна
Білім беру саласы: Таным
Бағдарлама тараулары: Математика.
Тақырыбы: Өткен материалды қайталау
Мақсаты: 11 - 20 дейінгі сандарды санап, цифрларды тани білу; геометриялық пішіндерді ажырата білу; кеңісті бағдарлау туралы білімдерін бекіту.
- Сандардың ретін, қатарын анықтай алу, бүтін, жарты, ширек ұғымын саналы түрде игеру, 10 саны көлемінде азайту, қосу амалдарын орындау дағдыларын дамыту;
- Ынтымақтастыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдіс - тәсілі: топтастыру, салыстыру, талдау
Сабақ түрі: қайталау
Сабақ көрнекілігі: сызба қағазы, цифрлар, сандар салынатын кесте, геометриялық фигуралар, сиқырлы тақтайша, смайликтер.
Мотивациялық қозғаушы
1. Сәлеметсіңдер ме? Балалар бүгін қандай оқу іс - әрекеті?(балалар жауаптары)
1. Психологиялық дайындық: Балалар бүгін біздің сабағымызға қонақтар қатысып отыр. Сендердің не үйренгендеріңді көргілері келеді: Мен сендер, өте, алғыр жақсы оқушы екендеріңді айттым: Енді менің сенімімді ақтайсыңдар деп ойлаймын. Ондай болса сабағымызды бастайық.
Сабақтың барысы:
- Қонақтарға амандасып алайық
- Енді, балалар шаттық шеңберіне – бірімізге жылы лебімізді білдірейік
Сәлеметсіздер ме? апайлар
Біздің күлкіміз көңілді,
Жеткізсін жылу мен шаттықты.
Бөліскен жақсы ғой өмірде,
Қуаныш, мейірім, бақытты
Іздену ұйымдастырушылық
Балалар тыңдаңдаршы біреу есік қағатын сияқты, кәне көрейік?
- Сәлеметсіңдер ме балалар?
- Мен математика әлемінің ханшайымымын. Сендер жыл бойы қарапайым математиканы оқыдыңдар.
Сендердің не оқып білгендеріңді білгім келеді. Сол себепті сендерге мына сиқырлы сандықшаның ішіндегі тапсырмаларды әкелдім., бірақ сиқырлы сандықшаны сендерге қалдырып кетемін тәрбиешілерін сендерге орындатып, жауабын маған жазып жібереді. Ал, енді мен басқа даярлық топтарына тапсырма беруім керек.
№1 тап алдарында тұрған сиқырлы құмның ішіндегі затты, көрмей сезу арқылы қандай зат екенін табыңдар?
1 - қатар шаршы
2 - қатар үшбұрыш
3 - қатар тікбұрыш
Бір сөзбен қалай атаймыз?
Геометриялық пішіндер
Осы геометриялық пішіндерге байланысты тақпақ білеміз бе?
Төртбұрыш (Айбар)
Былғаса да тұмсықты,
Болмады бота қапалы.
Орамал төрт бұрышты,
Қалтасында жатады.
Шаршы: төрт бұрышы,
төрт қабырғасы бар.
ол теледидарға ұқсайды.(Еркежан)
Үшбұрыш (шырын)
Үйректер тапқыр құс еді,
Үшбұрыш болып керегі,
Үшеуі секіргіштерді
Үш бұрыш жасап кереді.
Үшбұрыш: үш бұрышы,
үш қабырғасы, үш төбесі бар.
ол үйдің төбесіне ұқсайды.(Аружан)
Тікбұрыш
Біздің кітап тік бұрышты,
Оқытар тышқан, қоян, құсты.
Балақан, сен де қалып қойма,
Кітапты оқы алып қолға.
(Сара)
Тікбұрыштың қарама - қарсы қабырғалары тең.
Енді осы пішіндерден өз қиялымыздан әр түрлі мүсіндер құрастырамыз.
(балалар өз қиялдарынан көлік, балмұздақ, үй т. б құрастырады, не құрастырғанын және қандай пішін екенін түсіндіреді)
2 тап алдымыздағы Сиқырлы тақтайшаны біз білеміз. Мұнда 1 - 5 сандар жазылған, түрлі - түсті шегелер және резеңке берілген, осы резенкелерді керу арқылы сиқырлы құмнан табылған пішінді жасаймыз..( 1қатар шаршы, 2қатар үшбұрыш,
3 қатар тікбұрыш керіп жасайды)
3 тап Алдымыздағы суреттерді кеңістікті бағдарлау тәртібі бойынша орналастырамыз.
( Балалардың алдында күн, құс, ағаш және үйдің суреттері беріледі. Кеңісті бағдарлау тәртібі бойынша суреттерді орналастырады және түсіндіріп айтады)
№ 4 тап үш қатарға беріліпті
1қ 1 - 10 тура кері
2қ 11 - 20 тура кері
3 қатар1 - 10 орысша, ағылшынша санасын.
№5
Логикалық тапсырмалар
1. кемпірқосақта неше түс бар? (7)
2. бағдаршамда неше көз бар? (3)
3. қолғапта неше саусақ бар? (5)
4. адамда қанша көз бар? (2)
5. жұлдыздың неше бұрышы бар?
6. аспанда неше күн бар? (1)
7. бір жылда неше ай бар? (12)
8. бір аптада неше күн бар? (7)
9. адамда қанша саусақ бар? (10)
(сандар көрсету арқылы жауап береді)
Сергіту сәті (теледидардан көрсетіледі)
№4 тап Дәптермен жұмыс
(Графикалық диктант)
№5 тап есеп шығару( теледидардан)
Рефлексифті түзетуші
Қорытынды.
Сабақты қорытындылап балаларды бағалау. Жақсы қатысқан балаларды мадақтау.
Балалардың өзін өзі бағалауы смайликтермен бәрі жақсы маған ұнады мен жақсы қатыса алдым деген бала қызыл түсті алады
Маған ұнады бірақ мен дұрыс айта алмадым деген бала жасыл түсті алады
Маған ұнамады мен ештеңе түсінбеймін деген бала сары түсті алады.
Күтілетін нәтиже;
Біледі: өткен материалдарды қайталап айта білу керек.
Түсінігі: 1 - 10 көлемінде өрнек құра білу
Орындай алады: 11 - 20 сандарды тура және кері санай алады.
Шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласындағы
№ 38 жалпы орта білім беретін мектеп - лицейдің
мектепалды даярлық топ тәрбиешісі
Куандыкова Сая Тукеновна