- 05 нау. 2024 01:28
- 150
Ж дыбысы мен әрпі
Сабақтың тақырыбы: Ж дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты: 1. Ж дыбысы және әрпімен таныстыру. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. Сөздерге дыбыстық талдау жасау.
2. Әдептілікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамытып, тіл байлығын арттыра отырып сөздерді байланыстырып сөйлеуге төселдіру.
Әдісі: әңгімелесу, түсіндіру, топтастыру жұмысы.
Көрнекі құралдар: кеспе әріптер мен буындар үлестірмелі суреттер, әліппе дәптер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу назарларын сабаққа аударып, оқу - құралдарын дайындату.
1. Өтілген әріпті еске түсіру.
«Бір айналым сөйлеу» ойынын ойнату арқылы ішіңде Ы дыбысы бар сөздерді ойлап табу.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
- Балалар қазір қай мезгіл?
- Күз мезгілі.
- Дұрыс.
Олай болса табиғатта қандай өзгерістер болады? Жапырақтар сарғаяды т. б.
Қоңыздар қалай дыбыстайды?
Жапырақ сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
- Қоңыздар қалай дыбыстайды?
- Олай болса бүгінгі өтетін қандай дыбыс деп ойласыңдар? - Ж
- Ж Ж Ж жеп бәріміз қайталайық қалай айтылып тұр?
- Сонда ол қандай дыбыс? Оқулықта қандай түспен боялған?
- Баспа және жазбаша түрімен таныстыру, ауада жазу. Дауысты және дауыссыз екенін өздері ажыратады.
IV. Оқулықпен жұмыс.
1. Бір буынды, екі буынды сөздерді оқыту.
жа, жу, жо. Жа - ға, жа - лау, жу - ас.
Ж дыбысы сөздің басында, ортасында көздеседі.
2. Бағандағы сөздерді оқыту. Мағынасын түсіндіру.
V Дәптермен жұмыс.
1. Жазу жолындағы әріптерді жазу.
2. Буындық диктант.
VI Сөздік диктант.
VII Сабақты қорытындылау, бекіту.
- Біз не үйрендік?
- Г дыбысы мен әрпі.
Балалардың білімдерін бағалау.
VІІІ Үйге тапсырма.
Сабақтың мақсаты: 1. Ж дыбысы және әрпімен таныстыру. Дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырата білу. Сөздерге дыбыстық талдау жасау.
2. Әдептілікке, адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
3. Оқушылардың есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамытып, тіл байлығын арттыра отырып сөздерді байланыстырып сөйлеуге төселдіру.
Әдісі: әңгімелесу, түсіндіру, топтастыру жұмысы.
Көрнекі құралдар: кеспе әріптер мен буындар үлестірмелі суреттер, әліппе дәптер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгелдеу назарларын сабаққа аударып, оқу - құралдарын дайындату.
1. Өтілген әріпті еске түсіру.
«Бір айналым сөйлеу» ойынын ойнату арқылы ішіңде Ы дыбысы бар сөздерді ойлап табу.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
- Балалар қазір қай мезгіл?
- Күз мезгілі.
- Дұрыс.
Олай болса табиғатта қандай өзгерістер болады? Жапырақтар сарғаяды т. б.
Қоңыздар қалай дыбыстайды?
Жапырақ сөзінде бірінші қандай дыбыс естіліп тұр?
- Қоңыздар қалай дыбыстайды?
- Олай болса бүгінгі өтетін қандай дыбыс деп ойласыңдар? - Ж
- Ж Ж Ж жеп бәріміз қайталайық қалай айтылып тұр?
- Сонда ол қандай дыбыс? Оқулықта қандай түспен боялған?
- Баспа және жазбаша түрімен таныстыру, ауада жазу. Дауысты және дауыссыз екенін өздері ажыратады.
IV. Оқулықпен жұмыс.
1. Бір буынды, екі буынды сөздерді оқыту.
жа, жу, жо. Жа - ға, жа - лау, жу - ас.
Ж дыбысы сөздің басында, ортасында көздеседі.
2. Бағандағы сөздерді оқыту. Мағынасын түсіндіру.
V Дәптермен жұмыс.
1. Жазу жолындағы әріптерді жазу.
2. Буындық диктант.
VI Сөздік диктант.
VII Сабақты қорытындылау, бекіту.
- Біз не үйрендік?
- Г дыбысы мен әрпі.
Балалардың білімдерін бағалау.
VІІІ Үйге тапсырма.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.