- 05 нау. 2024 00:07
- 216
Күкірт қышқылы
Тақырыбы: Күкірт қышқылы
Мақсаты:
1) Оқушыларға күкірт қышқылының молекула құрылысы, физикалық, химиялық қасиеттері мен халық шаруашылығында қолданылуы туралы білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге дағдыландыру;
2) Оқушылардың күкірт қышқылы туралы іскерлігін, өз бетімен ізденуін, ой - өрісін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту, оқулықтан өз бетінше білім алуға, химиялық формула бойынша реакция теңдеу жазда білуге дағдыландыру;
3) Экологиялық тәрбие бере отырып, оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт қышқылының қосылыстарын өмірде, тұрмыста, қолданылуын және қоршаған ортаға, табиғатқа жауапкершілікпен қарауға баулу.
Түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Әдісі: ақпаратты - комплексті, топтық, сұрақ - жауап, сөз - көрнекі.
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар, тірексызба, танымдық тапсырмалар, суреттер.
Сабақ барысы:
I. «Қайталау - оқу анасы»
II. «Білгенге - маржан»
III. «Мағынаны табу»
IV. «Білімді тиянақтау»
V. «Ой түйіндеу»
I. «Қайталау - оқу анасы»
а ) Графикалық диктант.
H2S (күкіртсутек) берілген. Төмендегі сұрақтарға ия немесе жоқ деп жауап беріңіз.
1. Күкірттің тотығу дәрежесі – 2
2. Бұл жай зат
3. Өте улы газ
4. Бұл негіз
5. Жағымсыз иісі бар
6. Күшті қышқылдық қасиет көрсетеді
7. Суда нашар ериді
8. Ауада көгілдір жалыншығарып жанады
9. Заттың құрамына сутегінің төрт молекуласы кіреді.
10. Әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеді.
ә) Жұмбақ Түссіз, ауыр, сұйықтық
Су құйылса, қызып тұр.
Ылғал тартып ауадан,
Күштілігі артып тұр,
Ал, қанекей айтыңдар
Қай қышқылды айтып тұр?
Мақсаты:
1) Оқушыларға күкірт қышқылының молекула құрылысы, физикалық, химиялық қасиеттері мен халық шаруашылығында қолданылуы туралы білім бере отырып химиялық реакциялар көмегімен қасиеттерін жаза білуге дағдыландыру;
2) Оқушылардың күкірт қышқылы туралы іскерлігін, өз бетімен ізденуін, ой - өрісін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту, оқулықтан өз бетінше білім алуға, химиялық формула бойынша реакция теңдеу жазда білуге дағдыландыру;
3) Экологиялық тәрбие бере отырып, оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт қышқылының қосылыстарын өмірде, тұрмыста, қолданылуын және қоршаған ортаға, табиғатқа жауапкершілікпен қарауға баулу.
Түрі: Жаңа білімді меңгерту сабағы
Әдісі: ақпаратты - комплексті, топтық, сұрақ - жауап, сөз - көрнекі.
Көрнекілік: интерактивті тақта, слайдтар, тірексызба, танымдық тапсырмалар, суреттер.
Сабақ барысы:
I. «Қайталау - оқу анасы»
II. «Білгенге - маржан»
III. «Мағынаны табу»
IV. «Білімді тиянақтау»
V. «Ой түйіндеу»
I. «Қайталау - оқу анасы»
а ) Графикалық диктант.
H2S (күкіртсутек) берілген. Төмендегі сұрақтарға ия немесе жоқ деп жауап беріңіз.
1. Күкірттің тотығу дәрежесі – 2
2. Бұл жай зат
3. Өте улы газ
4. Бұл негіз
5. Жағымсыз иісі бар
6. Күшті қышқылдық қасиет көрсетеді
7. Суда нашар ериді
8. Ауада көгілдір жалыншығарып жанады
9. Заттың құрамына сутегінің төрт молекуласы кіреді.
10. Әлсіз қышқылдық қасиет көрсетеді.
ә) Жұмбақ Түссіз, ауыр, сұйықтық
Су құйылса, қызып тұр.
Ылғал тартып ауадан,
Күштілігі артып тұр,
Ал, қанекей айтыңдар
Қай қышқылды айтып тұр?
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.