- 05 нау. 2024 01:22
- 213
Математикадан сабақтар топтамасы
Сабақтардың тізімі:
1. Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Сыныбы 5 сынып
2. Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері 10 сынып
Сабақтың үлгісі:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді ажырата білу, есеп шығаруда қолдану
Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, алғырлыққа тәрбиелеу. Қызығушылығын ояту.
Сабақтың түрі: Материалды қорытындылау және жүйелеу.
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет, информатика.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, үлестірме материалдар
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.
Сабақтың жоспары:
1. Үй тапсырмасын тексеру №468, 469, 470
Еске түсіру стратегиясы: 1. Қандай фигура шеңбер деп аталады?
2. Қандай кесінді шеңбердің радиусы деп аталады?
3. Диаметр радиустан неше есе ұзын?
4. Дөңгелек деген не?
5. Шеңбердің доғасы деп нені айтады?
6. Үлес дегеніміз не?
7. Бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда.
8. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
9. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек дейміз?
10. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
11. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
2. Жай бөлшектердің шығу тарихы:
3. Қызығушылығын ояту(оқулықпен жұмыс) №472; 474; 482; 486
4. Тест
5. Шығармашылыққа баулу:
1. 188 санынан сиқырлы таяқша арқылы дұрыс және бұрыс бөлшектер шығар.
2. Дөңгелекті үш түзу арқылы неше бөлікке бөлуге болады?
3. «Жұмбақ сырын шеш»
а) Біз............... санбыз
Сызықпен бөлінген
Математиканы ұқпас адамға
Құбыжық болып көрінген
Дұрыс, бұрыс, аралас
Ондық болып керілген
ә) Үлкені бөліп нәрсені
Кішісі алады үлесін
Айрылмай бірге жүрген соң
Екеуіне қойылған бір есім
Бөлетін, алатын екеудің
Есімін сенде білесің
Алдыңнан шығып күн сайын
Жиі кездесіп жүресің
6. Қорытындылау:
«Бөлшек білмейінше, арифметиканы білемін деп ешкімде айта алмайды» (Цицерон)
Үйге тапсырма: №3 тарау.№473; 476 123 бет І; ІІ - тапсырма
1. Дұрыс бөлшектер. Бұрыс бөлшектер. Сыныбы 5 сынып
2. Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері 10 сынып
Сабақтың үлгісі:
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Дұрыс бөлшектерді, бұрыс бөлшектерді ажырата білу, есеп шығаруда қолдану
Дамытушылық: Оқушылардың ой - өрісін кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту
Тәрбиелілік: Оқушыларды ұқыптылыққа, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке, алғырлыққа тәрбиелеу. Қызығушылығын ояту.
Сабақтың түрі: Материалды қорытындылау және жүйелеу.
Пәнаралық байланыс: тарих, әдебиет, информатика.
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, үлестірме материалдар
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.
Сабақтың жоспары:
1. Үй тапсырмасын тексеру №468, 469, 470
Еске түсіру стратегиясы: 1. Қандай фигура шеңбер деп аталады?
2. Қандай кесінді шеңбердің радиусы деп аталады?
3. Диаметр радиустан неше есе ұзын?
4. Дөңгелек деген не?
5. Шеңбердің доғасы деп нені айтады?
6. Үлес дегеніміз не?
7. Бөлшектің негізгі қасиетін тұжырымда.
8. Бөлшекті қысқарту дегеніміз не?
9. Қандай бөлшекті қысқартылмайтын бөлшек дейміз?
10. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады?
11. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады?
2. Жай бөлшектердің шығу тарихы:
3. Қызығушылығын ояту(оқулықпен жұмыс) №472; 474; 482; 486
4. Тест
5. Шығармашылыққа баулу:
1. 188 санынан сиқырлы таяқша арқылы дұрыс және бұрыс бөлшектер шығар.
2. Дөңгелекті үш түзу арқылы неше бөлікке бөлуге болады?
3. «Жұмбақ сырын шеш»
а) Біз............... санбыз
Сызықпен бөлінген
Математиканы ұқпас адамға
Құбыжық болып көрінген
Дұрыс, бұрыс, аралас
Ондық болып керілген
ә) Үлкені бөліп нәрсені
Кішісі алады үлесін
Айрылмай бірге жүрген соң
Екеуіне қойылған бір есім
Бөлетін, алатын екеудің
Есімін сенде білесің
Алдыңнан шығып күн сайын
Жиі кездесіп жүресің
6. Қорытындылау:
«Бөлшек білмейінше, арифметиканы білемін деп ешкімде айта алмайды» (Цицерон)
Үйге тапсырма: №3 тарау.№473; 476 123 бет І; ІІ - тапсырма
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.