- 05 нау. 2024 03:41
- 168
Метр – ұзындықтың өлшем бірлігі
Математика
Тақырыбы: Метр – ұзындықтың өлшем бірлігі
Мақсаты: 1) күнделікті тұрмыста жиі кездесетін ұзындықты өлшеудің жаңа бірлігі - метрді енгізудің туындап отырғанын түсіндіре отырып, «метрмен» және оның көмегімен ұзындықты өлшеудің мән - жайымен оқушыларды таныстыру, ұзындықтың бірліктері «метр», «дециметр» және «сантиметр»- дің ара қатынасын түсінуге жағдай жасау. Сынық сызықпен танысу, геометриялық фигураларды дұрыс атай білу.
2) бір амалмен шығарылатын есептерді шешу дағдыларын дамыту; екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыра білу дағдыларын пысықтау,
3) алған білімдерін іс жүзінде пайдалана білуге құштарлығын ояту.
Көрнекілік: см лента, сызғыш, кесте, мата дүкені бейнеленген слайд, интертақта, күшік пен
Қоянның суреттері.
Қолданылатын технология: дамыта оқыту.
Әдісі: ізденісті - проблемалық, сарамандық жұмыс, топаралық жарыс.
Түрі: жаңа білім игеру сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын бөлсең басыңнан
Барлық ғылым саған үйір болады
Досың солар табылатын қасыңнан - дей отырып математика сабағын бастаймыз.
- Балалар, біз математика сабағында нелермен таныстық?
- Жақсы, біз геометриялық пішіндерді танимыз, оларды өлшей аламыз.
- Ал мынау қандай пішін? (тік төртбұрыш)
- дұрыс айтасыңдар. Біз осы сабақтың өн бойында осы ақ бетке жан бітіреміз. Ол үшін бәріміз сабаққа өте жақсы қатысуымыз керек.
- тақтадан нелердің суреттерін көріп тұрмыз?
- Кәне кім тақтадағы дәптерді, кітапты, сурет дәптерін өлшеп, оларды әріптермен белгілейді.
Әр кесіндінің ұзындығын айтамыз. Осы жерде ереже айтылады
1 метр (м)=10дециметр (дм)
1 метр (м) =100 сантиметр (см)
1 тапсырма:
Ауызша орындау
1дм= см
1 м= см
1м= дм
1дм 5см = см
1дм 5см= см
10 дм= см
2 тапсырма
№2 есеп тақтаға орындалады.
А)
3дм+7дм= 10дм= 1 м
30+70=100
3онд.+7онд.=10онд.=1 жүзд.
Ә)
2дм+8дм= 10 дм= 100 см
20+80=100
2онд.+8онд. =10онд.= 1жүзд.
Метр – ұзындықтың өлшем бірлігі. жүктеу
Тақырыбы: Метр – ұзындықтың өлшем бірлігі
Мақсаты: 1) күнделікті тұрмыста жиі кездесетін ұзындықты өлшеудің жаңа бірлігі - метрді енгізудің туындап отырғанын түсіндіре отырып, «метрмен» және оның көмегімен ұзындықты өлшеудің мән - жайымен оқушыларды таныстыру, ұзындықтың бірліктері «метр», «дециметр» және «сантиметр»- дің ара қатынасын түсінуге жағдай жасау. Сынық сызықпен танысу, геометриялық фигураларды дұрыс атай білу.
2) бір амалмен шығарылатын есептерді шешу дағдыларын дамыту; екі таңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыра білу дағдыларын пысықтау,
3) алған білімдерін іс жүзінде пайдалана білуге құштарлығын ояту.
Көрнекілік: см лента, сызғыш, кесте, мата дүкені бейнеленген слайд, интертақта, күшік пен
Қоянның суреттері.
Қолданылатын технология: дамыта оқыту.
Әдісі: ізденісті - проблемалық, сарамандық жұмыс, топаралық жарыс.
Түрі: жаңа білім игеру сабағы.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын бөлсең басыңнан
Барлық ғылым саған үйір болады
Досың солар табылатын қасыңнан - дей отырып математика сабағын бастаймыз.
- Балалар, біз математика сабағында нелермен таныстық?
- Жақсы, біз геометриялық пішіндерді танимыз, оларды өлшей аламыз.
- Ал мынау қандай пішін? (тік төртбұрыш)
- дұрыс айтасыңдар. Біз осы сабақтың өн бойында осы ақ бетке жан бітіреміз. Ол үшін бәріміз сабаққа өте жақсы қатысуымыз керек.
- тақтадан нелердің суреттерін көріп тұрмыз?
- Кәне кім тақтадағы дәптерді, кітапты, сурет дәптерін өлшеп, оларды әріптермен белгілейді.
Әр кесіндінің ұзындығын айтамыз. Осы жерде ереже айтылады
1 метр (м)=10дециметр (дм)
1 метр (м) =100 сантиметр (см)
1 тапсырма:
Ауызша орындау
1дм= см
1 м= см
1м= дм
1дм 5см = см
1дм 5см= см
10 дм= см
2 тапсырма
№2 есеп тақтаға орындалады.
А)
3дм+7дм= 10дм= 1 м
30+70=100
3онд.+7онд.=10онд.=1 жүзд.
Ә)
2дм+8дм= 10 дм= 100 см
20+80=100
2онд.+8онд. =10онд.= 1жүзд.
Метр – ұзындықтың өлшем бірлігі. жүктеу