- 05 нау. 2024 02:29
- 140
Пайдалы қазбалардың түрлері
Мамлют санаторлық орта мектеп - интернатының
бастауыш сынып мұғалімі
Ермекова Алма Темирболатовна
Дүниетану 3 - сынып
Тақырыбы: Пайдалы қазбалардың түрлері.
Мақсаты: Пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады
Міндеттері: 1. Пайдалы қазбалар қайдан алынатыны жайлы мағлұмат алады.
2. Олардың қасиеттері мен салалары туралы біледі.
3. Өндіру жолдары туралы түсінік қалыптастырады.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: топпен жұмыс
Әдіс - тәсілдері: Блум таксономиясы, кластер, генеологиялық ағаш, Джигсо әдісі.
Сабақтың ресурстары: А3 қағазы, маркер, кесте, АКТ, слайдтар, суреттер.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық. «Дайын бол.»
Балалар шеңбермен жүреді. Жүргізуші бір сөз айтады, ал балалар сол сөзді іс - қимылмен көрсетеді. Мысалы: қоян – секіреді, құс – ұшады, т. с. с
1. Білу.
Өткенді қайталау.
1 - тапсырма. Сұрақтар.
- Адамдар құрылыста қандай материалдарды пайдаланады?
- Оларды қайдан алады?
- Отынның қандай түрлерін білесің?
- Металды қалай алады? Оларды қайда пайдаланады?
- Пайдалы қазбаларды қандай мамандық иелері өндіреді?
2 - тапсырма.
I топ. Кластер құру. « Пайдалы қазбалар»
II топ. Кесте құрастыру
Негізгі сөздер Түсіндірме сөздер
1. Пайдалы қазбалар
2. Кен орны
III топ
2. Түсіну.
Жаңа сабақ.
«Ойлы болсаң озып көр!»(жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты ашу)
Түсі қара, сұйық зат
Тереңде жатады.
Қазсаң атқылайды
Жақсаң жанады
Пайдаға жарайды. (Мұнай)
Шахтадан оны қазамыз,
Пешке салып жағамыз.
Үлкен үйді жылытып,
Рахатқа біз батамыз.
Бұл не?
/Көмір/
Мөлдір, әрі түссіз,
Өзі табиғи отын. /Газ/
3. Қолдану
Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі бойынша мәтінді үш бөлікке бөліп оқиды, бір - біріне түсіндіреді.
I топ. Мәтіннен жанғыш пайдалы қазбалары жайлы оқып, түсіндіру
II топ. Мәтіннен кенді пайдалы қазбалары жайлы мағлұмат беру
III топ. Мәтіннен кенсіз пайдалы қазбаларға не жататынын тауып, айту
Түсінгенін кестеге түртіп отырады
Сергіту сәті. (қимылды сергіту сәті)
Шахтер келді шахтаға,
Көмір қазып халқына.
Дайын болған көмірді,
Ұсынады халқына.
4. Талдау
«Генеологиялық ағаш» әдісі.
Пайдалы қазбалар не үшін қажет? Себептері мен салдарын жаз. Ойланып, дәлелде
Тәжірибе: №1
Таскөмір кесегін қолыңа алып, сындырып көр. Сындыра алмайсың. Таскөмір қатты. Енді көмір кесегін балғамен ұр. Ол кішкене кесектерге бөлінеді. Тұжырым: Таскөмір морт сынғыш.
№2Таскөмірді суға саламыз. Не байқадың? Суға бірден батып кетеді. Тұжырым: (ерімейді, судан ауыр,)
5. Жинақтау
Шағын бейнефильм көрсетіледі. Сол бойынша әр бала нәтиже шығарып кестені толтырады.
Толық нұсқасын жүктеу
бастауыш сынып мұғалімі
Ермекова Алма Темирболатовна
Дүниетану 3 - сынып
Тақырыбы: Пайдалы қазбалардың түрлері.
Мақсаты: Пайдалы қазбалардың түрлерімен танысады
Міндеттері: 1. Пайдалы қазбалар қайдан алынатыны жайлы мағлұмат алады.
2. Олардың қасиеттері мен салалары туралы біледі.
3. Өндіру жолдары туралы түсінік қалыптастырады.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Сабақтың түрі: топпен жұмыс
Әдіс - тәсілдері: Блум таксономиясы, кластер, генеологиялық ағаш, Джигсо әдісі.
Сабақтың ресурстары: А3 қағазы, маркер, кесте, АКТ, слайдтар, суреттер.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, бейнелеу өнері
Сабақтың барысы:
Психологиялық дайындық. «Дайын бол.»
Балалар шеңбермен жүреді. Жүргізуші бір сөз айтады, ал балалар сол сөзді іс - қимылмен көрсетеді. Мысалы: қоян – секіреді, құс – ұшады, т. с. с
1. Білу.
Өткенді қайталау.
1 - тапсырма. Сұрақтар.
- Адамдар құрылыста қандай материалдарды пайдаланады?
- Оларды қайдан алады?
- Отынның қандай түрлерін білесің?
- Металды қалай алады? Оларды қайда пайдаланады?
- Пайдалы қазбаларды қандай мамандық иелері өндіреді?
2 - тапсырма.
I топ. Кластер құру. « Пайдалы қазбалар»
II топ. Кесте құрастыру
Негізгі сөздер Түсіндірме сөздер
1. Пайдалы қазбалар
2. Кен орны
III топ
2. Түсіну.
Жаңа сабақ.
«Ойлы болсаң озып көр!»(жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты ашу)
Түсі қара, сұйық зат
Тереңде жатады.
Қазсаң атқылайды
Жақсаң жанады
Пайдаға жарайды. (Мұнай)
Шахтадан оны қазамыз,
Пешке салып жағамыз.
Үлкен үйді жылытып,
Рахатқа біз батамыз.
Бұл не?
/Көмір/
Мөлдір, әрі түссіз,
Өзі табиғи отын. /Газ/
3. Қолдану
Мәтінмен жұмыс. «Джигсо» әдісі бойынша мәтінді үш бөлікке бөліп оқиды, бір - біріне түсіндіреді.
I топ. Мәтіннен жанғыш пайдалы қазбалары жайлы оқып, түсіндіру
II топ. Мәтіннен кенді пайдалы қазбалары жайлы мағлұмат беру
III топ. Мәтіннен кенсіз пайдалы қазбаларға не жататынын тауып, айту
Түсінгенін кестеге түртіп отырады
Сергіту сәті. (қимылды сергіту сәті)
Шахтер келді шахтаға,
Көмір қазып халқына.
Дайын болған көмірді,
Ұсынады халқына.
4. Талдау
«Генеологиялық ағаш» әдісі.
Пайдалы қазбалар не үшін қажет? Себептері мен салдарын жаз. Ойланып, дәлелде
Тәжірибе: №1
Таскөмір кесегін қолыңа алып, сындырып көр. Сындыра алмайсың. Таскөмір қатты. Енді көмір кесегін балғамен ұр. Ол кішкене кесектерге бөлінеді. Тұжырым: Таскөмір морт сынғыш.
№2Таскөмірді суға саламыз. Не байқадың? Суға бірден батып кетеді. Тұжырым: (ерімейді, судан ауыр,)
5. Жинақтау
Шағын бейнефильм көрсетіледі. Сол бойынша әр бала нәтиже шығарып кестені толтырады.
Толық нұсқасын жүктеу