- 05 нау. 2024 02:28
- 155
Санды 8 – ге көбейту кестесі
Қызылорда қаласы
№ 136 Т. Жүргенов атындағы мектеп - лицейінің
бастауыш сынып мұғалімі Жұбанышова Ақниет Оралбекқызы
Математика 3 – сынып
Тақырыбы: Санды 8 – ге көбейту кестесі
Мақсаты:
1. 8 - ге көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;
2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
3. Есепті тез әрі жылдам шығаруға, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Типі: Жаңа сабақ
Әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, ойын, өзіндік жұмыс
Көрнекілігі: Оқулық, таратпалар, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқу - құралын тексеру;
- Назарын сабаққа аудару;
Психологиялық дайындық
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7 мысал
- 7 санының көбейту кестесін еске түсіріп жіберейік.
ІІІ. Тірек білімді жетілдіру.
Біз сандар әлеміндеміз. Қане «Шатасқан сандар» ойынын ойнап жіберейік. Сандарды өсу ретімен қою.
- 7 cанынан кейін қандай сан?
- 7 санынан кейін 8 саны.
- 8 санына қатысты қандай мереке бар?
- 8 саны неге ұқсайды?
- Сабақтың тақырыбын анықтаңдар.
- Біз бүгінгі сабақта нені үйренеміз?
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Санды 8 - ге көбейту кестесі
№1 - мысал
Есіңе сақта!
8∙1=8 ----------- 8˸8=1
8∙2=16 --------- 16˸8=2
8∙3=24 --------- 24˸8=3
8∙4=32 --------- 32˸8=4
8∙5=40 --------- 40˸8=5
8∙6=48 --------- 48˸8=6
8∙7=56 --------- 56˸8=7
8∙8=64 --------- 64˸8=8
8∙9=72 --------- 72˸8=9
8∙10=80 -------- 80˸8=10
№ 2 есепті талдап, салыстыру.
А) Сарафан - 40
Көйлек - 32
Бөлді - 8 т
Әр топ -? С ж/е к.
Ш: 40: 8=5
32˸8=4
Ж: 5 сарафан ж/е 4 көйлектен алды
Ә) Торкөздер - 8 баған, 8қатар? артық
Әр баған - 4 ақ, 4 қара
Фигуралар – 16 ақ ж/е 16 қара
Ш: 8*8 - (16+16) = 32
Ж: 32 торкөз артық
№ 3 мысал өздік жұмыс ретінде орындалады.
А) 8∙8=64
9∙8=72
64˸8=8
72˸8=9
80∙8=640
90∙8=720
640˸8=80
720˸8=90
№4 Қалдықпен бөлуді балалар тақтада орындап тексереді.
А) 19˸8=2(қ 3)
26˸8=3(қ 2)
36˸8=4(қ 4)
47˸8=5(қ 7)
2∙8+3=19
3∙8+2=26
4∙8+4=36
5∙8+7=47
Ә) 60 дейінгі сандардың ішінен 6 - ға бөлінетін сандарды теріп жазады.
6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60
Сергіту сәті
Екі дөңгелек егіз
Қосылса сан шығады,
Қандай???... (8)
Саянда болды 10 алма
Сайданға берді 2 алма.
Ойланып, кәне, көрейік -
Саянда қалды қанша алма? (8)
Айманда болды бес алмұрт,
Әселге берді екі алмұрт.
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла? (3)
№6 Есепті теңдеу құру арқылы шығару.
х+2=15
х=15 - 2
х=13
13+2=15
15=15
Ж: 13 көгершін болған.
№7.
Болғаны - 18 м
Алғаны -⅓-? м
Қалғаны -?
Ш: 18˸3=6
18 - 6=12
Ж: 12 м арқан қалды.
Шығармашылық жұмыс.
45 қоянды 9 торға саны әртүрлі етіп орналастыру.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ш: 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45
V Қорытынды.
«Бұлттан күннің көзін ашу» ойыны
35˸7+25=30 20˸10+8=10 6∙6+4=40
16˸8+12=14 42˸7∙100=600 10∙6 - 35=25
ҮІ. Бағалау
Белсенді оқушыларды бағалау. Математикалық кітапшамен
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5 - мысал. 68 бет.
№ 136 Т. Жүргенов атындағы мектеп - лицейінің
бастауыш сынып мұғалімі Жұбанышова Ақниет Оралбекқызы
Математика 3 – сынып
Тақырыбы: Санды 8 – ге көбейту кестесі
Мақсаты:
1. 8 - ге көбейту және бөлу кестесін құрастыру, арасындағы байланысын анықтау;
2. Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
3. Есепті тез әрі жылдам шығаруға, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Типі: Жаңа сабақ
Әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, ойын, өзіндік жұмыс
Көрнекілігі: Оқулық, таратпалар, суреттер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
- Оқу - құралын тексеру;
- Назарын сабаққа аудару;
Психологиялық дайындық
Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы.
Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру. № 7 мысал
- 7 санының көбейту кестесін еске түсіріп жіберейік.
ІІІ. Тірек білімді жетілдіру.
Біз сандар әлеміндеміз. Қане «Шатасқан сандар» ойынын ойнап жіберейік. Сандарды өсу ретімен қою.
- 7 cанынан кейін қандай сан?
- 7 санынан кейін 8 саны.
- 8 санына қатысты қандай мереке бар?
- 8 саны неге ұқсайды?
- Сабақтың тақырыбын анықтаңдар.
- Біз бүгінгі сабақта нені үйренеміз?
ІҮ. Жаңа материалды түсіндіру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Санды 8 - ге көбейту кестесі
№1 - мысал
Есіңе сақта!
8∙1=8 ----------- 8˸8=1
8∙2=16 --------- 16˸8=2
8∙3=24 --------- 24˸8=3
8∙4=32 --------- 32˸8=4
8∙5=40 --------- 40˸8=5
8∙6=48 --------- 48˸8=6
8∙7=56 --------- 56˸8=7
8∙8=64 --------- 64˸8=8
8∙9=72 --------- 72˸8=9
8∙10=80 -------- 80˸8=10
№ 2 есепті талдап, салыстыру.
А) Сарафан - 40
Көйлек - 32
Бөлді - 8 т
Әр топ -? С ж/е к.
Ш: 40: 8=5
32˸8=4
Ж: 5 сарафан ж/е 4 көйлектен алды
Ә) Торкөздер - 8 баған, 8қатар? артық
Әр баған - 4 ақ, 4 қара
Фигуралар – 16 ақ ж/е 16 қара
Ш: 8*8 - (16+16) = 32
Ж: 32 торкөз артық
№ 3 мысал өздік жұмыс ретінде орындалады.
А) 8∙8=64
9∙8=72
64˸8=8
72˸8=9
80∙8=640
90∙8=720
640˸8=80
720˸8=90
№4 Қалдықпен бөлуді балалар тақтада орындап тексереді.
А) 19˸8=2(қ 3)
26˸8=3(қ 2)
36˸8=4(қ 4)
47˸8=5(қ 7)
2∙8+3=19
3∙8+2=26
4∙8+4=36
5∙8+7=47
Ә) 60 дейінгі сандардың ішінен 6 - ға бөлінетін сандарды теріп жазады.
6, 12, 18, 24, 30, 36, 42, 48, 54, 60
Сергіту сәті
Екі дөңгелек егіз
Қосылса сан шығады,
Қандай???... (8)
Саянда болды 10 алма
Сайданға берді 2 алма.
Ойланып, кәне, көрейік -
Саянда қалды қанша алма? (8)
Айманда болды бес алмұрт,
Әселге берді екі алмұрт.
Айманның қалды қолында
Неше алмұрт тез ойла? (3)
№6 Есепті теңдеу құру арқылы шығару.
х+2=15
х=15 - 2
х=13
13+2=15
15=15
Ж: 13 көгершін болған.
№7.
Болғаны - 18 м
Алғаны -⅓-? м
Қалғаны -?
Ш: 18˸3=6
18 - 6=12
Ж: 12 м арқан қалды.
Шығармашылық жұмыс.
45 қоянды 9 торға саны әртүрлі етіп орналастыру.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ш: 1+2+3+4+5+6+7+8+9=45
V Қорытынды.
«Бұлттан күннің көзін ашу» ойыны
35˸7+25=30 20˸10+8=10 6∙6+4=40
16˸8+12=14 42˸7∙100=600 10∙6 - 35=25
ҮІ. Бағалау
Белсенді оқушыларды бағалау. Математикалық кітапшамен
ҮІІ. Үйге тапсырма: № 5 - мысал. 68 бет.