- 05 нау. 2024 04:28
- 325
Санды өрнек және әріпті өрнек
Математика
Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру. Әріпті теңдіктерді құру, оқу және жазуымен таныстыру, оларды бір - бірінен ажырата алуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту, есеп шығару білігін тиянақтау.
Тәрбиелілік: Танымдылық қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар.
Оқыту әдісі: түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ:
№ 1. 5+2 10 - 5 3 - 2 4+4
өрнектер
а+2
2+2 10 - а әріпті
10 - 2 санды с+5 өнектер
7 - 5 өрнектер а - 0
10 - 0
Әріпті өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз.
10 - а;
а=2 болғанда 10 - 2=8
№ 2. Санды өрнектерді оқы. Мәндерін тап:
4+2=6 8+2=10 3+3=6 5+3=8
7 - 2=5 9 - 2=7 7 - 3=4 9 - 3=6
IV. Сергіту сәті.
Көк аспанға қараймын,
Кеткен құсты санаймын,
Үшбұрыш болып тырналар,
Көк жүзінде сырғанар.
V. Оқушылардың білімін бекіту.
№3. Әріпті өрнектерді оқы:
а - 3
а=3 болғанда 3 - 3=0
a=4болғанда 4 - 3=1
a=5 болғанда 5 - 3=2
VI. Ө. ж.
10 - а
a=3 болғанда 10 - 3=7
a=4болғанда 10 - 4=6
a=5болғанда 10 - 5=5
№4. Қайсысы есеп? Есепті шығар:
5 пен 2 сандарының қосындысының мәні неге тең?
5+2
- Есептің бөліктерін атаңдар?
Шарты -?
Сұрағы -?
Шешуі -?
Жауабы -?
Аулада 5тауық және одан 2 - еуі артық балапан жүр. Аулада неше балапан жүр?
Тауық - 5
Балапан -?, одан 2 - еуі артық
Шешуі: 5+2=7(балапан)
Жауабы: аулада 7 балапан жүр.
VII. Сергіту сәті.
Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
№5. Қай үйде тұрады?
№6.
3+2 3+а 4=4
- Қандай өрнектер?
VIII. Сабақты қорытындылау.
- Біз не істеуді үйрендік?
ІХ. Бағалау. Мадақтау.
Түркістан қаласы,
№18 Ж. Еділбаев мектеп гимназиясының
бастауыш сынып мұғалімі Домаева Шахизада Абдикаримовна
Сабақтың тақырыбы: Санды өрнек және әріпті өрнек
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Санды және әріпті өрнектер туралы түсінік қалыптастыру. Әріпті теңдіктерді құру, оқу және жазуымен таныстыру, оларды бір - бірінен ажырата алуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту, есеп шығару білігін тиянақтау.
Тәрбиелілік: Танымдылық қабілетін дамыту.
Сабақтың көрнекілігі: дидактикалық материалдар.
Оқыту әдісі: түсіндіру.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Мақсат қою: тақырыбын, мақсатын хабарлау.
ІІІ. Жаңа сабақ:
№ 1. 5+2 10 - 5 3 - 2 4+4
өрнектер
а+2
2+2 10 - а әріпті
10 - 2 санды с+5 өнектер
7 - 5 өрнектер а - 0
10 - 0
Әріпті өрнектің мәнін бірден таба алмаймыз.
10 - а;
а=2 болғанда 10 - 2=8
№ 2. Санды өрнектерді оқы. Мәндерін тап:
4+2=6 8+2=10 3+3=6 5+3=8
7 - 2=5 9 - 2=7 7 - 3=4 9 - 3=6
IV. Сергіту сәті.
Көк аспанға қараймын,
Кеткен құсты санаймын,
Үшбұрыш болып тырналар,
Көк жүзінде сырғанар.
V. Оқушылардың білімін бекіту.
№3. Әріпті өрнектерді оқы:
а - 3
а=3 болғанда 3 - 3=0
a=4болғанда 4 - 3=1
a=5 болғанда 5 - 3=2
VI. Ө. ж.
10 - а
a=3 болғанда 10 - 3=7
a=4болғанда 10 - 4=6
a=5болғанда 10 - 5=5
№4. Қайсысы есеп? Есепті шығар:
5 пен 2 сандарының қосындысының мәні неге тең?
5+2
- Есептің бөліктерін атаңдар?
Шарты -?
Сұрағы -?
Шешуі -?
Жауабы -?
Аулада 5тауық және одан 2 - еуі артық балапан жүр. Аулада неше балапан жүр?
Тауық - 5
Балапан -?, одан 2 - еуі артық
Шешуі: 5+2=7(балапан)
Жауабы: аулада 7 балапан жүр.
VII. Сергіту сәті.
Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
№5. Қай үйде тұрады?
№6.
3+2 3+а 4=4
- Қандай өрнектер?
VIII. Сабақты қорытындылау.
- Біз не істеуді үйрендік?
ІХ. Бағалау. Мадақтау.
Түркістан қаласы,
№18 Ж. Еділбаев мектеп гимназиясының
бастауыш сынып мұғалімі Домаева Шахизада Абдикаримовна