Әке-отбасының алтын діңгегі. Отец-золотая опора семьи. Father-is a life support
Сабақтың тақырыбы: Әке - отбасының алтын діңгегі
Сабақтың мақсаты: Отбасының ұйтқысы, негізгі тірегі әке екенін түсіндіре отырып, әкеге деген құрмет пен сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Міндеттері:
1. Қыз бала мен әке арасындағы тығыз әрі ыстық байланысты ұғындыру.
2. Отбасындағы әке орнын, рөлін көрсете отырып, халықтық тәрбие негіздеріне тоқталу.
3. Үлкендерді сыйлауға, әкені пір тұтуға, адамгершілікке, әке мен ер азамат
Сабақтың әдіс - тәсілдері: математикалық есеп, “Флешбоун” әдісі, миға шабуыл, ашық микрофон, шейринг әдісі, сиқырлы ұяшық, миға шабуыл
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, нақыл сөздер, суреттер
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларды топқа бөлу.
ІІ. Негізгі бөлім:
I кезең
(берілген көбейту кестесін орындап, мәні бойынша әріптерді жинақтап, сөз құрау)
Отбасы дегеніміз не? (Отбасы сөзін үш тілде айту)
Отбасында кімдер тұрады?
II кезең
III кезең
Мұғалім сөзі: Әр шаңырақта әкенің орны ерекше. Әке – отбасының асыраушысы, отбасы мүшелерінің тірегі, қамқоршысы. Әкенің мінез – құлқы, өзгелермен қарым – қатынасы, өнері мен білімі – баланың көз алдындағы үлгі, өнеге алатын, оған қарап өсетін нысанасы. Отбасының пейіл – береке, ынтымағы үшін отағасының әділ, ұстамды болуы орасан маңызға ие. Оның тәрбиелік рөлі де зор. «Әке – асқар тау», «Әке – балаға сыншы» дейді халқымыз.
Ер бала әкесімен сырлас, жолдас, дос. Ол әрқашан бір әрекет жасау үшін әуелі әкесімен сырласады. Ер баланың өсіп, жетіліп, өз алдына жеке тұлға болып қалыптасуына, қоғамдағы өз орнын дұрыс табуына әкенің атқарар еңбегі ерекше. Қазақ халқында «Бір бала бар – атадан өте туады, бір бала бар – кері кете туады» деген тұжырымға, баланың қандай болмағына негіз қалайтын да әкенің өзі.- дей келе бүгінгі сабақты бастамас бұрын, бізге қонаққа келген әкелереміз бен қонақтарымызды таныстырып өтейін.
1. Мектеп директоры: Түктибаев Нұралхан ағай
2. Мектеп директорнының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары: Назарымбетова Айгүл апай
3. Рыспанбетов Мұратбек ағай Бегайдар Зауренің папасы
4. Шайхназаров Мұхтар ағай – Мұхтарқызы Нұршуақтың папасы
5. Абдулла Көбей ағай - Көбейқызы Гүлназдың папасы
6. Үсейнов Қуаныш ағай - Жамалдин Рамазанның папасы
7.
8.
IV кезең
Топқа бөлу
I топ -”Мейірімді әке”
II топ -”Асыл әке”
III топ -”Қамқор әке”
(әр топ бірін - бірі бағалайды)
V кезең
“Ашық микрафон”
(әкелермен сұхбат жүргізу, оқушылар әкелерге сұрақтар қоюды)
1. Әке қыз балаға жақын дейді. Осы пікірге көз қарасыңыз?
2. Баланың ата мен әжесінің тәррбиесінде болуына қалай қарайсыз?
3. Баланы тәрбиелеуде қандай қағиданы ұстанасыз?
4. Балаланың тұрақты міндеттеріне не жатады?
(Оқушылар үш тілде әкелерімізге рахмет айтады)
VI кезең
“Шейринг “әдісі
(әр топтан бір оқушы шығып. қазақша, ағылшын, орыс тілідерін тадап, өз әкелерін таныстыра (әр топ бірін - бірі бағалайды)
VII кезең
Топпен жұмыс
I топ -”Отбасыммен бірге”
(топтағы оқушылар өз отбасыларын таныстырады, бірге деген сөзді қатыстырып,
II топ -”Менің әкем”
(топтағы оқушылар өз әкелерін қара сөзбен таныстырады)
III топ -”Біз екеуміз бірге”
(топтағы оқушылар әкесімен бірге қандай іспен айналысатындары туралы айтады) (әр топ бірін - бірі бағалайды)
VIII кезең
“Сиқырлы ұяшық”
10 - 1. Балаңыздың аты - жөні кім?
2. Балаңызды еркелетіп қандай сөз айтасыз?
20 - 1. Балаңыздың туған күні?
2. Балаңыздың сынып жетекшісінің толық аты – жөні кім
30 - 1. Балаңыздың досы кім?
2. Балаңыздың сүйікті асы қандай?
40 - 1. Балаңыз қандай түсті жақсы көреді?
2. Балаңыз спорттың қандай түрін жақсы көреді?
(Оқушылар үш тілде әкелерімізге рахмет айтады)
IХ кезең
“Әке - асқар тауым”
(оқушылар әке туралы тақпақтар айтады.)
Х кезең
“Бала тәрбиесі бесіктен”
(Әкелер 3 - 4 тыйым сөздер айтады)
ХI кезең
“Өміріміздің мәні сендерсіңдер!”
(Әкелер оқушыларға жылы лебіздерін білдіреді).
ХII кезең
Қорытынды:
Мұғалім: «Әке - асқар тау, ана қайнар бұлақ, бала жағасындағы құрақ» дегендей «Әке» деген сөз қандай жақын, қандай ыстық десеңші!. Өмірде әкесін жақсы көрмейтін бала жоқ шығар, өйткені бала үшін әкенің орны бөлек қой. Менің өмірдегі қымбат, ең қымбат адамым ол - сіз менің сүйікті әкешім. Сізсіз Әке - ең ақылды, ең шыншыл,
Сізсіз әке - ең жақыным, ең сыршыл.
Шуақ шашқан қашанда асыл жүрегің,
Жанымдасың, қамқорымсың білемін.
Қабыл алғын бала – жүрек тілегін - дей келе бүгінгі «Әке - отбасының алтын діңгегі»атты ашық тәрбие сағатымызды қорытындылау үшін мектеп директоры Түктибаев Нұралған ағайға, мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Назарымбетова Айгүл апайға, сөз кезегін береміз. Әкелерімізге, әжелерімізге сөз беру.
Бүгінгі ашық тәрбие сағатына белсене қатысқаны үшін, ұл - қыздарын өте жақсы тәрбиелегені үшін әкелерге Алғыс хат беру.
Сабақтың мақсаты: Отбасының ұйтқысы, негізгі тірегі әке екенін түсіндіре отырып, әкеге деген құрмет пен сүйіспеншілікке тәрбиелеу.
Міндеттері:
1. Қыз бала мен әке арасындағы тығыз әрі ыстық байланысты ұғындыру.
2. Отбасындағы әке орнын, рөлін көрсете отырып, халықтық тәрбие негіздеріне тоқталу.
3. Үлкендерді сыйлауға, әкені пір тұтуға, адамгершілікке, әке мен ер азамат
Сабақтың әдіс - тәсілдері: математикалық есеп, “Флешбоун” әдісі, миға шабуыл, ашық микрофон, шейринг әдісі, сиқырлы ұяшық, миға шабуыл
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, нақыл сөздер, суреттер
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушыларды топқа бөлу.
ІІ. Негізгі бөлім:
I кезең
(берілген көбейту кестесін орындап, мәні бойынша әріптерді жинақтап, сөз құрау)
3*3 | 4*4 | 5*6 | 7*7 | 9*5 | 3*9 |
16 - т | 9 - 0 | 49 - а | 30 - б | 27 - ы | 45 - с |
Отбасында кімдер тұрады?
II кезең
III кезең
Мұғалім сөзі: Әр шаңырақта әкенің орны ерекше. Әке – отбасының асыраушысы, отбасы мүшелерінің тірегі, қамқоршысы. Әкенің мінез – құлқы, өзгелермен қарым – қатынасы, өнері мен білімі – баланың көз алдындағы үлгі, өнеге алатын, оған қарап өсетін нысанасы. Отбасының пейіл – береке, ынтымағы үшін отағасының әділ, ұстамды болуы орасан маңызға ие. Оның тәрбиелік рөлі де зор. «Әке – асқар тау», «Әке – балаға сыншы» дейді халқымыз.
Ер бала әкесімен сырлас, жолдас, дос. Ол әрқашан бір әрекет жасау үшін әуелі әкесімен сырласады. Ер баланың өсіп, жетіліп, өз алдына жеке тұлға болып қалыптасуына, қоғамдағы өз орнын дұрыс табуына әкенің атқарар еңбегі ерекше. Қазақ халқында «Бір бала бар – атадан өте туады, бір бала бар – кері кете туады» деген тұжырымға, баланың қандай болмағына негіз қалайтын да әкенің өзі.- дей келе бүгінгі сабақты бастамас бұрын, бізге қонаққа келген әкелереміз бен қонақтарымызды таныстырып өтейін.
1. Мектеп директоры: Түктибаев Нұралхан ағай
2. Мектеп директорнының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары: Назарымбетова Айгүл апай
3. Рыспанбетов Мұратбек ағай Бегайдар Зауренің папасы
4. Шайхназаров Мұхтар ағай – Мұхтарқызы Нұршуақтың папасы
5. Абдулла Көбей ағай - Көбейқызы Гүлназдың папасы
6. Үсейнов Қуаныш ағай - Жамалдин Рамазанның папасы
7.
8.
IV кезең
Топқа бөлу
I топ -”Мейірімді әке”
II топ -”Асыл әке”
III топ -”Қамқор әке”
(әр топ бірін - бірі бағалайды)
V кезең
“Ашық микрафон”
(әкелермен сұхбат жүргізу, оқушылар әкелерге сұрақтар қоюды)
1. Әке қыз балаға жақын дейді. Осы пікірге көз қарасыңыз?
2. Баланың ата мен әжесінің тәррбиесінде болуына қалай қарайсыз?
3. Баланы тәрбиелеуде қандай қағиданы ұстанасыз?
4. Балаланың тұрақты міндеттеріне не жатады?
(Оқушылар үш тілде әкелерімізге рахмет айтады)
VI кезең
“Шейринг “әдісі
(әр топтан бір оқушы шығып. қазақша, ағылшын, орыс тілідерін тадап, өз әкелерін таныстыра (әр топ бірін - бірі бағалайды)
VII кезең
Топпен жұмыс
I топ -”Отбасыммен бірге”
(топтағы оқушылар өз отбасыларын таныстырады, бірге деген сөзді қатыстырып,
II топ -”Менің әкем”
(топтағы оқушылар өз әкелерін қара сөзбен таныстырады)
III топ -”Біз екеуміз бірге”
(топтағы оқушылар әкесімен бірге қандай іспен айналысатындары туралы айтады) (әр топ бірін - бірі бағалайды)
VIII кезең
“Сиқырлы ұяшық”
10 | 20 | 30 |
40 | 50 | 60 |
2. Балаңызды еркелетіп қандай сөз айтасыз?
20 - 1. Балаңыздың туған күні?
2. Балаңыздың сынып жетекшісінің толық аты – жөні кім
30 - 1. Балаңыздың досы кім?
2. Балаңыздың сүйікті асы қандай?
40 - 1. Балаңыз қандай түсті жақсы көреді?
2. Балаңыз спорттың қандай түрін жақсы көреді?
(Оқушылар үш тілде әкелерімізге рахмет айтады)
IХ кезең
“Әке - асқар тауым”
(оқушылар әке туралы тақпақтар айтады.)
Х кезең
“Бала тәрбиесі бесіктен”
(Әкелер 3 - 4 тыйым сөздер айтады)
ХI кезең
“Өміріміздің мәні сендерсіңдер!”
(Әкелер оқушыларға жылы лебіздерін білдіреді).
ХII кезең
Қорытынды:
Мұғалім: «Әке - асқар тау, ана қайнар бұлақ, бала жағасындағы құрақ» дегендей «Әке» деген сөз қандай жақын, қандай ыстық десеңші!. Өмірде әкесін жақсы көрмейтін бала жоқ шығар, өйткені бала үшін әкенің орны бөлек қой. Менің өмірдегі қымбат, ең қымбат адамым ол - сіз менің сүйікті әкешім. Сізсіз Әке - ең ақылды, ең шыншыл,
Сізсіз әке - ең жақыным, ең сыршыл.
Шуақ шашқан қашанда асыл жүрегің,
Жанымдасың, қамқорымсың білемін.
Қабыл алғын бала – жүрек тілегін - дей келе бүгінгі «Әке - отбасының алтын діңгегі»атты ашық тәрбие сағатымызды қорытындылау үшін мектеп директоры Түктибаев Нұралған ағайға, мектеп директорының тәрбие ісі жөніндегі орынбасары Назарымбетова Айгүл апайға, сөз кезегін береміз. Әкелерімізге, әжелерімізге сөз беру.
Бүгінгі ашық тәрбие сағатына белсене қатысқаны үшін, ұл - қыздарын өте жақсы тәрбиелегені үшін әкелерге Алғыс хат беру.