Шағын жинақталған мектепке арналған математика пәнінен сабақ жоспары
Сынып комплекті: 3 - 2 сыныптар |
||||||||||
Сыныбы: 3 сынып |
2 сынып |
|||||||||
Пәні: Математика |
||||||||||
Тақырыбы: Разрядтан екі рет аттау, көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдері |
1-ді санға көбейту. 0-ді санға көбейту
|
|||||||||
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларды жазбаша көбейту мен бөлудің жаңа түрімен таныстыру; Тәрбиелік: оқушыларды әдептілік, достық, адамгершілік, эстетикалық тәрбиеге баулу; Дамытушылық: өрнектерді баған түрінде есептеу, жазбаша көбейту мен бөлу дағдыларын жетілдіру |
-оқушыларды көбейту мен бөлудің дербес жағдайларымен таныстыру; -оқушыларды әдептілік, достық, адамгершілік, эстетикалық тәрбиеге баулу; -кері есептер құрастыру, ауызша есептеу және жазбаша қосу және азайту дағдыларын жетілдіру |
|||||||||
Сабақтың типі: Жаңа білім беру Сабақтың түрі: Аралас сабақ Сабақтың техналогиясы: Дамыта оқыту техналогиясының, Сын тұрғысынан ойлау технологиясының элементтері. Сабақтың әдіс-тәсілдері: Түсіндіру, сұрақ-жауап, оқулықпен жұмыс, мадақтау, формативтік бағалау әдістері, иллюстрация әдісі, имитация әдісі, «Ойлану», «Топтау», ІNSERT, «Т кестесі» әдістері. Пәнаралық байланыс: дүниетану, еңбекке баулу Сабақтың көрнекілігі: білім бағалау фишкалары, бейнелі суреттер, үлестірме-таратпа қағаздары Сабақ барысы. |
||||||||||
І. Ұйымдастыру кезеңі а) Оқушылармен сәлемдесу - Сәлеметсіздер ме оқушылар! ә) Оқушыларды түгелдеу. - Оқушылар, бүгін сабаққа түгел келдік пе? (журналға белгі қою). б)Оқушылардың оқу-құралдарын түгелдеу - Қанеки, бәріміз оқу-құралдарымызды алайық! в) Оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау - Бүгінгі сабақта біздің көңіл-күйіміздің қандай екенін білейік? |
||||||||||
ІІ. Үй жұмысын тексеру кезеңі
|
||||||||||
ІІІ. Мақсат қою кезеңі
Әр топ өз тобының атауын қорғап шығуы керек. Ол үшін алдарыңда тұрған плакатты пайдаланыңдар. |
||||||||||
ІV. Білімді тексеру кезеңі
|
||||||||||
V.Жаңа сабақты баяндау кезеңі
ІNSERT әдісі
|
||||||||||
Мұғалімнің түсіндіруі 1-мысал. Көбейтудің қалай орындалғанын түсіндіру. 165 · 3 = 495 495 : 3 = 165 Баған түрінде жазып көрсету, түсіндіру. 1 оқушыны тақтаға шығарып, қайта есептеу. 2-мысал. Баған түрінде жазып, есепте. 144 · 3 = 432 789 : 3 = 263 261 · 3 = 783 964 : 4 = 241 145 · 2 = 290 356 : 2 = 178 204 · 3 = 612 460 : 2 = 230 Өзіндік жұмыс 3-есеп. Есепті шығар.
әдісімен бағалайды. 1 жетістік, 1 кемшілік, 1 жетістік айтады.
Мұғалімнің түсіндіруі 4-есеп. Р – 340 см а – 150 см в - ? 70 см қысқа с - ? Шешуі: 150 - 70 = 80 150 + 80 = 230 340 – 230 = 110 Жауабы: в – 80 см, с – 110 см.
Өзіндік жұмыс 6-мысал. Сызба бойынша өрнек құрастыр, ондағы амалдардың орындалу тәртібін белгіле, есепте. 7-мысал. Есепті шығар. 8-мысал. Геометриялық фигураларды қиып, пішін құрастыру
Үлестіме-таратпа материалымен жұмыс.
|
Өзіндік жұмыс 1.Үлгі бойынша мысалдар құрастыр: 10 : 5 = 8 : 2 = 5 · 2 = 2 · 5 = 6 : 3 = 9 : 3 =
әдісімен бағалайды. 1 жетістік, 1 кемшілік, 1 жетістік айтады.
Мұғалімнің түсіндіруі 1-мысал 1 · 3 = 3 1 · 2 = 2 1 · 4 = 4
санның өзі шығады. 2-мысал 0 · 3 = 0 0 · 2 = 0 0 · 4 = 0
саны шығады. Өзіндік жұмыс 3-мысал. а) 1 · 8 = 8 0 · 10 = 10 1 · 9 = 9 0 · 7 = 0 1 · 12 = 12 0 · 25 = 25 б) 5 : 5 = 1 0 : 6 = 0 4 · 1 = 4 0 · 8 = 0 7 · 0 = 0 10 : 10 = 1 Мұғалімнің түсіндіруі 4-мысал. Амалдарды орында 5-есеп. Түсірілді – 80 қап арпа Жұмсалды – 23 қап арпа Жіберілді – 32 қап арпа Қалды - ? қап арпа Шешуі: 80 – (23+32) = 25 Жауабы: қалды – 25 қап арпа 7-есеп. а – 5 дм в – 6 дм Р - ? дм Р = 5 + 6 + 5 + 6 = 22 дм |
|||||||||
VІ.Жаңа сабақта меңгергендерін тексеру кезеңі - Үлестірме-таратпа материалдарымен жұмыс Оқушылардың жұмысын тексеру. Қалған топтар өз бағаларын 2 жұлдыз 1 тілек арқылы білдіреді. |
||||||||||
VІІ. Бекіту кезеңі «Т кестесі» Әр топ кестені толтырып, топ басшысы оқып шығады.
|
||||||||||
VІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі |
||||||||||
|
|
|||||||||
ІХ. Бағалау кезеңі
|
Бекетова Айгүл Маратқызы,
Қызылорда қаласы,
Бастауыш сынып мұғалімі.