Сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасы
Қызылорда облысы,
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы,
№44 орта мектеп биология пәні мұғалімі
Досмаганбетова Фарида Калдыбаевна
Сабақтың тақырыбы: Сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасы
Мақсаты: Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы ақпараттар беру; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игерту; сыни ойлай алуға дағдыландыру, өз бетінше жұмыс жасауға, өзін - өзі бағалауға және сыныптасын бағалай алуға үйрету
Күтілетін нәтижелер: Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы білетін болады; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игереді; сыни ойлай алуға дағдыланады, өз бетінше жұмыс жасауды, өзін - өзі бағалауды және сыныптасын бағалай алуды үйренеді
Керекті құрал - жабдықтар: Ресурстар, интерактивті тақта, кестелер, электронды оқулық, маркерлер, т, б
Қолданылатын әдістер: проблемалық тапсырмалар, жұптық, топтық, жеке тапсырмалар, «Жансыз зат» ойыны
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру
Сыныппен амандасу.
Ережемен танысу
Топқа бөлу, (4 топ) әр оқушыны нөмірлеу
Ұқсас сөздер арқылы
1 - топ: карын, ішек, өңеш, бауыр (ас қорыту жүйесінің мүшелері)
2 - топ: жүрек салатамыр, көк тамыр, қылтамыр (қан тарату жүйесінің мүшелері)
3 - топ: мұрын, өкпе, кеңірдек, көмей (тыныс алу жүйесі мүшелері)
4 - топ: ми сауыты, ми, омыртқа жотасы, жұлын (ми - ми сауыты ішінде, омыртқа жотасы ішінде - жұлын орналасады)
Өзін – өзі бағалау парағымен таныстыру
Жаңа сабақ:
1. Желілер типі неше тип тармаққа бөлінеді?
2. Омыртқалылар тип тармағы қандай кластарға бөлінеді? Олай болса бүгінгі өткелі отырған сабағымыз? Сүтқоректілер класы
Сүтқоректілер класы туралы не білгілерің келеді? 5 секун ойланамыз, жазамыз. 30 секунд ақылдасамыз, ең негізгі деген мәселерді ортаға саламыз. 4 номерлі ойыншы жауап береді. Сабақтың мақсаты айқындалады.
1 - тапсырма: Бізге сүтқоректілер жұмбақ емес сондықтан қазір сендерге сенемін, сенбеймін кестесін беремін, сабақ басында бағандарына жауап беріп көрейік.
1. сүтқоректілердің жер шарында 5000 - ға жуық түрі бар
2. сүтқоректілердің түгі терінің қосалқы бөлімі
3. сүт безі тер бездерінің өзгерген түрі
4. тышқан мен керіктің мойны омыртқаларының саны бірдей
5. сүтқоректілердің тұлғасы екі бөліктен тұрады – құрсақ және кеуде
6. сүтқоректілірдің құлақ қалқаны сыртқы құлаққа жатады
7. сүтқоректілірде клоака болмайды
8. сүтқоректілер жылықандылар
9. сүтқоректілер тек іштей ұрықтанады
10. сүтқоректілірдің ішінде жұмыртқалайтын түрлері бар
Сабақ соңында бағаны дұрыс толтырылса 1 - ұпай, толықтыру бағаны дұрыс толтырылса 2 - ұпай (сабақтың соңында толтырылады)
Электрондық оқулық арқылы жаңа сабақты түсіну
2 - тапсырма: Жұптық тапсырма
Оқушылар сендерге 6 сынып оқушысынан ашық хат келіпті. Жұп болып талқылап жауап беріп көрейік.(2 номерлі оқушыжауап берді)
Ашық хат
Құрметті 7 «Б» сынып оқушылары!
Менің үйде итім және мысығым бар. Итім ыстық күндері тілін салақтатып, жиі тыныс алады және суға жиі шомылады, ал мысығым судан қорқады, суға мүлде түспейді. Неге мысығымның үсті үнемі таза жүреді, жағымсыз иіс шықпайды, ал итім тілін салақтатып жүреді. Себебін түсіндіріп беріңіздерші? Сәлемнен 6 сынып оқушысы: Бердіғалиев Айдаулет
Жауабы: Мысықтың терісінен май бөлінбейді, сондықтан да мысық суға түспеуге тырысады, тер безі тек табандарында болады, сондықтан жағымсыз иіс сезілмейді. Ал иттің терісінде тер бездері болмайды сол себепті дене температурасын тұрақты сақтау үшін артық жылуды тілі арқылы аузымен шығарады.
Топтық жұмыс: Сызба суреттер беріледі. Әр топ өз сұрағына толық жауап береді және осы жүйемен байланысатын жүйені айтады.
І топ: 1. Сүтқоректілердің ас қорыту жүйесі және ол басқа қандай жүйелермен байланысуы мүмкін?
ІІ топ: 1. Сүтқоректілердің қан айналым жүйесі және ол қандай жүйелермен байлысады?
ІІІ топ: 1. Сүтқоректілердің тірк - қимыл жүйесі және ол қандай жүйелермен байланысады?
ІҮ топ: Сүтқоректілердің жүйке жүйесі және оның басқа жүйелермен байланысы
Әр топ мүшесі өзі орындайтын жұмысты бөліп алады, қорғайды. (1 номерлі оқушы)
топты бармақпен бағалайды
Қорытынды Жеке жұмыс: 1. Сенемін - сенбеймін кестесін аяқтау (4 номерлі оқушыларға тексеру мақсатында оқыту)
2. «Жансыз зат» ойыны
Маркер аламыз ақ қағазға 10 см көлемінде кез келген жансыз заттың суретін саламыз. 10секунт уақыт. Салған суреттерін сүтқоректілерге ұқсасатығын айтып сөйлем құрастырады. 4 топтан бір оқушы оқиды, қалғандары өз топтарының тұсына іледі. Барлық оқушылар орындарыннан тұрып аралау (галерея) арқылы өзгелердің жұмыстарын көреді.
Үйге тапсырма: әр топтың жоғарғы жағына ілінген сөздерді оқып оған мән береміз және қай оқымыстының сөзіне келіссек соның тұсына барып тұрамыз. Табиғатты аялау және оларды қорғау барлық адамдардың міндеттері, олай болса «Егер жер бетінде барлық сүтқоректілер жойылып кетсе» деген тақырыпта шағын эссе жазып келеміз.
1) «Әр таудың басын аңсаған арқар аштан өледі» Оралхан Бөкейхан
2) «Көлдің тақырға айналуы оңай, Байдың тақырға айналуы оңай» Ш. Мұрзаза
3) «Күн табиғатқа қандай әсер етсе, ақыл - ой жұмыстары да адамға сондай әсер етеді» В. Гумбольд
4) «Біз табиғаттан рахым күтіп отыра алмаймыз одан алу міндетіміз» И. В. Мичурин
Бағалау: Өзін бағалау парағын толтыру. Бүгінгі сабақтағы көңіл күйін білдіретін смайлик көтеру
Рефлексия: Бүгінгі сабақтан не үйрендім? деген сұраққа өз ойларын айтады.
Толық нұсқасын жүктеу
Сырдария ауданы, Қоғалыкөл ауылы,
№44 орта мектеп биология пәні мұғалімі
Досмаганбетова Фарида Калдыбаевна
Сабақтың тақырыбы: Сүтқоректілер класының жалпы сипаттамасы
Мақсаты: Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы ақпараттар беру; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игерту; сыни ойлай алуға дағдыландыру, өз бетінше жұмыс жасауға, өзін - өзі бағалауға және сыныптасын бағалай алуға үйрету
Күтілетін нәтижелер: Оқушыларға сүтқоректілердің тіршілік ортасы, сыртқы және ішкі құрылысының ерекшеліктері туралы білетін болады; оқушылардың бұрыннан білетін білімдерін пайдалана отырып жаңа материалдарды игереді; сыни ойлай алуға дағдыланады, өз бетінше жұмыс жасауды, өзін - өзі бағалауды және сыныптасын бағалай алуды үйренеді
Керекті құрал - жабдықтар: Ресурстар, интерактивті тақта, кестелер, электронды оқулық, маркерлер, т, б
Қолданылатын әдістер: проблемалық тапсырмалар, жұптық, топтық, жеке тапсырмалар, «Жансыз зат» ойыны
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру
Сыныппен амандасу.
Ережемен танысу
Топқа бөлу, (4 топ) әр оқушыны нөмірлеу
Ұқсас сөздер арқылы
1 - топ: карын, ішек, өңеш, бауыр (ас қорыту жүйесінің мүшелері)
2 - топ: жүрек салатамыр, көк тамыр, қылтамыр (қан тарату жүйесінің мүшелері)
3 - топ: мұрын, өкпе, кеңірдек, көмей (тыныс алу жүйесі мүшелері)
4 - топ: ми сауыты, ми, омыртқа жотасы, жұлын (ми - ми сауыты ішінде, омыртқа жотасы ішінде - жұлын орналасады)
Өзін – өзі бағалау парағымен таныстыру
Жаңа сабақ:
1. Желілер типі неше тип тармаққа бөлінеді?
2. Омыртқалылар тип тармағы қандай кластарға бөлінеді? Олай болса бүгінгі өткелі отырған сабағымыз? Сүтқоректілер класы
Сүтқоректілер класы туралы не білгілерің келеді? 5 секун ойланамыз, жазамыз. 30 секунд ақылдасамыз, ең негізгі деген мәселерді ортаға саламыз. 4 номерлі ойыншы жауап береді. Сабақтың мақсаты айқындалады.
1 - тапсырма: Бізге сүтқоректілер жұмбақ емес сондықтан қазір сендерге сенемін, сенбеймін кестесін беремін, сабақ басында бағандарына жауап беріп көрейік.
1. сүтқоректілердің жер шарында 5000 - ға жуық түрі бар
2. сүтқоректілердің түгі терінің қосалқы бөлімі
3. сүт безі тер бездерінің өзгерген түрі
4. тышқан мен керіктің мойны омыртқаларының саны бірдей
5. сүтқоректілердің тұлғасы екі бөліктен тұрады – құрсақ және кеуде
6. сүтқоректілірдің құлақ қалқаны сыртқы құлаққа жатады
7. сүтқоректілірде клоака болмайды
8. сүтқоректілер жылықандылар
9. сүтқоректілер тек іштей ұрықтанады
10. сүтқоректілірдің ішінде жұмыртқалайтын түрлері бар
Сабақ соңында бағаны дұрыс толтырылса 1 - ұпай, толықтыру бағаны дұрыс толтырылса 2 - ұпай (сабақтың соңында толтырылады)
Электрондық оқулық арқылы жаңа сабақты түсіну
2 - тапсырма: Жұптық тапсырма
Оқушылар сендерге 6 сынып оқушысынан ашық хат келіпті. Жұп болып талқылап жауап беріп көрейік.(2 номерлі оқушыжауап берді)
Ашық хат
Құрметті 7 «Б» сынып оқушылары!
Менің үйде итім және мысығым бар. Итім ыстық күндері тілін салақтатып, жиі тыныс алады және суға жиі шомылады, ал мысығым судан қорқады, суға мүлде түспейді. Неге мысығымның үсті үнемі таза жүреді, жағымсыз иіс шықпайды, ал итім тілін салақтатып жүреді. Себебін түсіндіріп беріңіздерші? Сәлемнен 6 сынып оқушысы: Бердіғалиев Айдаулет
Жауабы: Мысықтың терісінен май бөлінбейді, сондықтан да мысық суға түспеуге тырысады, тер безі тек табандарында болады, сондықтан жағымсыз иіс сезілмейді. Ал иттің терісінде тер бездері болмайды сол себепті дене температурасын тұрақты сақтау үшін артық жылуды тілі арқылы аузымен шығарады.
Топтық жұмыс: Сызба суреттер беріледі. Әр топ өз сұрағына толық жауап береді және осы жүйемен байланысатын жүйені айтады.
І топ: 1. Сүтқоректілердің ас қорыту жүйесі және ол басқа қандай жүйелермен байланысуы мүмкін?
ІІ топ: 1. Сүтқоректілердің қан айналым жүйесі және ол қандай жүйелермен байлысады?
ІІІ топ: 1. Сүтқоректілердің тірк - қимыл жүйесі және ол қандай жүйелермен байланысады?
ІҮ топ: Сүтқоректілердің жүйке жүйесі және оның басқа жүйелермен байланысы
Әр топ мүшесі өзі орындайтын жұмысты бөліп алады, қорғайды. (1 номерлі оқушы)
топты бармақпен бағалайды
Қорытынды Жеке жұмыс: 1. Сенемін - сенбеймін кестесін аяқтау (4 номерлі оқушыларға тексеру мақсатында оқыту)
2. «Жансыз зат» ойыны
Маркер аламыз ақ қағазға 10 см көлемінде кез келген жансыз заттың суретін саламыз. 10секунт уақыт. Салған суреттерін сүтқоректілерге ұқсасатығын айтып сөйлем құрастырады. 4 топтан бір оқушы оқиды, қалғандары өз топтарының тұсына іледі. Барлық оқушылар орындарыннан тұрып аралау (галерея) арқылы өзгелердің жұмыстарын көреді.
Үйге тапсырма: әр топтың жоғарғы жағына ілінген сөздерді оқып оған мән береміз және қай оқымыстының сөзіне келіссек соның тұсына барып тұрамыз. Табиғатты аялау және оларды қорғау барлық адамдардың міндеттері, олай болса «Егер жер бетінде барлық сүтқоректілер жойылып кетсе» деген тақырыпта шағын эссе жазып келеміз.
1) «Әр таудың басын аңсаған арқар аштан өледі» Оралхан Бөкейхан
2) «Көлдің тақырға айналуы оңай, Байдың тақырға айналуы оңай» Ш. Мұрзаза
3) «Күн табиғатқа қандай әсер етсе, ақыл - ой жұмыстары да адамға сондай әсер етеді» В. Гумбольд
4) «Біз табиғаттан рахым күтіп отыра алмаймыз одан алу міндетіміз» И. В. Мичурин
Бағалау: Өзін бағалау парағын толтыру. Бүгінгі сабақтағы көңіл күйін білдіретін смайлик көтеру
Рефлексия: Бүгінгі сабақтан не үйрендім? деген сұраққа өз ойларын айтады.
Толық нұсқасын жүктеу