The Simple Present Tense (Жәй Осы Шақ)
И.Әбдікәрімов атындағы
аграрлық техникалық колледжінің оқытушысы
Нугманова Мақпал Зейнуллақызы
Оқу тобы: Атс - 13о
Сабақтың тақырыбы: The Simple Present Tense (Жәй Осы Шақ)
Текст: We learn foreign languages
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, сұрақ - жауап әдісі, деңгейлеп саралап оқыту, дамыта оқыту, түсіндірмелі, ойын элементтері.
Пәнаралық байланыс: қазақ және орыс тілдері, халықтық педагогикамен байланыс, музыка, этика, эстетикамен байланыс.
Сабаққа бөлінетін уақыт: 80 минут.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: оқушылардың жай осы шақтың құрылымын, жасалу жолын түсінуі, етістіктің сөйлемде қолдануылуын меңгеруі, өткен грамматикалық тақырыптармен толықтыра отырып, жәй осы шаққа сәйкес ситуация құрастыра білуі, сөздік қорын дамыту.
ә) тәрбиелік мәні: оқушылардың шетел тілін меңгеруге қызығушылығын арттыру, мәдениеттілікке, жауапкершілікке, ізденуге баулу.
б) дамытушылығы: оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыру, логикалық ойлауын, еркін сөйлеуін, тілді меңгеруде аударма жұмысына (оқу, тыңдау арқылы) түсінуіне қалыптастыру, сөздік қорын байыту.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, флипчарттар, электрондық оқулық, слайдтар.
Қолданылған оқулықтар: 1. English for Businessmen. Г. А. Дудкина
2. Английский для секретарей и менеджеров. С. А. Шевелева.
3. Практический курс английского языка В. Д. Аракина
4. Учебник английского языка Н. А. Бонк
Сабақтың өткізілу барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Тіл сындыру жаттығуы
III. Фонетикалық жаттығу «Sailor»
IV. Үй жұмысын сұрау (текст « Nick`s flat» жаңа сөздер, Jigso әдісі арқылы)
V. Жаңа грамматикалық тақырыпты түсіндіру. The Simple Present Tense
VI. Жаңа тақырыпқа сәйкес жаттығулар орындау ex. 4 - 6 p. 48 - 49
VII. Диаграмма құру. «Meals» (өткен тақырыппен байланыстыра отырып )
VIII. Жаңа сөздерді түсіндіру (етістіктің іс - әрекетке қатысын суреттерді пайдалану арқылы.)
IX. Жаңа текстті түсіндіру. «We learn foreign languages»
X. Электронды оқулықты пайдалану арқылы жаттығулар орындау. (ойын элементері)
XI. Жай осы шаққа сөйлем құрастыру.(логикалық ойлау шапшаңдық)
XII. Оқушыларды бағалау.
XIII. Үй жұмысын беру.(түсіндіру) тексті оқып, аудару, сұрақтарға жауап беру, жаңа сөздерді меңгеру, қысқаша эссе жазу.
XIV. Сабақты қорытындылау.
The lesson structure
I. The organization moment
II. Speech drill exercises
III. Phonetic drill exercises (tongue twister)
IV. Asking the home task text `` Nick`s flat`` (with a method of Jig so) new words (they`ll find the correct translation)
V. Explaining the new grammar material. The Simple Tense
VI. Doing exercises (in orally and written form) ex. 4 - 6p. 48
VII. Making up the diagram (Meals)
VIII. Studying the new words. (with the help of pictures)
IX. Explaining the new text `` We learn foreign languages``
X. Conclusion with the electronic book.
XI. Making up the sentences in the Simple Present Tense
XII. Giving marks
XIII. Giving home task (to retell the text and answer the questions, make up an essay)
XIV. The end of the lesson
The procedure of the lesson
I. The organization moment
Teacher: How are you children?
Students: We are well and you?
T: I am so fine, thank you.
I see you are all present
II. Speech drill exercises
T: Now children let`s begin our lesson. First of all let`s answer my questions please.
T: What is date today?
S: Today is the 20th of December
T: And what was the date yesterday?
S: Yesterday was the 19th of December
T: Good thank you. And next question what date will be tomorrow?
S: Tomorrow will be the 21st of December
T: That`s ok. and what day of the week today?
S: Today is Friday.
T: Thank you, very good. Now children, let`s answer my questions, please.
What season is it now? And say about today`s weather
S: It`s winter now. And it`s cold and cloudy.
T: That`s right, thank you.
III. Phonetic drill exercises
Now, children let`s take a tongue twister about sailor.
Sailor
A sailor went to sea (Вышел матрос в море)
To see what he could see, (Посмотреть, что он сможет увидеть)
And all he could see (И все, что он смог увидеть,)
Was sea, sea, sea. (Было море, море, море.)
IV. Asking their homework
T: Now, children let`s talk about our home task.
S: Our home task was the text ``Nick`s flat`` for good reading with methods of Jig so and working with new words.
T: Good, please let`s read and answer the questions (students are reading and answering the teacher`s questions)
V. Explaining the new grammar
The Simple Present Tense
Жәй осы шақ етістіктің бірінші формасы арқылы жасалады. Іс - әрекеттің күнделікті қайталанып отыратындағын білдіреді.
For example:
To read - оқу To close - жабу
To write - жазу To go - бару
To open - ашу To drink - ішу
To discuss - талқылау To eat - жеу
Сөйлемге еңгенде яғни қолданысқа түскен кезде етістіктің to частицасы түсіп қалады.
For example:
I read a book every day
We drink a milk every morning
Және 1 - ші, 2 - ші - жақ жекеше түрде және көпше түрде етістік өзгеріссіз қолданылады да, ал 3 - жақ жекеше түрде етістіктің түбіріне – s – es жұрнағы жалғанады.
For example:
He /she reads a book every day.
Сондай – ақ егерде етістік – o,– s, – ss, – sh,- ch, x әріптеріне аяқталатын болса, онда етістіктің түбіріне – es жұрнағы жалғанады.
аграрлық техникалық колледжінің оқытушысы
Нугманова Мақпал Зейнуллақызы
Оқу тобы: Атс - 13о
Сабақтың тақырыбы: The Simple Present Tense (Жәй Осы Шақ)
Текст: We learn foreign languages
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сын тұрғысынан ойлау, сұрақ - жауап әдісі, деңгейлеп саралап оқыту, дамыта оқыту, түсіндірмелі, ойын элементтері.
Пәнаралық байланыс: қазақ және орыс тілдері, халықтық педагогикамен байланыс, музыка, этика, эстетикамен байланыс.
Сабаққа бөлінетін уақыт: 80 минут.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: оқушылардың жай осы шақтың құрылымын, жасалу жолын түсінуі, етістіктің сөйлемде қолдануылуын меңгеруі, өткен грамматикалық тақырыптармен толықтыра отырып, жәй осы шаққа сәйкес ситуация құрастыра білуі, сөздік қорын дамыту.
ә) тәрбиелік мәні: оқушылардың шетел тілін меңгеруге қызығушылығын арттыру, мәдениеттілікке, жауапкершілікке, ізденуге баулу.
б) дамытушылығы: оқушылардың есте сақтау қабілетін арттыру, логикалық ойлауын, еркін сөйлеуін, тілді меңгеруде аударма жұмысына (оқу, тыңдау арқылы) түсінуіне қалыптастыру, сөздік қорын байыту.
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, флипчарттар, электрондық оқулық, слайдтар.
Қолданылған оқулықтар: 1. English for Businessmen. Г. А. Дудкина
2. Английский для секретарей и менеджеров. С. А. Шевелева.
3. Практический курс английского языка В. Д. Аракина
4. Учебник английского языка Н. А. Бонк
Сабақтың өткізілу барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
II. Тіл сындыру жаттығуы
III. Фонетикалық жаттығу «Sailor»
IV. Үй жұмысын сұрау (текст « Nick`s flat» жаңа сөздер, Jigso әдісі арқылы)
V. Жаңа грамматикалық тақырыпты түсіндіру. The Simple Present Tense
VI. Жаңа тақырыпқа сәйкес жаттығулар орындау ex. 4 - 6 p. 48 - 49
VII. Диаграмма құру. «Meals» (өткен тақырыппен байланыстыра отырып )
VIII. Жаңа сөздерді түсіндіру (етістіктің іс - әрекетке қатысын суреттерді пайдалану арқылы.)
IX. Жаңа текстті түсіндіру. «We learn foreign languages»
X. Электронды оқулықты пайдалану арқылы жаттығулар орындау. (ойын элементері)
XI. Жай осы шаққа сөйлем құрастыру.(логикалық ойлау шапшаңдық)
XII. Оқушыларды бағалау.
XIII. Үй жұмысын беру.(түсіндіру) тексті оқып, аудару, сұрақтарға жауап беру, жаңа сөздерді меңгеру, қысқаша эссе жазу.
XIV. Сабақты қорытындылау.
The lesson structure
I. The organization moment
II. Speech drill exercises
III. Phonetic drill exercises (tongue twister)
IV. Asking the home task text `` Nick`s flat`` (with a method of Jig so) new words (they`ll find the correct translation)
V. Explaining the new grammar material. The Simple Tense
VI. Doing exercises (in orally and written form) ex. 4 - 6p. 48
VII. Making up the diagram (Meals)
VIII. Studying the new words. (with the help of pictures)
IX. Explaining the new text `` We learn foreign languages``
X. Conclusion with the electronic book.
XI. Making up the sentences in the Simple Present Tense
XII. Giving marks
XIII. Giving home task (to retell the text and answer the questions, make up an essay)
XIV. The end of the lesson
The procedure of the lesson
I. The organization moment
Teacher: How are you children?
Students: We are well and you?
T: I am so fine, thank you.
I see you are all present
II. Speech drill exercises
T: Now children let`s begin our lesson. First of all let`s answer my questions please.
T: What is date today?
S: Today is the 20th of December
T: And what was the date yesterday?
S: Yesterday was the 19th of December
T: Good thank you. And next question what date will be tomorrow?
S: Tomorrow will be the 21st of December
T: That`s ok. and what day of the week today?
S: Today is Friday.
T: Thank you, very good. Now children, let`s answer my questions, please.
What season is it now? And say about today`s weather
S: It`s winter now. And it`s cold and cloudy.
T: That`s right, thank you.
III. Phonetic drill exercises
Now, children let`s take a tongue twister about sailor.
Sailor
A sailor went to sea (Вышел матрос в море)
To see what he could see, (Посмотреть, что он сможет увидеть)
And all he could see (И все, что он смог увидеть,)
Was sea, sea, sea. (Было море, море, море.)
IV. Asking their homework
T: Now, children let`s talk about our home task.
S: Our home task was the text ``Nick`s flat`` for good reading with methods of Jig so and working with new words.
T: Good, please let`s read and answer the questions (students are reading and answering the teacher`s questions)
V. Explaining the new grammar
The Simple Present Tense
Жәй осы шақ етістіктің бірінші формасы арқылы жасалады. Іс - әрекеттің күнделікті қайталанып отыратындағын білдіреді.
For example:
To read - оқу To close - жабу
To write - жазу To go - бару
To open - ашу To drink - ішу
To discuss - талқылау To eat - жеу
Сөйлемге еңгенде яғни қолданысқа түскен кезде етістіктің to частицасы түсіп қалады.
For example:
I read a book every day
We drink a milk every morning
Және 1 - ші, 2 - ші - жақ жекеше түрде және көпше түрде етістік өзгеріссіз қолданылады да, ал 3 - жақ жекеше түрде етістіктің түбіріне – s – es жұрнағы жалғанады.
For example:
He /she reads a book every day.
Сондай – ақ егерде етістік – o,– s, – ss, – sh,- ch, x әріптеріне аяқталатын болса, онда етістіктің түбіріне – es жұрнағы жалғанады.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.