- 05 нау. 2024 02:54
- 177
Cабақ – өркеннің негізгі бөлігі және қоректік заттарды өткізу мүшесі
Тақырыбы: § 12 Cабақ – өркеннің негізгі бөлігі және қоректік заттарды өткізу мүшесі
Мақсаты: 1. Өсімдіктер сабағының құрылысы мен қызметі, ішкі құрылысы, сабақтың бойлап және жуандап өсуі, камбийдің рөлі, жылдық сақиналар туралы түсінік беру арқылы өсімдіктердің вегетативті мүшелері жөніндегі білімдерін тереңдету.
2. Оқушылардың өзіндік жұмыс арқылы білімді өз бетімен қабылдау әрекетін дамыту
3. Әрбір істі саналы түрде орындауға, және қоршаған ортамен саналы қарым - қатынас жасауға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: ТС пайдаланып түсіндіру, кестелер, Венн диаграммасын толтыру
Көрнекі - құралдар: сызбанұсқалар, суреттер. кестелер, слайд
Пәнаралық байланыс: экология, география
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
А) сәйкестендір
1) Өсімдіктер мен қоршаған орта арасындағы газалмасуды жүргізеді;
2) Жапырақты жоғарғы және төменгі жағынан жауып тұратын қабат;
3) Бұл жерде ауаға толған жасушааралық қуыс орналасқан;
4) Жапырақтың үстіңгі өңінің астына орналасқан жасушалар;
5) Жарты ай немесе бүйрек пішінді бір - бірімен жанасқан жасушалар;
6) Бұл жасушалар жапырақтың жұмсағын құрайды;
7) Бұл жерде жасыл бағыналы жасушалар орналасқан;
8) Жасушалар жапырақты бүлінуден сақтайды;
Ә) Фотосинтезге керектілерді таңдап ал.
1) оттегі; 2) көмірқышқыл газ; 3) жарық; 4) лейкопластар; 5) хромопластар; 6) хлоропластар; 7) су; 8) органикалық заттар; 9) топырақ; 10) минералды заттар
Б) Қай пайымдаулар дұрыс? ( дұрыс +, бұрыс - ).
Су мен көмірқышқыл газын сіңіріп, жарықтың әсерінен минералды заттардың түзілу құбылысы фотосинтез деп аталады.
Оттегі жапыраққа сағағы арқылы өтеді.
Қанттың түзілуі өсімдіктердің барлық мүшелерінде жүреді.
Фотосинтез тек жарықтың әсерінен болады.
Фотосинтез кезінде оттегі ауаға таралады.
Тек жапырақтың хлоропластарында қант түзіледі.
Су мен көмірқышқыл газын сіңіріп, жарықтың әсерінен органикалық заттардың түзілу құбылысы фотосинтез деп аталады.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру
Оқушыларға мәтінді оқып шығуға 10мин. уақыт беру. Сабақты төмендегідей жоспар бойынша меңгеру.
1) Сипаттама
2) Қызметі
3) Түрлері
4) Сабақтың ішкі құрылысы
5) Сабақтың бойлап және жуандап өсуі
6) Зертханалық жұмыс
1. Сипаттама. Сабақ - өсімдіктің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін байланыстырып тұратын органикалық заттарды қорға жинайтын вегетативті мүше.
2. Қызметі.
3. Түрлері.
4. Құрылысы.
5. Сабақтың бойлап және жуандап өсуі
Сабақтың бойлап өсуін түсіндіру
Сабан сабақтың ұзарып өсуін түсіндіру
Сабақтардың биіктігі мен өсу жылдамдығын кесте бойынша түсіндіру
ТС. Сабақтың жуандап өсуі ---- камбий ---- сүрек --- жылдық шеңбер
№. 12 зертханалық жұмыс(Ағаштың көлденең кесіндісіндегі жылдық сақиналарды көру)
Қоректік заттар
Су мен минералды заттар
тамырдан сорылады
Органикалық заттар
жапырақта түзіледі
IV. Қорытындылау.
1. Сабақтың суретіне қарап ішкі құрылысын анықта.
2. Берілген сөйлемдерді зер салып оқып, сабақтың қай қабатына тән екендігін анықта
1) Сабақтың жуандап өсуі қай қабатқа байланысты?
2) Жылдық шеңбер түзіледі.
3) Органикалық заттар қорға жиналады.
4) Су мен минералды заттар қозғалады.
5) Тін талшықтары орналасқан қабат.
6) Сабақтың барлық бөлімдерін бір - бірімен байланыстырады.
7) Қабық пен сүректің арасында орналасады.
8) Сабақ тыныс алатын жасымықша жасушалары орналасады.
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма. § 12 оқу
Мақсаты: 1. Өсімдіктер сабағының құрылысы мен қызметі, ішкі құрылысы, сабақтың бойлап және жуандап өсуі, камбийдің рөлі, жылдық сақиналар туралы түсінік беру арқылы өсімдіктердің вегетативті мүшелері жөніндегі білімдерін тереңдету.
2. Оқушылардың өзіндік жұмыс арқылы білімді өз бетімен қабылдау әрекетін дамыту
3. Әрбір істі саналы түрде орындауға, және қоршаған ортамен саналы қарым - қатынас жасауға тәрбиелеу
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: ТС пайдаланып түсіндіру, кестелер, Венн диаграммасын толтыру
Көрнекі - құралдар: сызбанұсқалар, суреттер. кестелер, слайд
Пәнаралық байланыс: экология, география
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
А) сәйкестендір
1) Өсімдіктер мен қоршаған орта арасындағы газалмасуды жүргізеді;
2) Жапырақты жоғарғы және төменгі жағынан жауып тұратын қабат;
3) Бұл жерде ауаға толған жасушааралық қуыс орналасқан;
4) Жапырақтың үстіңгі өңінің астына орналасқан жасушалар;
5) Жарты ай немесе бүйрек пішінді бір - бірімен жанасқан жасушалар;
6) Бұл жасушалар жапырақтың жұмсағын құрайды;
7) Бұл жерде жасыл бағыналы жасушалар орналасқан;
8) Жасушалар жапырақты бүлінуден сақтайды;
Ә) Фотосинтезге керектілерді таңдап ал.
1) оттегі; 2) көмірқышқыл газ; 3) жарық; 4) лейкопластар; 5) хромопластар; 6) хлоропластар; 7) су; 8) органикалық заттар; 9) топырақ; 10) минералды заттар
Б) Қай пайымдаулар дұрыс? ( дұрыс +, бұрыс - ).
Су мен көмірқышқыл газын сіңіріп, жарықтың әсерінен минералды заттардың түзілу құбылысы фотосинтез деп аталады.
Оттегі жапыраққа сағағы арқылы өтеді.
Қанттың түзілуі өсімдіктердің барлық мүшелерінде жүреді.
Фотосинтез тек жарықтың әсерінен болады.
Фотосинтез кезінде оттегі ауаға таралады.
Тек жапырақтың хлоропластарында қант түзіледі.
Су мен көмірқышқыл газын сіңіріп, жарықтың әсерінен органикалық заттардың түзілу құбылысы фотосинтез деп аталады.
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру
Оқушыларға мәтінді оқып шығуға 10мин. уақыт беру. Сабақты төмендегідей жоспар бойынша меңгеру.
1) Сипаттама
2) Қызметі
3) Түрлері
4) Сабақтың ішкі құрылысы
5) Сабақтың бойлап және жуандап өсуі
6) Зертханалық жұмыс
1. Сипаттама. Сабақ - өсімдіктің жер асты мүшелері мен жер үсті мүшелерін байланыстырып тұратын органикалық заттарды қорға жинайтын вегетативті мүше.
2. Қызметі.
3. Түрлері.
4. Құрылысы.
5. Сабақтың бойлап және жуандап өсуі
Сабақтың бойлап өсуін түсіндіру
Сабан сабақтың ұзарып өсуін түсіндіру
Сабақтардың биіктігі мен өсу жылдамдығын кесте бойынша түсіндіру
ТС. Сабақтың жуандап өсуі ---- камбий ---- сүрек --- жылдық шеңбер
№. 12 зертханалық жұмыс(Ағаштың көлденең кесіндісіндегі жылдық сақиналарды көру)
Қоректік заттар
Су мен минералды заттар
тамырдан сорылады
Органикалық заттар
жапырақта түзіледі
IV. Қорытындылау.
1. Сабақтың суретіне қарап ішкі құрылысын анықта.
2. Берілген сөйлемдерді зер салып оқып, сабақтың қай қабатына тән екендігін анықта
1) Сабақтың жуандап өсуі қай қабатқа байланысты?
2) Жылдық шеңбер түзіледі.
3) Органикалық заттар қорға жиналады.
4) Су мен минералды заттар қозғалады.
5) Тін талшықтары орналасқан қабат.
6) Сабақтың барлық бөлімдерін бір - бірімен байланыстырады.
7) Қабық пен сүректің арасында орналасады.
8) Сабақ тыныс алатын жасымықша жасушалары орналасады.
V. Бағалау.
VI. Үйге тапсырма. § 12 оқу
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.