- 05 нау. 2024 04:33
- 292
Етістіктің шақтары
Тақырыбы | Етістіктің шақтары | |
Сыныбы | 4 «ә» | |
Күні | ||
Мақсаты | Етістіктің шақтары жайында түсінік беру | |
Міндеттері | Етістіктің шақтары жайында білімдерін кеңейту Етістіктің шақтарын ажырата алуда сыни ойлауын дамыту Сөйлем ішінен саналы түрде табуға және пайдалана білуге үйрету. | |
Күтілетін нәтиже | Етістіктің шақтары жайында білімдерін арттырады Сыни ойлауда өз ойын еркін жеткізеді АКТ - ны қолдану барысын кеңейтеді | |
Ресурстар | АКТ, бейнебаян, маркер, стикер, плакат, суреттер, оқулық | |
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс - әрекеті | Оқушының іс – әрекеті |
Ұйымдастыру | Сәлемдесу Топқа бөлу (түймелер арқылы) Түйме, түйменің қасиеті жайында анықтама беру Сенімді қарым – қатынас: түймелер тізбегі арқылы тілек айту | Сәлемдеседі Қызыл және көк түсті түймелер арқылы топқа бөлінеді І - топ ІІ - топ Жіпке түймелерді тізе отырып, тілек тілейді |
Өткен материалды еске түсіру | «Ыстық орындық» әдісін пайдалану арқылы өткенге шолу жастау | Бір - біріне сұрақ қою арқылы өткен материалдарды еске түсіреді. |
Табыс критерийі | Сабақтың оқушылармен бірлесе атқарылар мақсатты жұмыс бағыттарын анықтау (Бүгінгі сабақта қандай мақсатқа жетеміз деп ойлайсыңдар? ) | Сабақтың тақырыбымен мақсатымен танысады |
Жаңа сабаққа кіріспе | Бейнебаян көрсету (астананың кешегі, бүгінгі және болашақтағы көрінісі) І - топ: Өткен шақ (Қазақстанның тәуелсіздік алғанға дейінгі шағы) ІІ - топ: Осы шақ (Қазақстанның бүгінгі тынысы) | Бейнебаянды көре отырып етістіктің шақтары жайында түсінік қалыптастырады. Арнайы берілген суреттерді пайдалана отырып, берілген тапсырмаларын постер арқылы орындайды |
Жеке оқушымен жұмыс | Келер шаққа байланысты тапсырмалар орындайды. Амангелді ауданын болашақта қалай елестететіндерін сұрау | «Арайлы Амангелдім» Амангелді ауданының болашақтағы көрінісін баяндайды |
Жаңа сабақты бекіту | І - топ: А) Осы шақтағы етістіктерді табу Қатты жел соғып тұр. Әкем малды ыққа байлап жатыр. Асқар оған көмектесіп жүр. Әжем сиыр сауып отыр. Ә) Өткен шаққа айналдыру ІІ - топ: А) Өткен шақтағы етістіктерді табу Болат қаунғаннан күліп жіберген. Балалар ән шырқаған. Өзгелер ұйып тыңдаған. Ағай бізбен талай рет әңгімелескен. Аққу қолға тез үйренген. Ә) Өткен шаққа айналдыру Б) Сөйлемдерін келер шаққа айналдыру Етістіктің шақтары жайында қорытынды анықтама беру | Сөйлемдерді оқып етістіктің шақтарын табады Сөйлемдерін келер шаққа айналдырады. |
Қорытынды | Берілген етістіктерді үш шақта жазу, сөйлем құрау І - топ: Жина, тазала, күре, киін, көр ІІ - топ: үйрен, таныс, айт, оқы, ойна | Етістіктерді үш шақта жазады, сөйлем құрайды |
Үйге тапсырма | 424 - жаттығу. Ережелерді жаттау | Үй жұмысын жазады |
Бағалау | Топтың бағалауын тыңдау, тақтадағы жұлдызшаларды санау арқылы бағалау | Топтың бағалауын айтады |
Сергіту сәті Рефлексия | Көңіл күй смайликтері арқылы алған әсерлерін көрсету | Алған әсерлерін смайликтер қатарына стикермен жапсырады |