- 05 нау. 2024 02:26
- 235
Кешірім мен келісім
Мектеп №33 қазақ орта жалпы білім беру мектебінің
өзiн - өзi тану сабағының мұғалімі Досмурзина Салтанат Каматовна
Тақырыбы: Кешірім мен келісім
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: мейірімділік, кешірімшіл, адамгершілік
Сабақ мақсаты: Кешірім мен келісімге келу дұрыс әрекет құндылығынан туындайтыны туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
- кешірімді болуға үйрету
- оқушылардың адамгершілік қасиеттерін дамыту
- мейірімді болуға тәрбиелеу. Ресурстар: оқулық, дәптер
(аудио, видео жазбалар)
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi: Сәлемдесу. 5Т
Тыныштық сәтi. Баяу әуен тыңдай отырып жасау. «Күннің нұры»
Кім өзінің әсерімен бөліскісі келеді?
Үй тапсырмасын тексеру:
Тапсырма: 13 сабақ. 67 - 70 беттегі «Мақтаншақ жолбарыс» ертегісін оқып келу.
Сұрақтар:
- Бұлбұл неліктен бақтан ұшып кетті?
- Жолбарыстың мұңаюының себебі неде?
- Жолбарысқа көмек берген кімдер?
- Жолбарыс бұлбұлдан не үшін кешірім сұрады?
- Кешірімшіл болу әр адамның қолынан келеді ме?
- Адамгершіліктің маңызы неде?
- Айналаларыңа деген мейірімділіктеріңді қалай көрсетіп жүрсіңдер? Ескерту:
Дәйексөз.
Өз ойларыңа абай болыңдар, ол әрекеттің бастауы болады.
Лао Цзы
Ұлдарға екі рет, қыздарға екі рет, хормен 1 рет айтылады.
Дәйексөзді дәптерге жазып алу.
Әңгімелеу. Мұғалімнің сыйы
Видео ролик: Ы. Алтынсариннің «Әке мен бала» әңгімесінен
Сұрақтар:
Әке мен бала қайдан келе жатты?
Жолдан нені көрді?
Бала неліктен тағаны алмады?
Әкесі қандай әрекет жасады?
Әкесінің іс - әрекетінен бала не түйді?
Сен ақылыңа үнемі жүгінесің бе?
Айналадағы іс - әрекеттер мейірімділік жасауға кедергі бола ала ма?
Қандай істер адамды бақытқа жетелейді?
Жомарттық жасаған кездеріңіз болды ма?
Шығармашылық жұмыс. Қасиеттер жазылған үш қағазбен үш топқа бөлу.(мейірімділік, кешірімшіл, адамгершілік)
Тапсырма: Сөзтізбек
Тор көздегі сандардың орнына қазақ әліпбиіндегі әріптерді ретімен қойсаңыз, халықтың даналық сөзі шығады. Шыққан сөзді қорғайды.
Толық нұсқасын жүктеу
өзiн - өзi тану сабағының мұғалімі Досмурзина Салтанат Каматовна
Тақырыбы: Кешірім мен келісім
Құндылық: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: мейірімділік, кешірімшіл, адамгершілік
Сабақ мақсаты: Кешірім мен келісімге келу дұрыс әрекет құндылығынан туындайтыны туралы түсініктерін кеңейту.
Міндеттері:
- кешірімді болуға үйрету
- оқушылардың адамгершілік қасиеттерін дамыту
- мейірімді болуға тәрбиелеу. Ресурстар: оқулық, дәптер
(аудио, видео жазбалар)
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi: Сәлемдесу. 5Т
Тыныштық сәтi. Баяу әуен тыңдай отырып жасау. «Күннің нұры»
Кім өзінің әсерімен бөліскісі келеді?
Үй тапсырмасын тексеру:
Тапсырма: 13 сабақ. 67 - 70 беттегі «Мақтаншақ жолбарыс» ертегісін оқып келу.
Сұрақтар:
- Бұлбұл неліктен бақтан ұшып кетті?
- Жолбарыстың мұңаюының себебі неде?
- Жолбарысқа көмек берген кімдер?
- Жолбарыс бұлбұлдан не үшін кешірім сұрады?
- Кешірімшіл болу әр адамның қолынан келеді ме?
- Адамгершіліктің маңызы неде?
- Айналаларыңа деген мейірімділіктеріңді қалай көрсетіп жүрсіңдер? Ескерту:
Дәйексөз.
Өз ойларыңа абай болыңдар, ол әрекеттің бастауы болады.
Лао Цзы
Ұлдарға екі рет, қыздарға екі рет, хормен 1 рет айтылады.
Дәйексөзді дәптерге жазып алу.
Әңгімелеу. Мұғалімнің сыйы
Видео ролик: Ы. Алтынсариннің «Әке мен бала» әңгімесінен
Сұрақтар:
Әке мен бала қайдан келе жатты?
Жолдан нені көрді?
Бала неліктен тағаны алмады?
Әкесі қандай әрекет жасады?
Әкесінің іс - әрекетінен бала не түйді?
Сен ақылыңа үнемі жүгінесің бе?
Айналадағы іс - әрекеттер мейірімділік жасауға кедергі бола ала ма?
Қандай істер адамды бақытқа жетелейді?
Жомарттық жасаған кездеріңіз болды ма?
Шығармашылық жұмыс. Қасиеттер жазылған үш қағазбен үш топқа бөлу.(мейірімділік, кешірімшіл, адамгершілік)
Тапсырма: Сөзтізбек
Тор көздегі сандардың орнына қазақ әліпбиіндегі әріптерді ретімен қойсаңыз, халықтың даналық сөзі шығады. Шыққан сөзді қорғайды.
Толық нұсқасын жүктеу