- 05 нау. 2024 04:28
- 282
Көмектес септік
Қазақ тілі 4 сынып
Тақырыбы: Көмектес септік
Мақсаты мен міндеттері: зат есім туралы түсініктерін кеңейту, көмектес септік туралы түсінік беру.
1. Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; зат есім туралы түсініктерін кеңейту, көмектес септік туралы түсінік беру.
2. Дамытушылық: сөз таптарын ажырата білу қабілеттерін дамыту; сөз таптарының сұрақтарын білу қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін дамыту;
3. Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс - тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
2. Ойшақыру
Берілген сөздерді септе:
1 - қатар әнші
2 - қатар қобыз
3 - қатар домбыра
3. үй тапсырмасын тексеру
4. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Каллиграфиялық минут
Көмектес септіктегі сөздер істің қандай құралмен істелінгенін білдіреді, істің бірлесіп істелуін білдіреді. Мақал арқылы түсіндіру.
Сурет бойынша; Ине Су От « Жалғау қосу.»
Ой толғау; Мақал құрастыру
Мысалы: Оқу – инемен құдық қазғандай.
Сумен ойнама - батарсың
Отпен ойнама - күйерсің
2 тапсырма; Жатқа жазу. Талдау.
5. Оқулықпен жұмыс. Ережені оқу, есте сақтау.
6. Топтық жұмыс
Ауызша тапсырма: Оқу, талдау.
Мәтінді оқу. Сумен, материкпен. « Көмектес септік»
Сөздік жұмыс - Архипелаг аумағында өсетін өсімдіктер — тундралық типтегі өсімдіктер: қортық қайыңдар, қортық талдар, мүктер мен қыналар.
Төменгі сызба бойынша ойынды дәлелде.
Бұл көмектес септіктегі сөз, өйткені ол сөйлемде..... мүше болып тұр.
Ол..... сұрағына жауап беріп тұр.
82 - жаттығу Адасқан сөздерді өз орнына қою сөйлем құрау., талдау.
7. Шығармашылық жұмыс « Еңбек, су, Ораз, кітап.»көмектес септікке қою.
Сөйлем құрау.
ребус шеш(жұппен жұмыс)
Күйші
Күйші деген кім? Қандай күйшілерді білесіңдер? Құрманғазы туралы не білесің? Құрманғазының шәкірті кім? Құрманғазының күйлерін ата.
89 - жаттығу әңгіме құрау.
Тапсырма. Ізденіс 87 - жаттығу. Жатқа жазу. Шешуі; пойыз жол, рельс.
Т. с « ауылды, қаланы»
Б. с « қалаға. Ауылға»
Ж. с. « ауылда. Қалада»
А, с, «ішек»
К. с. «ішекпен»
«Ұйқасын тап» ойыны арқылы 91 жаттығуды орындау.
Шымшық, бұлақ.
3. Жаңа білімді бекіту:
Тест тапсырмасын орындайық
1. Көмектес септігінің жалғауын тап
А)- ға, - ге, - қа, - ке
Ә)- мен, - бен, - пен
Б) ның нің, - тың, - тің
2. Кіммен? немен? сұрақтарына жауап беретін септік
А) атау септік
Ә) барыс септік
Б) көмектес септік
3. Көмектес септікте тұрған сөзді тап
Үйдің қабырғасын балшықпен сыладым
А) үйдің
Ә) қабырғасын
Б) балшықпен
4. Көмектес септіктегі сөз қай сөзбен байланысып тұр
Әсем ағашты арамен кесті.
А) Әсет
Ә) кесті
Б) ағашты
5Көмектес септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады
А) тұрлаулы Ә) тұрлаусыз.
Үйге тапсырма
Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы,
№1 мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Жанділдаева Жұмагүл Төлепбайқызы
Тақырыбы: Көмектес септік
Мақсаты мен міндеттері: зат есім туралы түсініктерін кеңейту, көмектес септік туралы түсінік беру.
1. Білімділік: сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру; зат есім туралы түсініктерін кеңейту, көмектес септік туралы түсінік беру.
2. Дамытушылық: сөз таптарын ажырата білу қабілеттерін дамыту; сөз таптарының сұрақтарын білу қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін дамыту;
3. Тәрбиелік: ұқыптылыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу;
Сабақ түрі: қайталау сабағы
Көрнекіліктер: кесте;, суреттер, қималы карточкалар.
Әдіс - тәсілдер: жұптық, топтық, өзіндік
Сабақ барысы
1. Оқыту үрдісінің маңыздылығы:
2. Ойшақыру
Берілген сөздерді септе:
1 - қатар әнші
2 - қатар қобыз
3 - қатар домбыра
3. үй тапсырмасын тексеру
4. Жаңа тапсырмаларды қалыптастыру:
Каллиграфиялық минут
Көмектес септіктегі сөздер істің қандай құралмен істелінгенін білдіреді, істің бірлесіп істелуін білдіреді. Мақал арқылы түсіндіру.
Сурет бойынша; Ине Су От « Жалғау қосу.»
Ой толғау; Мақал құрастыру
Мысалы: Оқу – инемен құдық қазғандай.
Сумен ойнама - батарсың
Отпен ойнама - күйерсің
2 тапсырма; Жатқа жазу. Талдау.
5. Оқулықпен жұмыс. Ережені оқу, есте сақтау.
6. Топтық жұмыс
Ауызша тапсырма: Оқу, талдау.
Мәтінді оқу. Сумен, материкпен. « Көмектес септік»
Сөздік жұмыс - Архипелаг аумағында өсетін өсімдіктер — тундралық типтегі өсімдіктер: қортық қайыңдар, қортық талдар, мүктер мен қыналар.
Төменгі сызба бойынша ойынды дәлелде.
Бұл көмектес септіктегі сөз, өйткені ол сөйлемде..... мүше болып тұр.
Ол..... сұрағына жауап беріп тұр.
82 - жаттығу Адасқан сөздерді өз орнына қою сөйлем құрау., талдау.
7. Шығармашылық жұмыс « Еңбек, су, Ораз, кітап.»көмектес септікке қою.
Сөйлем құрау.
ребус шеш(жұппен жұмыс)
Күйші
Күйші деген кім? Қандай күйшілерді білесіңдер? Құрманғазы туралы не білесің? Құрманғазының шәкірті кім? Құрманғазының күйлерін ата.
89 - жаттығу әңгіме құрау.
Тапсырма. Ізденіс 87 - жаттығу. Жатқа жазу. Шешуі; пойыз жол, рельс.
Т. с « ауылды, қаланы»
Б. с « қалаға. Ауылға»
Ж. с. « ауылда. Қалада»
А, с, «ішек»
К. с. «ішекпен»
«Ұйқасын тап» ойыны арқылы 91 жаттығуды орындау.
Шымшық, бұлақ.
3. Жаңа білімді бекіту:
Тест тапсырмасын орындайық
1. Көмектес септігінің жалғауын тап
А)- ға, - ге, - қа, - ке
Ә)- мен, - бен, - пен
Б) ның нің, - тың, - тің
2. Кіммен? немен? сұрақтарына жауап беретін септік
А) атау септік
Ә) барыс септік
Б) көмектес септік
3. Көмектес септікте тұрған сөзді тап
Үйдің қабырғасын балшықпен сыладым
А) үйдің
Ә) қабырғасын
Б) балшықпен
4. Көмектес септіктегі сөз қай сөзбен байланысып тұр
Әсем ағашты арамен кесті.
А) Әсет
Ә) кесті
Б) ағашты
5Көмектес септіктегі сөздер сөйлемде қандай мүше болады
А) тұрлаулы Ә) тұрлаусыз.
Үйге тапсырма
Қарағанды облысы, Жезқазған қаласы,
№1 мектептің бастауыш сынып мұғалімі
Жанділдаева Жұмагүл Төлепбайқызы