- 05 нау. 2024 00:05
- 249
Менің сүйікті кейіпкерім. Етістіктің шақтары
6 - сынып
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Менің сүйікті кейіпкерім. Етістіктің шақтары.
Сабақтың мақсаты:
• Оқушылардың сүйікті кейіпкерлері туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
• Етістіктің шақтары туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері:
• Сүйікті кейіпкер тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
• Қазақша тілдік қатынасты еркін игерту, ауызекі тілдесімде жүйелі сөйлеуге үйрету.
• Өзге ұлт өкілі балаларының қазақ тілінде дұрыс айту, жазу қабілеттерінің жетілуіне, ой-өрісінің дамуына көмек көрсету.
• Ұжымда жұмыс істеуге баулу.
• Сүйікті кейіпкерлерінен үлгі - өнеге алу.
• Патриоттық тәрбие беру.
• Етістіктің шақтарын тиянақтау.
Сабақтың көрнекілігі: етістіктің шақтары жазылған кесте.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелесу, деңгейлеп оқыту, миға шабуыл, топтастыру стратегиясы.
Күтілетін нәтиже:
• Сүйікті кейіпкері туралы әңгімелеу.
• Үйренген жаңа сөздерін күнделікті тұрмыста пайдалана білу.
• Үлгі тұтатын кейіпкерлеріне деген құрмет, ыстық сезім.
• Ойларын ашық айту.
• Етістіктің шақтарын меңгеру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар, алдарыңда жатқан түрлі-түсті белгілердің ішінен қазіргі көңіл-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл-күйім өте жақсы
Көңіл-күйім жақсы
Көңіл-күйім жоқ
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жаңа сабақ.
♦ Жаңа тақырыпқа даярлау Айтылым.
• Ой шақыру.
1. Балалар, кино көргенді ұнатасыңдар ма?
2. Қандай кейіпкерлерді білесіңдер?
3. Қай кейіпкерге ұқсағыларың келеді?
- Енді осы Кейіпкер сөзінен бірнеше мағыналы сөздер шығарайықшы. Үш қатар жарыса отырып жұмыс жасаймыз.
- Қане, болсақ, оқимыз. Кімде қанша сөз шықты?
- Ал қазір тақтаға қарап салыстырайық.
Кейіпкер - ер, кер, кек, пір, ек.
Жаңа тақырып.
- Дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қоямыз.
Менің сүйікті кейіпкерім. Етістіктің шақтары.
«Миға шабуыл» әдісі.
- Сүйікті кейіпкерлерің туралы не айтар едіңдер? Ауызша айтамыз.(ақылды, жақсы дос, қиындықтан қашпайтын, жанашыр т. б.)
Тілдесім
Сөздікпен жұмыс.
♦ Осы сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату.
Сүйікті - любимый (- ая) шығарма - произведение(сочинение)
Кейіпкер – персонаж
шешен - оратор
Ертегі – сказка
айлакер - хитрый
Аңқау – наивный
қасиет - хорошее качество
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Тыңдалым.
♦ Оқушыларға кезекпе - кезек дауыстап оқыту.
♦ Мәтінді аударту.
Етістіктің шақтары. Етістіктің 3 шақ тұлғасы бар: осы шақ, өткен шақ, келер шақ.
Жазылым.
Тапсырма. Мәтін бойынша бірнеше сұрақ құрастыру.
1. Қожанасыр кім?
2. Ол қандай адам?
3. Осындай қасиеттері үшін кім оны жақсы көреді?
4. Алдар көсе қандай кейіпкер?
3 - тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар.
1. Дастанның (қарындасы) бар.
2. Ол (қарындасын) өте жақсы көреді.
3. Дастан (қарындасына) кітап сатып алды.
Рефлексия:
Білетінім
Білгенім
Білгім келетіні
Үйге тапсырма: 72 - бет -, 4 - тапсырма - жазбаша, өзінің сүйікті кейіпкері туралы әңгімелеу.
Бағалау.
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Менің сүйікті кейіпкерім. Етістіктің шақтары.
Сабақтың мақсаты:
• Оқушылардың сүйікті кейіпкерлері туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
• Етістіктің шақтары туралы түсініктерін кеңейту.
Сабақтың міндеттері:
• Сүйікті кейіпкер тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
• Қазақша тілдік қатынасты еркін игерту, ауызекі тілдесімде жүйелі сөйлеуге үйрету.
• Өзге ұлт өкілі балаларының қазақ тілінде дұрыс айту, жазу қабілеттерінің жетілуіне, ой-өрісінің дамуына көмек көрсету.
• Ұжымда жұмыс істеуге баулу.
• Сүйікті кейіпкерлерінен үлгі - өнеге алу.
• Патриоттық тәрбие беру.
• Етістіктің шақтарын тиянақтау.
Сабақтың көрнекілігі: етістіктің шақтары жазылған кесте.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер: сұрақ-жауап, әңгімелесу, деңгейлеп оқыту, миға шабуыл, топтастыру стратегиясы.
Күтілетін нәтиже:
• Сүйікті кейіпкері туралы әңгімелеу.
• Үйренген жаңа сөздерін күнделікті тұрмыста пайдалана білу.
• Үлгі тұтатын кейіпкерлеріне деген құрмет, ыстық сезім.
• Ойларын ашық айту.
• Етістіктің шақтарын меңгеру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар, алдарыңда жатқан түрлі-түсті белгілердің ішінен қазіргі көңіл-күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл-күйім өте жақсы
Көңіл-күйім жақсы
Көңіл-күйім жоқ
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жаңа сабақ.
♦ Жаңа тақырыпқа даярлау Айтылым.
• Ой шақыру.
1. Балалар, кино көргенді ұнатасыңдар ма?
2. Қандай кейіпкерлерді білесіңдер?
3. Қай кейіпкерге ұқсағыларың келеді?
- Енді осы Кейіпкер сөзінен бірнеше мағыналы сөздер шығарайықшы. Үш қатар жарыса отырып жұмыс жасаймыз.
- Қане, болсақ, оқимыз. Кімде қанша сөз шықты?
- Ал қазір тақтаға қарап салыстырайық.
Кейіпкер - ер, кер, кек, пір, ек.
Жаңа тақырып.
- Дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қоямыз.
Менің сүйікті кейіпкерім. Етістіктің шақтары.
«Миға шабуыл» әдісі.
- Сүйікті кейіпкерлерің туралы не айтар едіңдер? Ауызша айтамыз.(ақылды, жақсы дос, қиындықтан қашпайтын, жанашыр т. б.)
Тілдесім
Сөздікпен жұмыс.
♦ Осы сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату.
Сүйікті - любимый (- ая) шығарма - произведение(сочинение)
Кейіпкер – персонаж
шешен - оратор
Ертегі – сказка
айлакер - хитрый
Аңқау – наивный
қасиет - хорошее качество
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Тыңдалым.
♦ Оқушыларға кезекпе - кезек дауыстап оқыту.
♦ Мәтінді аударту.
Етістіктің шақтары. Етістіктің 3 шақ тұлғасы бар: осы шақ, өткен шақ, келер шақ.
Жазылым.
Тапсырма. Мәтін бойынша бірнеше сұрақ құрастыру.
1. Қожанасыр кім?
2. Ол қандай адам?
3. Осындай қасиеттері үшін кім оны жақсы көреді?
4. Алдар көсе қандай кейіпкер?
3 - тапсырма. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңдар.
1. Дастанның (қарындасы) бар.
2. Ол (қарындасын) өте жақсы көреді.
3. Дастан (қарындасына) кітап сатып алды.
Рефлексия:
Білетінім
Білгенім
Білгім келетіні
Үйге тапсырма: 72 - бет -, 4 - тапсырма - жазбаша, өзінің сүйікті кейіпкері туралы әңгімелеу.
Бағалау.