- 05 нау. 2024 00:05
- 198
Отан. Жіктік жалғауы
6 - сынып
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Отан. Жіктік жалғауы.
Сабақтың мақсаты:
• Оқушылардың Отан туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
• Жіктік жалғауы туралы түсініктерін кеңейту..
Сабақтың міндеттері:
• Отан тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
• Қазақша тілдік қатынасты еркін игерту, ауызекі тілдесімде жүйелі сөйлеуге үйрету.
• Өзге ұлт өкілі балаларының қазақ тілінде дұрыс айту, жазу қабілеттерінің жетілуіне, ой - өрісінің дамуына көмек көрсету.
• Ұжымда жұмыс істеуге баулу.
• Отанға деген сүйіспеншіліктерін, құштарлықтарын ояту. Патриоттық тәрбие беру.
• Жіктік жалғауын тиянақтау.
Сабақтың көрнекілігі: топтастыру стратегиясы, (слайд, видео), деңгейлік тапсырмалар жазылған кестелер.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, әңгімелесу, деңгейлеп оқыту, миға шабуыл, топтастыру стратегиясы.
Күтілетін нәтиже:
• Отан туралы әңгімелеу
• Үйренген жаңа сөздерін күнделікті тұрмыста пайдалана білу
• Отанға, еліне, жеріне деген құрмет, ыстық сезім.
• Ойларын ашық айту
• Жіктік жалғауын меңгеру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар, алдарыңда жатқан түрлі - түсті белгілердің ішінен қазіргі көңіл - күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл - күйім өте жақсы Көңіл - күйім жақсы Көңіл - күйім жоқ
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жаңа сабақ.
♦ Жаңа тақырыпқа даярлау Айтылым.
• Ой шақыру.
1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Отанымыз қандай?
- Енді осы Отан сөзінен бірнеше мағыналы сөздер шығарайықшы. Үш қатар жарыса отырып жұмыс жасаймыз.
- Қане, болсақ, оқимыз. Кімде қанша сөз шықты?
- Ал қазір тақтаға қарап салыстырайық.
Отан – от, ат, тон, он
Жаңа тақырып.
- Дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қоямыз.
Отан. Жіктік жалғауы.
• «Миға шабуыл» әдісі.
- 3. Отан туралы қандай мақал - мәтел білесіңдер?
• Кластер Тілдесім
Сөздікпен жұмыс.
♦ Осы сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату.
Ағынды өзен - быстрая река
асқар тау - высокие горы
Қасиетті тіл - святой, достойный язык
құдіретті үн - всемогущее звучание
Бар жәндігін сүйемін қыбырлаған - люблю всю живность
Бәрі маған сыбырлаған - все мне шептали
Күш - жігерімді - силу
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Тыңдалым.
♦ Оқушыларға өлеңді кезекпе - кезек дауыстап оқыту.
♦ Өлеңнің мағынасын ашу.
Жазылым.
2 - тапсырма. Сөз тіркестерін дұрыс құраңдар.
Түнін сүйем, қасиетті тілі, оның құдіреті, бәрі маған сыбырлаған, шырылдаған бозторғай, биік екен, мәңгілікке сүйіп өтем.
Деңгейлік тапсырма. 4 - тапсырма.
І деңгей. Сөйлемдегі зат есімнің нешінші жақта тұрғанын айтыңдар.
ІІ деңгей. Синонимдерден сөйлемдер құрастыру.
ІІІ деңгей. Сызба бойынша сөз тіркесін құрастыру.
6 - тапсырма. Үлгі бойынша диалог оқып, өзара сөйлесу.
Рефлексия:
Білетінім
Білгенім
Білгім келетіні
Үйге тапсырма: 88 - бет - өлең жаттау, 3 - тапсырма - жазбаша
Бағалау.
Өтілетін күні:
Сабақтың тақырыбы: Отан. Жіктік жалғауы.
Сабақтың мақсаты:
• Оқушылардың Отан туралы білімдерін толықтыру, жүйелеу.
• Жіктік жалғауы туралы түсініктерін кеңейту..
Сабақтың міндеттері:
• Отан тақырыбына байланысты жаңа сөздермен таныстыру.
• Қазақша тілдік қатынасты еркін игерту, ауызекі тілдесімде жүйелі сөйлеуге үйрету.
• Өзге ұлт өкілі балаларының қазақ тілінде дұрыс айту, жазу қабілеттерінің жетілуіне, ой - өрісінің дамуына көмек көрсету.
• Ұжымда жұмыс істеуге баулу.
• Отанға деген сүйіспеншіліктерін, құштарлықтарын ояту. Патриоттық тәрбие беру.
• Жіктік жалғауын тиянақтау.
Сабақтың көрнекілігі: топтастыру стратегиясы, (слайд, видео), деңгейлік тапсырмалар жазылған кестелер.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақта қолданылатын әдіс - тәсілдер: сұрақ - жауап, әңгімелесу, деңгейлеп оқыту, миға шабуыл, топтастыру стратегиясы.
Күтілетін нәтиже:
• Отан туралы әңгімелеу
• Үйренген жаңа сөздерін күнделікті тұрмыста пайдалана білу
• Отанға, еліне, жеріне деген құрмет, ыстық сезім.
• Ойларын ашық айту
• Жіктік жалғауын меңгеру
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Балалар, алдарыңда жатқан түрлі - түсті белгілердің ішінен қазіргі көңіл - күйлеріңе қайсысы жақын, сол суретті таңдай қойыңдар.
Көңіл - күйім өте жақсы Көңіл - күйім жақсы Көңіл - күйім жоқ
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. Жаңа сабақ.
♦ Жаңа тақырыпқа даярлау Айтылым.
• Ой шақыру.
1. Біз қандай мемлекетте тұрамыз?
2. Отанымыз қандай?
- Енді осы Отан сөзінен бірнеше мағыналы сөздер шығарайықшы. Үш қатар жарыса отырып жұмыс жасаймыз.
- Қане, болсақ, оқимыз. Кімде қанша сөз шықты?
- Ал қазір тақтаға қарап салыстырайық.
Отан – от, ат, тон, он
Жаңа тақырып.
- Дәптерлерімізді ашып, бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қоямыз.
Отан. Жіктік жалғауы.
• «Миға шабуыл» әдісі.
- 3. Отан туралы қандай мақал - мәтел білесіңдер?
• Кластер Тілдесім
Сөздікпен жұмыс.
♦ Осы сөздерді қатыстыра отырып, сөз тіркестерін, сөйлемдер құрату.
Ағынды өзен - быстрая река
асқар тау - высокие горы
Қасиетті тіл - святой, достойный язык
құдіретті үн - всемогущее звучание
Бар жәндігін сүйемін қыбырлаған - люблю всю живность
Бәрі маған сыбырлаған - все мне шептали
Күш - жігерімді - силу
Мәтінмен жұмыс. Оқылым. Тыңдалым.
♦ Оқушыларға өлеңді кезекпе - кезек дауыстап оқыту.
♦ Өлеңнің мағынасын ашу.
Жазылым.
2 - тапсырма. Сөз тіркестерін дұрыс құраңдар.
Түнін сүйем, қасиетті тілі, оның құдіреті, бәрі маған сыбырлаған, шырылдаған бозторғай, биік екен, мәңгілікке сүйіп өтем.
Деңгейлік тапсырма. 4 - тапсырма.
І деңгей. Сөйлемдегі зат есімнің нешінші жақта тұрғанын айтыңдар.
ІІ деңгей. Синонимдерден сөйлемдер құрастыру.
ІІІ деңгей. Сызба бойынша сөз тіркесін құрастыру.
6 - тапсырма. Үлгі бойынша диалог оқып, өзара сөйлесу.
Рефлексия:
Білетінім
Білгенім
Білгім келетіні
Үйге тапсырма: 88 - бет - өлең жаттау, 3 - тапсырма - жазбаша
Бағалау.