Қызықты математика елінде
Сыныбы: 4
Сабақтың тақырыбы: Қызықты математика елінде
Сабақтың мақсаты:
1. Қазақтың салт - дәстүрін еске түсіріп, оқушылардың математикадан алған білімдерін пысықтап, топқа бөліп жарыстыра отырып саралау.
2. Оқушылардың ой - өрісін кеңейтіп, жарыса жұмыс істеуге, логикалық ойлауды жеделдетуге баулу, танымдық қабілетін, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3. Оқушыларды ұлттық рухта тәрбиелеу, халықтың салт - дәстүрін жан - жақты түсіне білуге, білімді азамат болуға тәрбиелеу.
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: ойын, көрнекілік, сұраққа - жауап, ізденушілік, топтық.
Көрнекілігі: қанатты сөздер, телефон,. интерактивті тақта
«Ақыл – ойды тәртіпке келтіретін математика, сондықтан да оны оқу керек»
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен
Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
«Ой тастау»
- Қандай қазақтың ұлттық ойындарын білесіңдер?
- Бүгін «Көкпар» ойыны арқылы қызықты математика елінде сабағымызды бастаймыз.
-«Көкпар» ойынының ойын ережесін көріп жүрсіңіздер, олай болса «Тұлпар» және «Сәйгүлік» тобы болып жарысып, білімдерімізді сарапқа саламыз.
- Абай атамыз, «Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады» деген екен. Біз бүгін шынайы көкпар тартпағанмен, білімімізді жарысқа саламыз
2. «Көкпар»ойыны Сұраққа жауап
«Тұлпар» тобына
Балалар, көкпар тартысты бастайық. Қойылған сұраққа қай топ бірінші жауап берсе, сол топ бірінші болып, қазандыққа ұпай салған болып есептеледі.
● 4 қойдың неше аяғы бар? (16)
● 1км= 1000 м
● Ең кіші төрт таңбалы сан? (1000)
● 1т= 10ц
● Уақытты қалай табамыз?
● Ұзындығы 4см, ені 2см тіктөртб/ң периметрі нешеге тең? (12см)
● 15000: 3 (5000)
● Қиылысатын түзулер? (перпендикуляр)
● 4мин = 240 сек
● 2 ғасыр= 200 жыл
«Сәйгүлік» тобына
● 62 нешеге тең? (36).
● 1ц= 100 кг
● Жылдамдықты қалай табамыз?
● Ең үлкен бес таңбалы сан? (99999)
● 1м= 1000 мм
● Қабырғалары 3см болатын шаршының ауданы неге тең?(9см2)
● 2400: 6 (400)
● Қиылыспайтын түзулер (параллель)
● 3сағ= 180мин
● 2тәу = 48 сағ
3. «Сиқырлы ұяшықтар» Шабандоздар жарысы
Әр оқушы өзіне қажетті тапсырмаларды орындап ұпай жинайды
Тапсырмалары: «Тұлпар» тобына
(40 ) х: 420=13256 - 3314х4 ----------------- (20) 87538+245018
(40) (6км82м+35км92м) х7 -----------------(20) 169589 *154891
(40) В х165613=413х2005 --------------------(20) 4008х26
(30) 10 сағ7мин * 604мин -------------------(30) 26880: 32
(30) 14м 329дм3 7см3 2мм 3 *14м 32дм3 5см3 2мм3
Тапсырмалары: «Сәйгүлік» тобына
(40 ) (х - 86) х204 = 7548 -------------- (20) 401596 - 164456
(40) (6кг130г+8кг800г) х3 -------------(20) 650210*650201
(40) 40000 - 54 хХ= 7492 --------------(20) 4009х14
(30) 11 сағ5мин = 665мин -------------(30) 3696: 12
(30) 10м 32дм3 7см3 2мм 3 *11м 31дм3 5см3 2мм3
4. Математикалық диктант. «Дода». Көп таңбалы сандарды жазу(Білімі қалыс оқушылармен жұмыс)
- Көкпар кезінде жерге түскен серкеге жаппай таласу дода деп аталады
1 579 003 019 --------------- 2 509 618 009
156 408 500 ----------------- 26 492 013
6 901 050 --------------------- 12 700 003
8 901 --------------------------- 4 916
5. Сергіту. Математикалық фокус.
Ойлаған санды табу
6.«Ой қозғау» Жанкүйерлер жарысы
(Математикалық сандарға қатысты мақал - мәтелдер жазудан жарыс
7. «Шынжырлы өрнектер» Бапкерлер жарысы
Топ жетекшілерін «Бапкер» деп атаймыз. Олай болса ойынымыздың келесі кезеңі бапкерлер жарысына көшсек. Қай топтың бапкері есепті тез әрі дұрыс шығарса, сол топтың тұлпарлары жақсы бапталған болады.
8. «Кәне, кім тапқыр?» Тақым тартыс (Математикалық ребустарды шапшаң шешу)
Ең мықты дегендердің жекпе - жегін тақым тартыс дейді. Тақым тартыс кезінде екі жігіт ат басын құйысқандарына қарата айқаса тұрып, серкені тақымдарына басып, екеуі екі бағытта жүре тартысады.
9. «Салма көкпар» Ең білімді оқушыға қойылады.
Бүлдіршін сұрағы: Ойлан, тап! «Бұл – басы да, ұшы да жоқ, бір қызық, әдемі фигура. Бұл фигура барлық жерлерде қолданылады: тұрмыста, техникада, т. б. салаларда. Егер оның бойымен жүрсең, қанша жүрсең де бәрібір шыққан жеріңе қайтып ораласың. Оны тағы да катерлерде, үлкен кемелерде кездестіруге болады. Онда ол «құтқарушы» деп аталады. Бұл не?»
Қорытынды. Сарапшылар пікірі
Бағалау
Жеңіске жеткен топ марапатталып, оқушыларды бағалаймыз
Сабақтың тақырыбы: Қызықты математика елінде
Сабақтың мақсаты:
1. Қазақтың салт - дәстүрін еске түсіріп, оқушылардың математикадан алған білімдерін пысықтап, топқа бөліп жарыстыра отырып саралау.
2. Оқушылардың ой - өрісін кеңейтіп, жарыса жұмыс істеуге, логикалық ойлауды жеделдетуге баулу, танымдық қабілетін, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
3. Оқушыларды ұлттық рухта тәрбиелеу, халықтың салт - дәстүрін жан - жақты түсіне білуге, білімді азамат болуға тәрбиелеу.
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: ойын, көрнекілік, сұраққа - жауап, ізденушілік, топтық.
Көрнекілігі: қанатты сөздер, телефон,. интерактивті тақта
«Ақыл – ойды тәртіпке келтіретін математика, сондықтан да оны оқу керек»
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық
Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен
Бізге келсін, қуаныш нұр іздеген.
Шуақ толған жанымыз жүрегіміз
Үлгі алсын көрген жан мына бізден.
«Ой тастау»
- Қандай қазақтың ұлттық ойындарын білесіңдер?
- Бүгін «Көкпар» ойыны арқылы қызықты математика елінде сабағымызды бастаймыз.
-«Көкпар» ойынының ойын ережесін көріп жүрсіңіздер, олай болса «Тұлпар» және «Сәйгүлік» тобы болып жарысып, білімдерімізді сарапқа саламыз.
- Абай атамыз, «Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады» деген екен. Біз бүгін шынайы көкпар тартпағанмен, білімімізді жарысқа саламыз
2. «Көкпар»ойыны Сұраққа жауап
«Тұлпар» тобына
Балалар, көкпар тартысты бастайық. Қойылған сұраққа қай топ бірінші жауап берсе, сол топ бірінші болып, қазандыққа ұпай салған болып есептеледі.
● 4 қойдың неше аяғы бар? (16)
● 1км= 1000 м
● Ең кіші төрт таңбалы сан? (1000)
● 1т= 10ц
● Уақытты қалай табамыз?
● Ұзындығы 4см, ені 2см тіктөртб/ң периметрі нешеге тең? (12см)
● 15000: 3 (5000)
● Қиылысатын түзулер? (перпендикуляр)
● 4мин = 240 сек
● 2 ғасыр= 200 жыл
«Сәйгүлік» тобына
● 62 нешеге тең? (36).
● 1ц= 100 кг
● Жылдамдықты қалай табамыз?
● Ең үлкен бес таңбалы сан? (99999)
● 1м= 1000 мм
● Қабырғалары 3см болатын шаршының ауданы неге тең?(9см2)
● 2400: 6 (400)
● Қиылыспайтын түзулер (параллель)
● 3сағ= 180мин
● 2тәу = 48 сағ
3. «Сиқырлы ұяшықтар» Шабандоздар жарысы
Әр оқушы өзіне қажетті тапсырмаларды орындап ұпай жинайды
Тапсырмалары: «Тұлпар» тобына
(40 ) х: 420=13256 - 3314х4 ----------------- (20) 87538+245018
(40) (6км82м+35км92м) х7 -----------------(20) 169589 *154891
(40) В х165613=413х2005 --------------------(20) 4008х26
(30) 10 сағ7мин * 604мин -------------------(30) 26880: 32
(30) 14м 329дм3 7см3 2мм 3 *14м 32дм3 5см3 2мм3
Тапсырмалары: «Сәйгүлік» тобына
(40 ) (х - 86) х204 = 7548 -------------- (20) 401596 - 164456
(40) (6кг130г+8кг800г) х3 -------------(20) 650210*650201
(40) 40000 - 54 хХ= 7492 --------------(20) 4009х14
(30) 11 сағ5мин = 665мин -------------(30) 3696: 12
(30) 10м 32дм3 7см3 2мм 3 *11м 31дм3 5см3 2мм3
4. Математикалық диктант. «Дода». Көп таңбалы сандарды жазу(Білімі қалыс оқушылармен жұмыс)
- Көкпар кезінде жерге түскен серкеге жаппай таласу дода деп аталады
1 579 003 019 --------------- 2 509 618 009
156 408 500 ----------------- 26 492 013
6 901 050 --------------------- 12 700 003
8 901 --------------------------- 4 916
5. Сергіту. Математикалық фокус.
Ойлаған санды табу
6.«Ой қозғау» Жанкүйерлер жарысы
(Математикалық сандарға қатысты мақал - мәтелдер жазудан жарыс
7. «Шынжырлы өрнектер» Бапкерлер жарысы
Топ жетекшілерін «Бапкер» деп атаймыз. Олай болса ойынымыздың келесі кезеңі бапкерлер жарысына көшсек. Қай топтың бапкері есепті тез әрі дұрыс шығарса, сол топтың тұлпарлары жақсы бапталған болады.
8. «Кәне, кім тапқыр?» Тақым тартыс (Математикалық ребустарды шапшаң шешу)
Ең мықты дегендердің жекпе - жегін тақым тартыс дейді. Тақым тартыс кезінде екі жігіт ат басын құйысқандарына қарата айқаса тұрып, серкені тақымдарына басып, екеуі екі бағытта жүре тартысады.
9. «Салма көкпар» Ең білімді оқушыға қойылады.
Бүлдіршін сұрағы: Ойлан, тап! «Бұл – басы да, ұшы да жоқ, бір қызық, әдемі фигура. Бұл фигура барлық жерлерде қолданылады: тұрмыста, техникада, т. б. салаларда. Егер оның бойымен жүрсең, қанша жүрсең де бәрібір шыққан жеріңе қайтып ораласың. Оны тағы да катерлерде, үлкен кемелерде кездестіруге болады. Онда ол «құтқарушы» деп аталады. Бұл не?»
Қорытынды. Сарапшылар пікірі
Бағалау
Жеңіске жеткен топ марапатталып, оқушыларды бағалаймыз