"Отбасы құндылығы" 5 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 - бөлім «Ұлттық және отбасылық құндылықтар» | Мектеп: «№3 жалпы орта білім беретін аралас мектеп» КММ | |||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты - жөні: Азез Сайра | |||||||||||||||||
Сынып: 6в | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | «Отбасылық құндылықтар» | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | О6. 2. 5. 1 - мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6. ӘТН2 - екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, ой екпіні, дыбыс екпіні) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану. | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар орындай алады:
| |||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
| ||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады:
| ||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады; Екпіннің түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады. | |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: Оқушылар Отбасы құндылығы, ынтымақты отбасы, үйдегі алтын адам, жөн - жосығын, тұшымды сөздер, рольдік ойын.
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: бата, отбасылық ынтымақ, отбасы берекесі, асқар тау, мейірімді ана. Талқылауға арналған сұрақтар: 1. Отбасы құндылық дегенді қалай түсінесің? 2. Сендердің үйлеріңде қандай отбасылық құндылық сақталған? | |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Оқушыларды құрмет, ынтымақтастық, сыйластыққа баулу. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиет, өзін - өзі тану. | |||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Ел тарихының ұлттық құндылығы туралы білімдерін есіне түсіреді. | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 10 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал туғызу. «Шаттық шеңбері» құрылып, әр оқушы бір - біріне ыстық лебіз білдіреді. Қызығушылықты ояту. «Ой шақыру» әдісі арқылы интерактивті тақтадан бейнеролик көрсету. «Миға шабу» әдісі бойынша сұрақтар қою. «Отбасы мүшелері» кластер құрау. Топқа бөлу: «Пазл» әдісі. Бірдей сурет алған оқушы суреттеріне сәйкес топтар құрайды. «Иесін тап» әдісі. (1 - Атасының балалары, 2 - Әжесінің балалары, 3 - Әкесінің балалары, 4 - Анасының балалары) | Интерактивті тақта Кластер отбасы Суреттер | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин | Топтық жұмыс: 1 тапсырма «Отбасылық құндылық» 1 - топ. Көрініс 2 - топ. «Попс формуласы» әдісі. 3 - топ. «Әке мен ана ролі» постер құрау. 4 - топ. Мақал мен мәтел құрастыру. Дескриптор:
2 тапсырма. Оқылым. Жұптық жұмыс. Оқулықтан «Дастархан» мәтінін оқып, жұппен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастырады. Сұрақтарын келесі жұптармен салыстырады. Бірінші сөйлемді ой екпіні ережесіне сай бірнеше рет оқып, жұбымен талдайды.
3 тапсырма. Оқылым. Топтық жұмыс. Оқулықтан «Дастарқан» мәтінінен «Балық қаңқасы» әдісі арқылы дастарқанның қасиетін тауып, дәлел келтіріп, қорытынды жасайды. Дескриптор:
«Бес жолды өлең» стратегиясы: Отбасы | Маркер, плакат, көрініске керек заттар. Оқулық | ||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Қорытынды. Кері байланыс. «Кеме бояу» әдісімен беріледі. Жасыл түс - тапсырмалардың бәрін түсініп, сәтті орындаған болса. Сары түс - тапсырмаларда қиындық кездескен болса. Қызыл түс - тапсырмаларды орындау қиын болып, басқанын көмегі қажет болса. Үй тапсырмасы. «Ата - анам – берік қорғаным» эссе жазу. | |||||||||||||||||
Қосымша мәлімет | ||||||||||||||||||
Саралау Бейнежазба арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды. «Миға шабу» әдісі арқылы тақырыпты ашады. Топтық тапсырмалар арқылы « Отбасы құндылығын» дәлелдейді. Жұмысты талқылай отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтайды. | Бағалау «Бас бармақ» «Үш шапалақ» «Жұлдызшалар» | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ - мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) | ||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
| Сабақ барысында берілген тапсырмаларды орындай алды. Оқу мақсатында қиындықтар бірнеше оқушыларда кездесті. Оның себебі, сабақтың басында түсінбей, оқушыларға ілесе алмай отырды. Сабақ алған мақсат бойынша өз дәрежесінде орындалды. Жақсы деңгейде өтті. Жоспарланған саралау іске асты. Жоспарланған тапсырмалар толығымен орындалды, Сабақ барысында жоспардан тыс ауытқулар болған жоқ. | |||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): топтық жұмыс, «Балық қаңқасы» әдісі. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? Саралап оқыту, булм әдісімен оқыту. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |