- 05 нау. 2024 02:54
- 210
Сөз туралы түсінік
Сөз туралы түсінік (280 – 284 жаттығулар)
Сабақтың мақсаты: 1. Сөйлемнің сөздерден, сөзді дыбыстан құралатынын, дыбыс әріппен таңбаланатынын оқушылардың есіне түсіре отырып, сөз белгілі бір заттың атауы екенін ұғындыру;
2. Сөздің өзіне тән мағынасы болатынын байқата отырып, сөздерді дұрыс қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру;
3. Дұрыс, орынды сөйлей білуге тәрбиелей отырып, көркемдеп, шебер сөйлей білуге үйрету, сауаттылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, көрнекіліктік, талдау - жинақтау, т. б.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар,
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Балаларды сабаққа дайындау
2. Үй тапсырмасын тексеру: демалыс уақытында берілген тапсырмаларды тексеру, бағалау.
3. Өткенді пысықтау: Дыбыс түрлері, сөйлемдер туралы алған білімдерін еске түсіру;
4. Жаңа сабақ:
- Әлемдегі барлық дүние түрлі нәрселерден құралады. Мысалы: жаңбыр – су тамшыларынан, орман – ағаштардан тұрады. біздің сөйлеу тіліміз – сөйлемдерден тұрады.
- Ал, сөйлемдер неден құралады? (оқушылардың сөз туралы қаншалықты білетіндіктерін тексеру)
- Сөздер неден құралады? Дыбыстар ше?
(оқушылар дыбыс, әріп, сөз, сөйлем туралы ережені естеріне түсіреді.) Енді мына суреттерге назар аударайық: (адамдардың бір - бірімен сөйлесіп тұрған сюжетті суреттері)
- Бұл суреттерде адамдар не істеп отыр? Олардың осы іс - әрекеттерінен олардың қандай қарым - қатынаста екенін аңғаруға болады? Еңбек, сөз мақал - мәтел білесіңдер? (өздері білетін мақалдарын айтады)
280 - жаттығу: әр бағанда не жазылғанын тауып, оқып, бір - бірінен өзгешелігін ажырату:
І баған: әріптер; ІІ баған: қосымшалар; ІІІ баған: сөздер
- Бұл жаттығу бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? (өз ойларын ортаға салады)
- Онда мынандай тұжырымға келейік: (плакатқа жазып ілу)
ДЫБЫСТАР
Т, ү, й, е, м, а, л, д, ы, ң ү, л, к, е, н, і
Әріптер дербес тұрғанда еш мәні жоқ, жазғанда әріптермен таңбаланады.
СӨЗДЕР
Түйе, Мал, Үлкен
Әрқайсысы белгілі бір мағынада айтылады, дыбыстан құралып, буынға бөлінеді.
СӨЙЛЕМДЕР:
Түйе – малдың үлкені.
Белгілі бір ойды бейнелейді. Сөздердің дыбыстық өлшемі әр түрлі болады.
5. Сөздік диктант:
Әйнек - шәйнек, Күрек – жүрек, бүйрек – үйрек, адам – қадам, айту - қайту.
- Бұл сөздер неге өзгерді? Әріптер сөздің қай жеріне жалғанып, сөзді өзгертіп тұр??
6. Сергіту сәті: Көжегім тұршы, бетіңді жушы.
Айнаға қарашы, шашыңды тарашы
Таза боп киінші, Мектепке жүгірші.
283 - жаттығу: Жұмбақты оқып, шешуін табу, қарамен жазылған сөздердің мағынасын талдау, не себепті өзгергендіктерін анықтау
7. Қорытынды: «Кім тапқыр?» ойыны: өздерің көріп отырған
сағатта 12 әріп бар, сол әріптерден 21 сөз шығару керек.
- Сонымен сөз неден құралады екен? Ал сөйлем неден құралады?
- Әріптер дербес тұрғанда мағыналы сөз бола ала ма? Неліктен?
«Не қалады?» өлеңін оқи отырып, сабақты қорытындылау:
7. Бағалау.
Қарағанды облысы, Жаңа арқа ауданы,
Б. Амалбеков атындағы ЖОББ мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Сауытбаева Гульжазира Серикбаевна
Бастауыш сынып мұғалімі Ибикенова Карлыгаш Кылышевна
Сабақтың мақсаты: 1. Сөйлемнің сөздерден, сөзді дыбыстан құралатынын, дыбыс әріппен таңбаланатынын оқушылардың есіне түсіре отырып, сөз белгілі бір заттың атауы екенін ұғындыру;
2. Сөздің өзіне тән мағынасы болатынын байқата отырып, сөздерді дұрыс қолдана білу қабілеттерін қалыптастыру;
3. Дұрыс, орынды сөйлей білуге тәрбиелей отырып, көркемдеп, шебер сөйлей білуге үйрету, сауаттылыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ - жауап, көрнекіліктік, талдау - жинақтау, т. б.
Көрнекілігі: суреттер, сызбалар,
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі:
- Балаларды сабаққа дайындау
2. Үй тапсырмасын тексеру: демалыс уақытында берілген тапсырмаларды тексеру, бағалау.
3. Өткенді пысықтау: Дыбыс түрлері, сөйлемдер туралы алған білімдерін еске түсіру;
4. Жаңа сабақ:
- Әлемдегі барлық дүние түрлі нәрселерден құралады. Мысалы: жаңбыр – су тамшыларынан, орман – ағаштардан тұрады. біздің сөйлеу тіліміз – сөйлемдерден тұрады.
- Ал, сөйлемдер неден құралады? (оқушылардың сөз туралы қаншалықты білетіндіктерін тексеру)
- Сөздер неден құралады? Дыбыстар ше?
(оқушылар дыбыс, әріп, сөз, сөйлем туралы ережені естеріне түсіреді.) Енді мына суреттерге назар аударайық: (адамдардың бір - бірімен сөйлесіп тұрған сюжетті суреттері)
- Бұл суреттерде адамдар не істеп отыр? Олардың осы іс - әрекеттерінен олардың қандай қарым - қатынаста екенін аңғаруға болады? Еңбек, сөз мақал - мәтел білесіңдер? (өздері білетін мақалдарын айтады)
280 - жаттығу: әр бағанда не жазылғанын тауып, оқып, бір - бірінен өзгешелігін ажырату:
І баған: әріптер; ІІ баған: қосымшалар; ІІІ баған: сөздер
- Бұл жаттығу бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? (өз ойларын ортаға салады)
- Онда мынандай тұжырымға келейік: (плакатқа жазып ілу)
ДЫБЫСТАР
Т, ү, й, е, м, а, л, д, ы, ң ү, л, к, е, н, і
Әріптер дербес тұрғанда еш мәні жоқ, жазғанда әріптермен таңбаланады.
СӨЗДЕР
Түйе, Мал, Үлкен
Әрқайсысы белгілі бір мағынада айтылады, дыбыстан құралып, буынға бөлінеді.
СӨЙЛЕМДЕР:
Түйе – малдың үлкені.
Белгілі бір ойды бейнелейді. Сөздердің дыбыстық өлшемі әр түрлі болады.
5. Сөздік диктант:
Әйнек - шәйнек, Күрек – жүрек, бүйрек – үйрек, адам – қадам, айту - қайту.
- Бұл сөздер неге өзгерді? Әріптер сөздің қай жеріне жалғанып, сөзді өзгертіп тұр??
6. Сергіту сәті: Көжегім тұршы, бетіңді жушы.
Айнаға қарашы, шашыңды тарашы
Таза боп киінші, Мектепке жүгірші.
283 - жаттығу: Жұмбақты оқып, шешуін табу, қарамен жазылған сөздердің мағынасын талдау, не себепті өзгергендіктерін анықтау
7. Қорытынды: «Кім тапқыр?» ойыны: өздерің көріп отырған
сағатта 12 әріп бар, сол әріптерден 21 сөз шығару керек.
- Сонымен сөз неден құралады екен? Ал сөйлем неден құралады?
- Әріптер дербес тұрғанда мағыналы сөз бола ала ма? Неліктен?
«Не қалады?» өлеңін оқи отырып, сабақты қорытындылау:
7. Бағалау.
Қарағанды облысы, Жаңа арқа ауданы,
Б. Амалбеков атындағы ЖОББ мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Сауытбаева Гульжазира Серикбаевна
Бастауыш сынып мұғалімі Ибикенова Карлыгаш Кылышевна
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.