- 05 нау. 2024 00:53
- 190
Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»
Сабақтың тақырыбы: Тахауи Ахтанов «Күй аңызы»
Сыныбы: 8 «а»
Сабақтың мақсаты: 1. Көркем туындының мазмұны мен тақырыбын жан - жақты талдап, түсіндіру, оны басқа ақын – жазушылардың шығармасымен салыстыру.
2. Оқушы бойында адамгершілік сезім мен гуманистік идеяны қалыптастыру; туған жерге, төл әдебиетімізге сүйіспеншілігін арттыру.
3. Оқушының шығармашылық ойлау қабілетін, көркем сөйлеу тілін дамыту; шығармаға талдау жасату.
Сабақтың әдісі: ой шақыру, топтастыру, ассоциация, еркін ойлау әдісі, Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы” әдісі.
Көрнекілік: Т. Ахтанов портреті, 6 түсті шляпа, кроссворд, буклет.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларды 6 топқа бөліп, топ бойынша отырғызу. Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы” әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Ақ қалпақтылар: ақпараттық фактілер (Шығарма қай жылы жазылған, авторы кім? Шығармада көтерілген мәселе қандай?)
Қызыл қалпақтылар: кейіпкерлерге мінездеме
Сары қалпақтылар: Бақтығұл жеткен жетістіктер...
Қара қалпақтылар: Жағымсыз кейіпкерлер, олардың әрекеті, тигізген зияны.
Жасыл қалпақтылар: «Келешектен хат» Тұрар Рысқұловқа хат.
Көк қалпақтылар: Жалпы жоспарын жасау
Жаңа сабаққа көшер алдында оқушылармен сөз жұмбақ шешу.
1. Мұхтардың рухани қазынасы; өмірдегі, өнердегі ұстазы кім?
2. Мұхтардың әкесі кім?
3. 1928 жылы Мұхтар Әуезов қай қаланың университетін тәмамдады?
4. «Қараш – Қараш оқиғасы» романының жазылуына негіз болған мемлекет қайраткері кім?
5. Үзіндідегі Сәттің інісінің аты кім?
6. Сәлмен байдың ауылы, елі қалай аталады?
7. Романнан кіші, әңгімеден үлкен прозалық жанр?
Жауабы: 1. Абай, 2. Омархан, 3. Петербор, 4. Тұрар, 5. Сәлмен, 6. Қозыбақ, 7. повесть
Ассоциация: Тахауи Ахтанов туралы мәліметті тыңдау.
«Күй аңызы» қысқаша мұғалім сөзімен мазмұнын баяндау.
Топпен жұмыс:
1 – топ. Екі жолаушы портреті.
2 - топ. Күй туралы, күйші туралы ой.
3 – топ. Ботасы өлген аруана.
4 – топ. Жаңыл портреті.
5 – топ. Екі күйшінің өнерін салыстыру
6 – топ. «Нар идірген» күйінің тууы.
Еркін ойлау әдісі:
Жамал дұрыс жасады.... Жамал дұрыс жасамады...
Аргумент: «Тең теңімен...» аргумент: «Өнерді орға жығу»
Оқушылар жұмысын бағалау.
Үйге тапсырма: Т. Ахтанов «Күй аңызы» мазмұндау, жоспар құру.
Сыныбы: 8 «а»
Сабақтың мақсаты: 1. Көркем туындының мазмұны мен тақырыбын жан - жақты талдап, түсіндіру, оны басқа ақын – жазушылардың шығармасымен салыстыру.
2. Оқушы бойында адамгершілік сезім мен гуманистік идеяны қалыптастыру; туған жерге, төл әдебиетімізге сүйіспеншілігін арттыру.
3. Оқушының шығармашылық ойлау қабілетін, көркем сөйлеу тілін дамыту; шығармаға талдау жасату.
Сабақтың әдісі: ой шақыру, топтастыру, ассоциация, еркін ойлау әдісі, Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы” әдісі.
Көрнекілік: Т. Ахтанов портреті, 6 түсті шляпа, кроссворд, буклет.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі: оқушылармен амандасу, түгендеу.
Үй тапсырмасын тексеру. Оқушыларды 6 топқа бөліп, топ бойынша отырғызу. Эдвард де Боно “6 ойлау шляпасы” әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Ақ қалпақтылар: ақпараттық фактілер (Шығарма қай жылы жазылған, авторы кім? Шығармада көтерілген мәселе қандай?)
Қызыл қалпақтылар: кейіпкерлерге мінездеме
Сары қалпақтылар: Бақтығұл жеткен жетістіктер...
Қара қалпақтылар: Жағымсыз кейіпкерлер, олардың әрекеті, тигізген зияны.
Жасыл қалпақтылар: «Келешектен хат» Тұрар Рысқұловқа хат.
Көк қалпақтылар: Жалпы жоспарын жасау
Жаңа сабаққа көшер алдында оқушылармен сөз жұмбақ шешу.
1. Мұхтардың рухани қазынасы; өмірдегі, өнердегі ұстазы кім?
2. Мұхтардың әкесі кім?
3. 1928 жылы Мұхтар Әуезов қай қаланың университетін тәмамдады?
4. «Қараш – Қараш оқиғасы» романының жазылуына негіз болған мемлекет қайраткері кім?
5. Үзіндідегі Сәттің інісінің аты кім?
6. Сәлмен байдың ауылы, елі қалай аталады?
7. Романнан кіші, әңгімеден үлкен прозалық жанр?
Жауабы: 1. Абай, 2. Омархан, 3. Петербор, 4. Тұрар, 5. Сәлмен, 6. Қозыбақ, 7. повесть
Ассоциация: Тахауи Ахтанов туралы мәліметті тыңдау.
«Күй аңызы» қысқаша мұғалім сөзімен мазмұнын баяндау.
Топпен жұмыс:
1 – топ. Екі жолаушы портреті.
2 - топ. Күй туралы, күйші туралы ой.
3 – топ. Ботасы өлген аруана.
4 – топ. Жаңыл портреті.
5 – топ. Екі күйшінің өнерін салыстыру
6 – топ. «Нар идірген» күйінің тууы.
Еркін ойлау әдісі:
Жамал дұрыс жасады.... Жамал дұрыс жасамады...
Аргумент: «Тең теңімен...» аргумент: «Өнерді орға жығу»
Оқушылар жұмысын бағалау.
Үйге тапсырма: Т. Ахтанов «Күй аңызы» мазмұндау, жоспар құру.
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.